Po Praze, Brně či Ostravě získá kousek tropů a exotiky i město pod Ještědem, kde první dubnový pátek přivítá poprvé návštěvníky motýlí dům. Speciálně vybudovaný ekosystém vzniká v prostorách obchodního centra Forum Liberec a kromě exotických motýlů, kteří hrají hlavní roli, bude lákat na záhadu zříceného letadla.

Papilonia, jejíž stavba byla technicky náročná kvůli zajištění vyšších tepelných a vlhkostních podmínek, tak doplní seznam míst, které skýtají místním i návštěvníkům možnosti, kde trávit volný čas. „Liberec pro nás představoval jasnou volbu a jsme přesvědčeni, že unikátní motýlí dům by zde neměl chybět,“ řekl Deníku provozovatel libereckého motýlího domu Roman Štěpánek. Podle něj není smyslem návštěvy jen pozorování krásy motýlích křídel, ale i o šíření osvěty a respektu k těmto pro naši planetu nesmírně prospěšným tvorům. „Motýlů v přírodě bohužel ubývá, a proto je nutné, aby lidé motýly poznali osobním zážitkem a chápali jejich potřeby. Protože o čem nic nevíme, to neumíme chránit,“ zdůraznil.

Každý motýlí dům se liší zvoleným tématem, Štěpánek vybíral z patnácti standardně tematických okruhů. Nakonec pro Liberec zvolil záhadu zříceného letadla, a to aby přilákal návštěvníky napříč věkovými i zájmovými skupinami. „Přáli jsme si, aby si návštěvu mohly užít nejen děti, ale i jejich rodiče. Aby to bylo místo zajímavé pro prarodiče s vnoučaty i pro mladý zamilovaný pár nebo aktivní lidi středního věku, kteří si zde takzvaně vyčistí hlavu od pracovních a jiných každodenních povinností,“ osvětlil volbu provozovatel.

Motýlí dům je speciálně vybudovaný a veřejnosti přístupný ekosystém, ve kterém se simulují přirozené podmínky pro zdravý a aktivní život exotických motýlů. Jedná se o turistickou atrakci, která hostům umožňuje spatřit z bezprostřední blízkosti stovky živých exponátů, tedy motýlů pocházejících z oblastí deštných pralesů. Velká výhoda spočívá v tom, že zde neexistují žádné bariéry mezi hosty a motýly. Exotičtí motýli nemají vrozený strach z lidí, jejich přítomností nejsou nikterak stresováni, a naopak s hosty často interagují i přímým kontaktem.

„Přitahují je zejména výrazné barvy lidského oblečení nebo vůně ovocných parfémů. V letové zóně budou kromě motýlů přítomni i ptáčci a v jezírku rybičky. Kromě živých tvorů je prostor plný tropických rostlin a také mnohými rekvizitami, včetně zmíněného zříceného letadla,“ zdůraznil Štěpánek s tím, že návštěvník zde najde i líheň, kde může pozorovat zázrak zrození motýlů. „Máme i vzdělávací koutek, kde si každý může přečíst mnoho zajímavostí o motýlech a hlavně o všech jejich vývojových stádiích od vajíčka přes housenku, kuklu až po motýla,“ doplnil.

Kynolog se svou fenkou Origami se zúčastnili cvičení na Slovensku.
Psovod s fenkou Origami z Tanvaldu létali vrtulníkem po Tatrách, byli na cvičení

Motýli pocházejí z oblastí deštných pralesů Jižní Ameriky, Mexika, Thajska, Filipín či Subsaharské Afriky. Od dodavatelů chodí jednou týdně motýlí kukly, které následně lepí do líhně. Ta je součástí letové zóny motýlího domu a několik dní po nalepení se z kukel líhnou už živí motýli. Při slavnostním otevření budou v domě stovky motýlů, později už přes tisíc živých exponátů.

„Každý host navíc svou návštěvou přímo podpoří ochranu tropických pralesů, kde divocí motýli přirozeně žijí. A myslíme si, že takovou možnost by měli mít lidé ze všech koutů naší republiky. Motýlí domy totiž přispívají k tomu, aby divoká příroda v daných oblastech nebyla drancována,“ uzavřel Roman Štěpánek.

Mohlo by vás zajímat: Z Prahy pod Ještěd na rok. Historická souprava bude brázdit liberecké koleje

Zdroj: Jiří Louda