V letošním roce vyhráli Zlatý oříšek v České televizi, obhájili prvenství na Dětské Portě 
a přidali prvenství v autorské Portě. Tento víkend získali první místo v národním finále autorské soutěže Folkový kvítek. Kapela Nautica prostě vyhrává, co se dá. Nyní svou tvorbu zpečetili autorskou deskou, kterou nazvali jednoduše Nautica. Obsahuje čtrnáct písniček. Polovinu složila zpěvačka a kytaristka Andrea Bělíková, polovinu kytarista Jiří Samek a producent desky Jan Krajník.

Křest debutového alba se uskuteční v sobotu 17. května od 19 hodin v jabloneckých Pasekách v sále Chronos. Jako hosté zde vystoupí spřátelené projekty: vítěz letošní Porty nad 18 let Jan Ombre Blahynka, dále pak kapely Eridu a Mandragora, se kterou za bicí usedne bubeník Nautiky Martin Gorčík. Nautica hraje ve složení Radka Bělíková: baskytara, metalofon, zpěv; Andrea Bělíková: elektrická kytara, zpěv; Jiří Samek: akustická kytara, dobro, banjo, zpěv a Martin Gorčík: bicí.

Debutovou desku nazvala jablonecká kapela jednoduše Nautica.
Obsahuje čtrnáct skladeb, jejímiž autory jsou Andrea Bělíková, Jiří Samek a Jan Krajník.

Hora a strom
Kočičí holky
Posedlá
Čarodějka
100nožky
Shanti Déva
Bělásek
Bál
Víla
Vzducholoď
Drákula
V úterý v 5
Ryba
Jazz

RECENZE: První deska Nautiky je zdravě dětská a muzikantsky vyzrálá

Folkrocková kapela Nautica vydává svou debutovou desku se stejnojmenným názvem Nautica. Obsahuje čtrnáct skladeb.

Upřímně řečeno, k „dětským" projektům přistupuji spíše s nedůvěrou: až příliš často je 
z nich patrný spíše než dětská upřímnost kalkul ambiciózních rodičů, učitelů nebo „manažerů", kteří vycítili potenciální talent a tedy zisk. Nic takového vás ovšem ani náznakem nenapadne při poslechu prvního CD jablonecké dětské kapely Nautica.

NAUTICA letos sklidila další čtyři úspěchy. V sobotu pokřtí desku.

Nautiku sleduji již nějakou dobu a dosud mne nikdy nezklamala – jejich projev je přirozený, zdravě „dětský", ovšem neuvěřitelně muzikantsky vyzrálý a instrumentálně vyspělý. K tomu nutno přičíst skutečnost, že hrají až na výjimky původní repertoár, který je – alespoň jak to cítím já – ukotven v hudbě 60. let – a to byla poctivá hudba! Nautica má vynikající vedení – muzikanta a učitele jablonecké ZUŠky Honzu Krajníka a vynikající zázemí ze strany rodičů.

Jejich aktuálně první CD zaujme už pestrým obalem, který napoví mnohé. Pestrý je i obsah hudební. Jestli nelžou údaje v bookletu, tak všechny party (vyjma smyčcového tria a jazzíku) hrají Andrea, Radka, Jirka a Martin – a pak tedy klobouk dolů! Těžko upřednostnit některou ze skladeb, 14 písniček drží pohromadě 
a vyzdvihnout musím především Andreu Bělíkovou – je autorkou většiny písní a některé nepochybně zvednou náladu i vám – třeba 100nožky je dětský hit jako vyšitý a zcela jistě ho budeme zpívat s dětmi ve škole. Hudba šlape a text je kouzelný. Ostatně: texty… takhle nějak si představuji texty písní této věkové kategorie. Bohužel, Nautica představuje spíše výjimku, než pravidlo.

Nejpříjemnější momenty? Kromě zmíněných 100nožek jsou to krásné dvou a vícehlasy, nádherné sólo na akustickou kytaru v Shanti Déva (vůbec kytary a dobro jsou skvělé!), velice milá jazzová „pakárna":) a opus Ryba, který mi zdravě připomněl Coldplay… Ale stejně nejvíc „baštím" basistku Radku, to je radost!
Nautice přeji vše dobré, Honzovi gratuluji a tiše závidím a vám všem ostatním příjemný poslech. Ono to ale vlastně u Nautiky ani jinak nejde… Autor: Jan Prchal

JAN PRCHAL Pedagog a předseda Společnosti pro hudební výchovu ČR působí jako učitel na Základní škole a Základní umělecké škole Jabloňová v Liberci, dále jako odborný asistent na katedře hudební výchovy na pedagogické fakultě Univerzity J. E. Purkyně v Ústí nad Labem a na Technické univerzitě 
v Liberci. Často bývá členem hudebních porot. V Krajské vědecké knihovně má vlastní pořad 
s přednáškami Letem světem populární hudby XX. století. Hraje na basovou kytaru.

Zdroj: Youtube