Nahrává se anketa ...

Májka je oslavována jako symbol lásky, má přivézt do vesnice lesního ducha i s jeho požehnáním. V Česku má nejčastěji podobu celého stromu zbaveného větví a kůry a zdobí se stužkami. Zajímavostí je, že podobnou tradici drží třeba i Švédové, ale až na konci června.

Hlasování o nejhezčí májku v Libereckém kraji bylo celou dobu hodně těsné, stejně tomu je i u konečného výsledku. Anketu nakonec vyhrála májka v Minkovicích u Frýdlantu, a to počtem úctyhodných 3376 hlasů, v závěsu za ní skončila soukromá májka pana Marcela Rychtáře s 2959 hlasy a krásné třetí místo si v anketě vysloužila obec Postřelná u Jablonného v Podještědí.

Na věnci májky v obci Minkovice u Frýdlantu je plastová tobolka, která ukrývá lístek s výškou májky. “V den kácení proběhne tipovací soutěž s hodnotnou výhrou,” uvedl Jaroslav Bien, fotograf obce Višňová, pod kterou Minkovice spadají.

V malé vesničce zvané Postřelná u Jablonného v Podještědí udržují tradici stavění májky už několik desetiletí. “Staví se pod záštitou sboru dobrovolných hasičů,” doplnila k fotkám Jaroslava Domažlická.

Fotky májky do soutěže poslal i Marcel Rychtář. “Moje soukromá, pro moji milovanou ženu,” napsal k nim.

Mohlo by vás zajímat: Tunely i skočky. Nadšenci a jejich čtyřnozí parťáci soutěžili v Dlouhém Mostě