Kapela vystoupí dnes 17. října v kostele sv. Anny v Jablonci nad Nisou. Koncert začne v 19 hodin.

Plastici patřící mezi hlavní představitele pražského a československého hnutí undergroundu v letech 19681989 se představí ve složení Joe Karafiát kytara, zpěv, Eva Turnová baskytara, zpěv, Jaroslav Kvasnička bicí, Vratislav Brabenec altsaxofon, klarinet, zpěv, Jiří Kabeš viola, zpěv, Josef Janíček klávesy, zpěv.

Pro ucho nezvyklé

„V hudbě Plastiků znějí tóny, na které (stále ještě) není průměrné ucho úplně zvyklé. Více než na intonaci zpěvu se klade důraz na výraz prostřednictvím jakési polodeklamace.

„Největší urážka je, pokud si člověk někoho nevšímá. Dokud se s někým hádáš, máš k němu výhrady, tak jsi s ním stále v nějakém dialogu. My jsme se chovali tak, jako že ti bolševici vůbec neexistují. To je, samozřejmě, nasralo." Vratislav Brabenec, Prešovský korzár 2009

‚Vtip' hudby Plastic People, a to zejména v současné sestavě, je v tom, že spojuje tento způsob ‚free hry' s opravdovým a poměrně nadupaným temným rockem," popisuje originalitu „Plastiků" hlavní organizátor Petr Vobořil. Podle něj je kapela skvěle vyvážená.

The Plastic People of the Universe (PPU) je pražská rocková kapela, která patřila mezi hlavní protagonisty československého hnutí undergroundu v letech 1968 až 1988 a inspirovala vznik mnoha dalších undergroundových kapel. Tato avantgardní legenda se v 70. a 80. letech ocitala nedobrovolně v opozici proti komunistickému režimu v Československu a vzhledem ke svému nekonformnímu vystupování často zažívala perzekuce a také věznění.

Skupina hraje originální, netradiční a ponurou muziku. Dokazují, že hudba nemusí být pouze příjemné zvuky a hlasy, ale také morální filozofický postoj.

Viola a saxofon

Netradiční je už jen spojení violy a saxofonu, se kterým Plastici začali v době, kdy všude vítězily kytarové skupiny. Také použití wah wah pedálu, což je prvoplánově kytarový efekt, na viole je velice neobvyklé. Inspiraci snad nalezli ve skladbě Velvet Underground All Tomorrow's Parties, kde hraje na violu podobným způsobem John Cale.

Oba nástroje v jejich kapele znějí tak, že si posluchač v první chvíli nemůže být jistý, zda je to ještě záměr, nebo už je to falešné. Z odstupu zjistí, že je to hudebně i umělecky velice zajímavé a sugestivní.

Členové kapely

Od roku 1968, kdy kapela vznikla, se v ní vystřídalo téměř 40 hudebníků. Většina z nich strávila v kapele pouze krátkou dobu.

KLASICKÁ SESTAVA

Milan Hlavsa alias Mejla (baskytara)

Vratislav Brabenec (saxofon)

Josef Janíček (klávesy)

Jiří Kabeš (viola)

Pavel Zeman/ Jiří Šula/ Jaroslav Vožniak/ Jan Brabec (bicí)

Ivan Martin Jirous alias Magor (manažer)

PŮVODNÍ SESTAVA

Milan „Mejla" Hlavsa baskytara, zpěv (19681988, 19972001)

Michal Jernek saxofon, klarinet, zpěv (19681970)

Jiří Števich kytara, zpěv (19681970, 1972)

Josef Brabec bicí (19681969)

SOUČASNÁ SESTAVA (od 2009)

Vratislav Brabenec (saxofon, klarinet, zpěv)

Josef Janíček (klávesy, zpěv)

Jiří Kabeš (viola, zpěv)

Joe Karafiát (kytara, zpěv)

Eva Turnová (baskytara, zpěv)

Jaroslav Kvasnička (bicí)