V minulosti oslavy začínaly se západem slunce a odstartovaly je hlučné průvody vesnicí. Chlapci brali do rukou biče, různá ruchadla, sekerky, železa a kosy, kterými bili do škopků, věder a na vrata a dělali rámus. Dobové dokumenty hovoří i o tom, že děti při průvodu napodobovaly létání na pometlech a utahovaly si ze starších dam, které zvaly na sněm. Průvod se poté vydal na vrch nebo horu, kde se košťata spálila. Obvykle pak následovaly zpěvy, tanec a skákání přes ohnivé fatry. Celá slavnost trvala do půlnoci. V některých regionech měli údajně o půlnoci sedat hoši nazí na koně a vyhlížet čarodějnice na křižovatkách cest. Pálení čarodějnic bylo v moderní společnosti měst 19. století často terčem kritiky. Církev to odsuzovala jako pohanskou veselici, mnohem více to ale vadilo úřadům kvůli bezpečnosti.

Vítání jara, Palác Liebieg v Liberci, 30. dubna, od 17 hodin

Pohodové večerní setkání na zahradě Paláce Liebieg. V 18,00 vystoupí na terase PL dívčí kapela Damair hrající irské balady s českými texty. Následně si budete moci opéci buřty, /možno zakoupit na místě). Pro děti budou v zahradě připraveny pohybové a jiné aktivity. Po dobu konání akce bude otevřená kavárna.

Pálení čarodějnic na hřišti Spáleniště, Liberec, 30. dubna od 17 hodin

Lampionový průvod a pálení čarodějnic v Horním Hanychově. Nebude chybět lampionový průvod od konečné tramvaje.

Čarodějnický pohádkový les, Vratislavice nad Nisou, 30. dubna od 16 hodin

Poslední dubnové úterý se vratislavický lesopark promění v pohádkový les plný zázračných bytostí, kouzel, tajemství a překvapení. Kdo si troufne, může vyrazit na dobrodružnou trasu plnou zábavných úkolů. Ta je vhodná pro všechny děti a sjízdná i s kočárky.

Nespočet akcí je připraven na úterní večer, kdy se tradičně pálí čarodějnice.Nespočet akcí je připraven na úterní večer, kdy se tradičně pálí čarodějnice.Zdroj: Pořadatel akce

Pálení čarodějnic, Nové Město pod Smrkem, 30. dubna, od 17.45

Zase po roce tu máme příchod jara a zároveň loučení se zimou. A jak už je zvykem, přivítejme jaro již tradiční akcí. Novoměstští hasiči si připravili občerstvení, aby mohli návštěvníci něco dobrého zakousnout a taky se napít oblíbených nápojů.

Pálení čarodějnic a vítání jara na Šibeničáku, Český Dub, 30. dubna, od 17 hodin

Město Český Dub zve malé i velké čarodějnice a čaroděje z Českého Dubu a okolí na pálení čarodějnic a vítání jara. V 17.00 zahraje kapela Hurvajs/ Šibeničák, v 18:30 odchod průvodu z náměstí na Šibeničák. Po příchodu průvodu na Šibeniční vrch bude zapálen oheň a bude následovat volná zábava.

Nespočet akcí je připraven na úterní večer, kdy se tradičně pálí čarodějnice.Nespočet akcí je připraven na úterní večer, kdy se tradičně pálí čarodějnice.Zdroj: Pořadatel akce

Čarodějnice, Osečná, 30. dubna, od 18 hodin

Sraz všech čarodějnic, čarodějů, strašidel, duchů, skřítků a dalších nadpřirozených bytostí bude v úterý 30. dubna v 18.00 hodin před hasičskou zbrojnicí v Lázních Kundraticích. Připraveny jsou zábavné hry a soutěže. Za soutěže dostanou děti vuřty, které si pak opečou u ohně poblíž velké vatry! Zapálení ohně je plánováno na 20.00 hodin. Občerstvení je zajištěno.

Hrádecké čarodějnice, Hrádek nad Nisou, 30.dubna, od 17 hodin

Přijďte si na hasičskou louku užít Hrádecké čarodějnice! Od 17 do 21 hodin bude hrát kapela Náhodné setkání, v 18 hodin zapálíme vatru připravenou hrádeckými hasiči a upálíme čarodějnici, kterou pro nás připravila ZŠ T. G. Masaryka. Od 17 do 19 hodin budou připravené dílničky pro děti a skákací hrad, po setmění pak uvidíte ohňovou šou plaYmen. K dispozici budou menší ohně k opečení vlastních buřtíků a také stánek s občerstvením.

Nespočet akcí je připraven na úterní večer, kdy se tradičně pálí čarodějnice.Nespočet akcí je připraven na úterní večer, kdy se tradičně pálí čarodějnice.Zdroj: Pořadatel akce

Čarodějnice Hejnice, Hejnice, 30. dubna, od 16 hodin

Hasiči Hejnice pořádají za podpory města Hejnice Čarodějnice Hejnice. Začátek v 16 hodin v Autocampu v Hejnicích. Soutěž o nejhezčí čarodějnici, soutěže dětí, opékání buřtů, volná zábava.

Mohlo by vás zajímat: Částečně vypuštěný bazén v Liberci čeká na rekonstrukci, nahlédněte dovnitř

Zdroj: Jiří Louda