Liberec – Metal Gallery v libereckém Františkově je mladým výstavním prostorem, který provozuje absolvent Technické univerzity Liberec, obor Design interiérů, Martin Dräger. Galerie se nachází ve Švermově ulici.
Vernisáž volné tvorby uměleckého kováře a výtvarníka Davida Szalaye otevře jeho výstavu v Metal Gallery v Liberci. Zahájení proběhne 3. září od 18.00 hodin.
David Szalay pracuje s ocelí a železem, jak sám říká, celý svůj život. Houževnatý materiál využívá při práci na svých autorských plastikách a skulpturách, zpracovává ho ale i do formy soliterního kovového nábytky a dalších bytových doplňků.
Před jeho výstavou v Metal Gallery jsme se zeptali na několik otázek.

Jak jste se k oceli a železu dostal, proč právě tento materiál?
Už skoro ani nevím, od 5.třídy základní školy jsem byl přesvědčen, že budu umělecký kovář. Už ani nevím proč, ale prostě to tak bylo a nějak to přesvědčení vydrželo.

Kovářské řemeslo je tradiční prací. Jak to s ním vypadá v současnosti? Je o něj zájem? Velká konkurence?
Kovářství je sice tradiční řemeslo, ale s dobou se samozřejmě vyvíjí dál. Současná doba využívá modernější technologie. V podstatě je na každém řemeslníkovi, jestli je bude využívat, či nikoli.
O řemeslo jako takové zájem určitě je a myslím, že stále bude, protože pro spoustu lidí je atraktivní.

Je to pořád těžká černá práce pro silné chlapy?
Když se budeme bavit o klasickém kovářství, tak ano. Je to černé řemeslo a při celodenní práci s kladivem a manipulaci s železem potřebujete mít trochu sílu, jinak se udřete.
Ale abych vše uvedl na pravou míru, nepovažuji se úplně tak za kováře, ale spíš za výtvarníka.
Sochy nedělám klasickými kovářskými postupy, hodně využívám svařování. Různé díly, které potřebuji, si vykovu a potom je svařuji dohromady.

Vaše volné práce na mě působí jako ze starého světa. Je to tím materiálem, náhoda nebo vlastní styl?
Vzhledem k tomu, že nic není náhoda, bude to asi vlastní směr, kterým se ubírám. To, že na vás má práce působí jako ze starého světa, je váš subjektivní pocit. Většinou se setkávám s tím názorem, že jsou mé věci depresivní. Nepopírám to. Ať si v tom každý najde, co chce.
Samozřejmě na tom asi něco bude, ale je to především zpracováním materiálu. Mám rád, když mají sochy strukturu, ne když jsou vyhlazené a uhlazené. Proto jsou velmi často součástí mých soch stará, rozpraskaná dřeva, která mají právě úžasnou strukturu.

Jaké práce budete vystavovat v Liberci?
Budou to sochy vyrobené od roku 2009- 2010.

Váš největší úspěch, na co jste hrdý, co byste rád?
Rád bych aspoň trochu v klidu tvořil a pracoval. Nyní, v této uspěchané době, se téměř všichni motáme v začarovaném kruhu, dřeme více než jindy a neustále bojujeme o každou korunu. To vyčerpává a nebaví…

Kromě volné tvorby děláte i kovaný nábytek, … . Čemu dalšímu se věnujete?
V podstatě vyrábím vše, co je spojeno s kovářstvím i zámečnictvím, to znamená pro interiér vyrábím nábytek a veškeré bytové doplňky, pro exteriér různé mříže, zábradlí, brány a podobně.
⋌Více informací: www.davidszalay.com