Premiéry se hrají dvě, neboť inscenaci zasadili tvůrci do mnohem menšího prostoru ve Studiu, kde ještě navíc postavili improvizované šapitó, společné pro herce i diváky. Návštěvníků se tedy do hlediště vejde mnohem méně než obvykle. První premiéra se hraje od 16.00 hodin, druhá od 18.00 hodin.

Inscenace, adresovaná dětem od 6 let, čerpá ze stejnojmenné povídky proslulého spisovatele Oty Pavla. Divákům přináší takřka pohádkový příběh zlatého českého skokana, který – jak zní motto inscenace – bez velikých zázraků dosáhl až do mraků.

Text Oty Pavla dramatizoval Tomáš Syrovátka, a inscenaci nastudoval mladý režisér Martin Tichý, který v minulosti jako host v Naivním nastudoval Vynález zkázy a má za sebou i úspěšné inscenace v Divadle F. X. Šaldy.

Byl jednou jeden malý kluk, jmenoval se Jirka. A ten chtěl běhat rychle jako zajíc. Anebo skákat vysoko, jak to jen žáby umějí. A také létat jako ptáci na obloze! Jenže, jak toho všeho dosáhnout? To se dá leda tak v pohádkách… I když… takoví skokani na lyžích, ti jsou přeci v nájezdu ukrutánsky rychlí a pak se odrazí do ohromné výše a letí, letí, letí jako ptáci.