Divadlo Na vlastní triko Liberec vzniklo na jaře roku 2010. Členové souboru Zdeněk Okleštěk a Kateřina Vydrová došli, podle vlastních slov, k závěru, že pokud divadlo skutečně chtějí dělat, a to chtějí, musejí si ho sami vymyslet a také provozovat.

Zdálo se jim zbytečné čekat, že se někde objeví příležitost, nebo ťukat na dveře jiných produkcí. Jejich vědomí, že divadlo k životu potřebují, mohlo mít jediný výsledek. A tak založili vlastní divadlo. Nyní přicházejí se svou první inscenací Horská dráha.

Horská dráha

Hra Horská dráha je komorní konverzační komedie současného francouzského dramatika Erica Assouse. Jeho hry se s úspěchem hrají nejen ve Francii, ale i Evropě a po celém světě. V Čechách může být divákům známa divadelní hra Příbuzné si nevybíráme.

Jako každá komedie si i Horská dráha pohrává s nadsázkou. Je ale také hrou ze života, protože všechno, co předvádí, by se klidně mohlo stát. Její absurdní humor bude divákům blízký a povědomí, protože se v situacích příběhu mohou sami najít. Děj hry je příběhem staršího muže Pierra, který si po několika sklenkách v baru odvádí do svého luxusního bytu mladou krásnou slečnu Julliet.

Náhodné setkání se mění v příležitost, která jinak spořádanému muži nabídne roli záletníka a „lovce“. Zdá se, že nic nebrání vzít krásnou slečnu útokem, ale rozvíjející se konverzace zcela zkříží mužovy plány. Konverzace se mění v šachovou partii a dívka je překvapivě čím dál silnějším hráčem. Před zraky zmateného muže se postupně stává ženou několika tváří a z naivky je náhle šelma, která si s lovcem pohrává víc, než je mu milé.

Dříve než se muž vzchopí k jakékoliv protiakci, upadá do hlubokého spánku. Ráno ho čeká snídaně s krásnou neznámou a příběh přináší úplně jinou pointu. Při francouzském uvedení si mužskou roli v této hře zahrál Alain Delon.

Herecké obsazení

Julliet - Kateřina Vydrová, bývalá skautka a tanečnice společenských tanců, absolventka sportovního managementu a inženýrka ekonomie na TU Liberec. V současnosti žena mnoha profesí na scéně i kolem scény Divadla Františka Xavera Šaldy v Liberci. Herecké zkušenosti načerpala v Herecké škole při divadle „M“ Duchcov, divadelních workshopech, letním kočovném divadle, muzikálech a činohrách v Liberci.

V Divadle Na vlastní triko zajišťuje produkci a ztvárňuje všechny ženské role. Podle vlastních slov divadlo dělá, protože „prostě chce“. Pierre - Zdeněk Okleštěk, bývalý tanečník, choreograf, herec a moderátor, tiskový mluvčí, produkční na volné noze. V současnosti po delší době opět hlavně herec a samostatný produkční.

Herecké zkušenosti získal ve Františkových Lázních, Chebu, Mladé Boleslavi a nyní v Liberci. Vedle divadla se objevil v reklamě, epizodních televizních a filmových rolích. V Divadle Na vlastní triko zajišťuje produkci a ztvárňuje všechny mužské role v jeho první inscenaci. Divadlo dělá, protože „prostě musí“.

Režijní premiéra

Režisérkou hry Horská dráha je Markéta Coufalová. Absolventka pražské DAMU v oboru činohra, od roku 2000 členka spolku Kašpar Jakuba Špalka, Divadlo v Celetné Praha, kde dodnes ztvárňuje roli Ofélie v Hamletovi.

Od roku 2007 hraje také se spolkem CD 2002 a s Divadelní společností Františka Kreuzmanna. V roce 2008 nastoupila do libereckého divadla Františka X. Šaldy. Ztvárnila jednu z hlavních postav v celovečerním filmu Silný kafe, objevila se v řadě seriálů a několika televizních snímcích jako například Letiště, Proč bychom se netopili, Místo nahoře, Vyprávěj, Horákovi, Boháč a chudák.

Její první režií byla autorská pohádka, kterou napsala a zrežírovala se třemi spolužačkami ve čtvrté třídě, pak se coby režisérka na několik desetiletí odmlčela. Nyní se jako režisérka vrací ve hře Horská dráha. Autorem hry je Eric Assous, francouzský filmový a divadelní režisér, scénárista a autor rozhlasových her patřící v současnosti k nejžádanějším dramatikům vůbec. Tento rodilý Tunisan, žijící a tvořící ve Francii, započal svou kariéru především jako autor rozhlasových her, kterých napsal kolem osmdesáti. V současnosti má na svém kontě i množství televizních a filmových scénářů.

Debut filmového režiséra si odbyl v roce 2001 svým prvním celovečerním filmem Lidé v plavkách nejsou nutně povrchní. Z jeho divadelních her jsou nejznámějšími Příbuzné si nevybíráme, Rodinné tajemství a Horská dráha. V roce 2010 získal Eric Assous Molierovu cenu pro nejlepšího žijícího frankofonního autora.