„Pokračujeme v tradici uvádění někdy třeba i méně známých jmen, která však nabízejí prvotřídní kvalitu, ať už to v minulosti byli třeba kytarista Joe Bonamassa nebo irští rockeři The Brew,“ uvedl za Klub Na Rampě Martin Bauer. Steve Schuffert Band, který pochází z Nashville v Tennessee, už během sedmnácti turné odehrál po Evropě na osm stovek koncertů. Časem na starém kontinentě nasbíral rozsáhlou fanouškovskou základnu: v Německu, Švýcarsku, Rakousku, Norsku, Dánsku, Polsku a samozřejmě i v Česku.

„Před deseti lety jsme hráli na vyhlášeném jazzovém festivalu v Montreaux. V tamním tisku se objevily komentáře ve smyslu, že to bylo jedno z nejlepších vystoupení tohoto ročníku,“ chlubí se kapela na svých webových stránkách.

Pod vlivem show Beatles

Na Rampu dorazí američtí hosté v rámci krátkého, čtyřkoncertního českého miniturné; před Jabloncem se objeví ještě ve Vrchlabí, Litvínově a Českých Budějovicích. Kdo je lídr skupiny Steve Schuffert? Samouk, který se začal muzikou zabývat už ve čtyřech letech. Ovládá kytaru, mandolínu, piano, baskytaru, bicí a k tomu ještě zpívá. Jeho kariéra coby muzikanta odstartovala, když v únoru čtyřiašedesátého roku viděl první a dodnes pro mnoho jeho souputníků legendární vystoupení Beatles v americké televizi v show Eda Sullivana.

Záchranné mise pečující matky

Od té chvíle Steve hudbě propadl. Pro sen stát se muzikantem strhl dokonce i svého bratra Jeffa a na cti mu určitě neubírá ani skutečnost, že první nástroje jim zakoupila jejich matka Phenton. Na nic dalšího už ale nehřešili ani neponechali náhodě. Společně totiž nejprve strávili nespočet hodin pilným cvičením – hráli, zkoušeli a plánovali, jak by z domácí zkušebny nejlépe pronikli alespoň už do lokálních klubů před opravdové publikum.

A jejich zaujetí záhy přineslo svoje ovoce. Jeff, který se rovným dílem zhostil pozice bubeníka i manažera, bratra spolehlivě podpořil při zakládání hned několika kapel, v nichž oba načerpali potřebné zkušenosti při živém koncertování.

Nablízku navíc setrvala i jejich matka, jejíž péči z té doby dnes Steve upřímně a s povděkem glosuje v podobě osudových záchranných misích, když oběma synům pomáhala v těch případech, pokud zůstali na cestách mezi koncertními štacemi s poškozenou dodávkou anebo potřebovali rychle obstarat kytarový zesilovač. Byl to ale nakonec Jeff, který Steva motivoval, aby začal psát vlastní písně, které se velmi záhy vysloužily výrazný ohlas přesahující i klubové publikum.

Před Metallicou i s Bon Jovi

Od té doby naskočil Steve do rozjetého vlaku muzikantství a přes pětatřicet let se hudbou živí. První opravdový průlom zaznamenal v pětaosmdesátém, kdy se přidal ke kapele The Godz. Jejich největším úspěchem bylo předskakování skupině Metallica při jejich prvním americkém turné. Později se Schuffert připojil ke zpěváku, skladateli a multiinstrumentalistovi Glenu Burtnikovi, který dříve působil v jedné z nejzábavnějších zámořských art–rockových formací Styx. Hrál s ním čtyři roky a po jejich boku se na scéně objevili Bon Jovi, Bruce Hornsby, Patti Smith a další umělci. Poté se Steve Schuffert přestěhoval do Nashvillu a období jeho Bandu mohlo začít.

Srdce tepající v rytmu blues, rocku i popu

Přestože Steve dokáže napsat i písničky ve stylu country – spolupracoval mimo jiné s Kenny Rodgersem. O své produkci sám tvrdí, že jeho hudební srdce je směsí blues, rocku a popu tak, jak jej hraje se svou skupinou. Schufferta na pódiu doprovázejí baskytarista Pete Tomarakos a bubeník Mat Carmichael. „Vlivy: Beatles, Rolling Stones, Jimi Hendrix, Cheap Trick, Aerosmith, Stevie Ray Vaughan a další,“ prozrazuje profil skupiny na webu MySpace. Koncert začíná v osm večer. V předprodeji stojí lístky 170 korun, na místě 200 korun. Studenti platí v předprodeji i na místě 150 korun.