„Dohodli jsme se, že večer budeme uvádět všichni, ale nikdo už nemůže,“ říká jeden z představitelů Naivního divadla Marek Sýkora. S humorem tak nasťiňuje, jak náročných předcházejících pět dní muselo být. „Pane řediteli, já už taky nemůžu,“ volá a v hledišti vyvolává smích.

Vysvobodit jej přichází ředitel Stanislav Doubrava a teď už začnou oficiality. „Dědo!“ křičí na Doubravu jeho vnučka z hlediště, jakoby nevěřila, co na jevišti dělá. Svou bezprostředností tak vyvolává další salvu smíchu.

„Opět se potvrdilo, že Mateřinka je akce potřebná. Důkazem je, že festival navštívilo opět více lidí, tentokrát přes tři tisíce dvě stě,“ říká již vážněji Doubrava.

Po dvou cenách si z festivalu odváží maďarský soubor Kabóca a také pražské divadlo Buchty a loutky za představení Zlatá Husa. „Ale já jsem tady autobusem,“ naznačuje zástupkyně divadla, že tolik cen ani neuveze. Další ocenění poroty získalo představení Jakub a obří broskev, Moje první encyklopedie a Vlk a hlad. Japonští Kakashiza si odvezli zvláštní poděkování města Liberce, už jen za to, že z takové dálky přijeli.