Rozříznutí vejce, nátěr konstrukce, stříhání a následné proplétání proutků a mašlí a osazení květin předcházelo tomu, než se na náměstí v Jablonném v Podještědí objevilo velikonoční vajíčko. Měří tři metry a na jeho tvorbě se podíleli místní obyvatelé. Celkem na něj bylo spotřebováno 324 metrů stuh, 320 metrů drátků a dobrovolníci odpracovali osmdesát hodin. Velikonoční výzdoba sklízí pozitivní ohlasy jak od místních, tak i turistů, kteří nešetří slovy chvály.

Další velikonoční zvyk drží v Dolní Řasnici, kde v sobotu zdobí opět zdobit Vajíčkovník. Obcí na Frýdlantsku nejdříve projde průvod, který vyžene paní Zimu. Na strom Vajíčkovník příchozí věší vajíčka, která většinou nejsou malovaná, ale jsou na nich nakreslená nebo napsaná přání pro daný rok. Teprve potom, co lidé vajíčka na strom navěsí, je strom postaven, a všichni přivítají příchod jara.

V LIberci vzniká motýlí dům, otevře se poprvé v pátek 5. dubna.
Motýlí dům otevírá v Liberci. Přinese tropickou exotiku i záhadu letadla

Vajíčkovník navazuje na snad 2 800 let starou lidovou tradici. Z té doby totiž pochází více než 40 000 úlomků a 1500 celých kousků keramických drobných předmětů, které byly nalezeny na kopci Burkovák a dnes jsou k vidění v muzeu v Písku. V každém z nich je malý otvor.

Badatelé soudí, že to mohly být votivní dary zavěšované na strom. Podobným způsobem se na strom Vajíčkovník zavěšují vyfouknutá vajíčka s napsaným nebo namalovaným přáním. Pozůstatky podobného zvyku najdeme v Horní Lužici, Čechách i v Bavorsku.

Mohlo by vás zajímat: Z Prahy pod Ještěd na rok. Historická souprava bude brázdit liberecké koleje

Zdroj: Jiří Louda