V pořadí už dvacátou Mateřinku rozjede tentokrát slon skateboardista, v kšiltovce a s vlajícíma ušima. Ve město pohádek pro nejmenší se Liberec promění v posledním červnovém týdnu, od 24. do 28. června. Vedle špičkových tuzemských scén přivítá také divadla z ciziny, mimo jiné vůbec poprvé v historii z Japonska a z Íránu.

Hrát se bude všude, kde to jde, nejen v Naivním divadle, které je hlavním pořadatelem přehlídky. Pohádky čekají děti také například v zoologické zahradě, na náměstí Dr. Edvarda Beneše, anebo v sále Základní umělecké školy.

„Sice je Mateřinka festivalem pro děti, my ale chceme, aby bavila i jejich dospělý doprovod. Proto bude festival doplňovat spousta akcí, například koncerty, výstavy nebo minidivadla. Chceme, aby ti, co sem přijedou, měli v Liberci co dělat také večer, a aby se tu pár dní zdrželi,“ vysvětlil ředitel Naivního divadla Stanislav Doubrava.

Poprvé se nafouknutý slon jako maskot festivalu objevil v roce 1993. Tehdy se údajně výtvarníkovi Pavlu Kalfusovi zjevil ve snu. Od té doby vesele vybarvení obří sloni zdobí město po celou dobu konání festivalu.