S pohádkou oceňované autorky Ivy Peřinové Labutí jezírko a představením Tři přadleny, v nastudování herečky Markéty Sýkorové, se blýsklo liberecké Naivní divadlo na dvou významných loutkářských festivalech v Evropě.

Poslední zářijové dny představilo své inscenace na největším festivalu loutkového divadla na světě, na Festival Mondial des Theatres de Marionnettes. Hned potom se liberečtí herci vypravili na Slovensko, na mezinárodní festival Divadelná Nitra.

Obě představení sklidila mezi diváky bouřlivé ovace. Podle ředitele divadla Stanislava Doubravy bylo zařazení hned dvou různých představení do programu festivalu ve Francii významnou poctou nejen pro Naivní divadlo, ale i pro Liberec a celou českou loutkovou scénu. Tu kromě Liberce zastoupily i Divadlo bratří Formanů, plzeňská Alfa a Divadlo Víti Marčíka.

Pořadatelé festivalu Naivní divadlo pozvali do Francie po více než třiceti letech. „Představení Ivy Peřinové organizátoři uváděli v hlavním programu festivalu, ve zcela zaplněných sálech, s francouzskými titulky. Vybrala jej osobně umělecká ředitelka A. F. Cabaris na loňském festivalu v Plzni. A ta také po skončení představení přijímala gratulace diváků ke šťastnému výběru a stejně tak se dostalo chvály i našemu souboru,“ popsal atmosféru festivalu Doubrava.

Tři přadleny viděli návštěvníci večerního programu festivalového klubu. Velký úspěch sklidila herečka Markéta Sýkorová nejenom proto, že se celou hru naučila ve francouzštině.

Vítězné zářijové tažení divadla

Úspěch inscenací Naivního divadla pak podtrhla účast na festivalu v Nitře. Tam sehráli herci představení Labutí jezírko pro předškolní děti a studenty konzervatoře.

„Před představením nás organizátoři upozorňovali na to, že děti na Slovensku jsou velmi uvolněné a v divadle často hodně zlobí. Od prvních taktů hudby ale bylo zřejmé, že je představení bude zajímat. Všechny byly soustředěné a jejich reakce naznačovaly, že je dění na jevišti zajímá. Závěrečný dupot, aplaus a pokřik nakonec překvapil i pedagogy, kteří nám pak přicházeli sami děkovat,“ přiblížil slovenský zážitek Doubrava.