Drama jilemnického rodáka Jaroslava Havlíčka, známé u nás hlavně díky filmové podobě s Ivou Janžurovou a Petrem Čepkem, se vůbec poprvé objeví v taneční podobě. S baletním souborem libereckého divadla ji už začal zkoušet režisér a choreograf Libor Vaculík. Jedna z nejvýznamnějších osobností současného tanečního světa. „Vaculík a Bednárik bylo spojení, které přineslo do baletu doslova revoluci,“ upozornila šéfka baletu Alena Pešková.

Vyhlášení výsledků třetího ročníku ankety Liberecká Thálie proběhlo 30. srpna na náměstí Dr. E. Beneše v Liberci. Na snímku vlevo je pěvkyně Livia Obručník Vénosová a vpravo baletka Maria Gornalova.
Liberecká Thálie zná vítěze

Mimořádné je podle ní i to, že Libor Vaculík, jehož jméno je spojeno s řadou veleúspěšných představení, připravuje inscenaci „Liberci přímo na tělo“. „Je běžné, že svá pražská představení adaptuje i pro oblastní divadla, ale aby v nich připravoval něco přesně na míru, to je mimořádné,“ dodává.

Hvězda současného českého tance, choreograf a režisér Libor Vaculík.Zdroj: Deník / Šíp

Hudební režie se ujme Vaculíkův osvědčený spolupracovník, klavírista a skladatel Petr Malásek, který pro představení připravuje koláž z děl Leoše Janáčka, jenž byl generačně i myšlenkově blízký spisovateli Jaroslavu Havlíčkovi. V roli nešťastné Štěpky Kiliánové se představí Marika Hanousková v alternaci s Veronikou Šlapanskou, role jejího zhýralého nápadníka se ujme australský tanečník Rory Ferguson. Premiéru představení o zmarněné lásce s podtitulem Obrázky z Jilemnice, připravuje DFXŠ na 10. listopadu.

Ilustrační foto
Divadlo zve na Verna i Lenina

SÓLO PRO FRANCOUZKU A AUSTRALANA

Jako protiklad k vážnému dramatu se jeví další z letošních premiér – taneční adaptace světoznámého příběhu Exupéryho Malého prince. Představení rodinného charakteru bude zároveň premiérou pro dlouholetou členku libereckého baletu, Francouzku Margaux Thomas, která je autorkou libreta i choreografkou svého prvního celovečerního představení.

Dožínky. Ilustrační foto.
Dožínky i technika na zámcích. Dorazí i vévoda Albrecht z Valdštejna

Autorský tým doplní nová posila souboru DFXŠ, australský tanečník s českými kořeny Macbeth Kaněra. Je to už třetí Australan v mezinárodním souboru libereckého divadla. Za zmínku stojí, že jeho dědeček pocházel přímo z Liberce, odkud v 60. letech emigroval. Představení bude provázet živá hudba. „Pro představení ji zkomponuje australský skladatel a houslista Cyrus Meurant, který zahraje i na premiéře,“ upozornil česky Kaněra, který před Libercem působil pět let v ostravském baletu. V roli Malého prince uvidíme Mariku Hanouskovou, roli pilot zatančí Misha Hall.