Společnost CzechTourism zveřejnila přehled návštěvnosti turistických cílů v České republice za rok 2023. V rámci spolupráce s krajskými koordinátory a oblastními destinačními organizacemi bylo sledováno více než 1 300 turistických cílů.

Data, která vychází z údajů poskytnutých provozovateli jednotlivých míst, zahrnují celkový počet registrovaných návštěvníků bez ohledu na to, zda byla jejich návštěva zpoplatněna. V číslech je zahrnutá návštěvnost, jak českými tak zahraničními turisty.

Mezi nejnavštěvovanějšími turistickými cíli v Libereckém kraji se umístily iQPARK a iQLANDIA s téměř 485 tisíci návštěvníky, což představuje nárůst o 5 % oproti minulému roku.

Následuje Zoologická zahrada Liberec s návštěvníky přes 409, která však zaznamenala pokles o 7 %. Třetí příčku obsadil DinoPark Liberec s 147 tisíci návštěvníky, což je mírný pokles o 1 %.

Nejnavštěvovanějším hradem v kraji se stal Hrad Trosky, který přilákal něco mále přes 95 tisíc návštěvníků a zaznamenal nárůst o 11 %. Nejnavštěvovanější turistickou trasou byla Pěší turistická trasa z Vosecké boudy směrem k Cestě česko-polského přátelství v Harrachově s 61 tisíci návštěvníky, což představuje nárůst o 52 %.

Mezi top 50 turistických cílů v České republice se iQPARK a iQLANDIA umístily na předních místech v oblasti vědy a techniky, čímž předběhly například ŠKODA Muzeum v Mladé Boleslavi. Liberecká zoologická zahrada se dostala na 8. místo mezi všemi zoologickými zahradami v republice.

Souhrn také přináší tipy na cestování bez bariér. V Libereckém kraji tato kritéria splňuje například Cyklostezka Ploučnice. Dalšími atraktivními místy v kraji jsou Botanická zahrada Liberec a Greenway Jizera.

Mohlo by vás zajímat: Hádanka z Liberecka: Poznáte podle fotek a videa, o jakou obec se jedná?

Poznáte obec podle videa? | Video: Jiří Louda