Předchozí
1 z 3
Další

LIBERECKO

Anifilm 2024
Kdy: do neděle 12. května
Kde: Liberec (viz program)

Proč přijít: Festival představuje aktuální trendy, postupy, technologie a animační techniky. Podporuje rozpracované či zcela nové animační projekty, jejich tvůrce, producenty a distributory. Poskytuje prostor pro pozitivní konfrontaci a navazování nových kontaktů mezi filmovými profesionály z celého světa. Je určen tvůrcům a filmovým profesionálům, studentům, pedagogům, filmovým teoretikům a všem fanouškům animované tvorby včetně dětí. Anifilm chce dlouhodobě reprezentovat a propagovat Českou republiku ve světovém kontextu. Program festivalu spolu s místy konání najdete na www.anifilm.cz.

Škwor – Sobě věrnej tour 2024
Kdy: pátek 10. května v 18.00
Kde: Home Credit arena, Liberec
Za kolik: od 690 korun

Proč přijít: Vyladěnou technickou show přiveze kapela do šesti hal největších měst naší republiky. Máte štěstí, že jednou ze zastávek tour je i v Liberecká Home Credit Arena. Ve spojení s jednou z nejlepších fanouškovských základen, jak frontman kapely Škwor Petr Hrdlička často na koncertech nezapomíná zmínit, můžete všichni očekávat nabitou show plnou energie. Zazní písničky z nového alba “Sobě věrnej” a samozřejmě také již dobře známe škwoří hity. Buďte součástí neopakovatelného koncertního zážitku v rámci doposud největšího turné kapely.

Liebeřeč
Kdy: pátek 10. května v 19.00
Kde: Divadlo F. X. Šaldy, Liberec
Za kolik: od 160 korun

Proč přijít: Autor Šumných měst a kultovního libereckého muzikálu SIALská trojčata Radovan Lipus tentokrát oslaví tvůrce historické budovy Šaldova divadla: vídeňské architekty Ferdinanda Fellnera a Hermanna Helmera – a Gustava Klimta, malířského génia, který pro nové městské divadlo v Reichenbergu namaloval slavnostní oponu s krásným názvem Triumf lásky. Rozpustilá hříčka s písničkami a živou kapelou přivádí na scénu slavné i zapomenuté hvězdy liberecké historie: továrníka Liebiega, posledního hraběte Clam-Gallase, F. X. Šaldu, ale také Gustava Sacherse, který postavil půlku města, nebo herečku Marianne Austrelitz, která se po úspěšné kariéře ve velkých německých divadlech vrací do Liberce jako do místa, kde se zamilovala – do divadla. Láska tu vůbec hraje humornou roli základní přírodní síly, ze které se rodí všechno krásné – i velké divadelní domy. Sledujete totiž příběh tajemné dívky z Klimtovy opony – kdo asi byla oduševnělá kráska, co okouzlila devatenáctiletého studenta vídeňské akademie? Poznejte Klimtovu múzu a její Liebeřeč.

Noční prohlídky s archeologem
Kdy: pátek 10. května ve 20.30
Kde: Zámek Svijany
Za kolik: 170 korun

Proč přijít: Navštivte zámek po setmění, načerpejte atmosféru dob minulých a poslechněte si výklad Petra Brestovanského, který vedl tým archeologů, kteří měli na starost vykopávky spojené se Zámkem Svijany před jeho rekonstrukcí. Jeho unikátní nálezy z žárového pohřebiště v nedalekých Příšovicích tvoří významnou součást archeologické expozice zámku. Během přibližně dvouhodinové prohlídky se dozvíte nepřeberné množství informací a zajímavostí o expozicích na zámku a o expozici archeologických nálezů Eduarda Štorcha.

Krajem Karoliny Světlé
Kdy: sobota 11. května v 7.00
Kde: sokolovna, Český Dub
Za kolik: 40 korun

Proč přijít: Již 45. ročník legendárního pochodu čeká na vaši odvahu zdolat trasy v délce 8, 13, 14, 18, 21, 28 a 30 kilometrů. Start i cíl pochodu je před sokolovnou a na všechny účastníky čeká v cíli diplom a suvenýr. Na trase čeká účastníky občerstvení i možnost upéct si maso či jiné uzeniny. Všechny potřebné informace najdete na www.cdub.cz.

Zpřístupnění středověké věže
Kdy: sobota 11. a neděle 12. května v 9.00
Kde: Státní zámek Lemberk
Za kolik: 80 korun

Proč přijít: Ve státní svátek vás čeká zpřístupnění středověké věže s vyhlídkou po okolí zámku Lemberk. Věž bude k dispozici pro vaše stoupání vzhůru do 16 hodin.

Dny otevřeného bunkru - lehké opevnění vz. 37
Kdy: sobota 11. května v 10.00
Kde: Bunkr Studánka, Liberec

Proč přijít: Jste zváni do mimořádně přístupného objektu lehkého opevnění Studánka. Občerstvení na akci pro děti, tatínky i maminky je připraveno.

Férová snídaně
Kdy: sobota 11. května v 9.30
Kde: travnatá plocha u vily Emila Simona, Hejnice

Proč přijít: Nenechte si ujít již 9. ročník snídaně trochu jinak než jste zvyklí. Cílem této akce je podpora fair tradeových a lokálních pěstitelů a navyšování povědomí o fair trade a životních podmínkách pěstitelů v zemích Afriky, Asie a Latinské Ameriky. Férová snídaně se koná na Světový den pro fair trade. Ve fair trade za svou kávu, kakao nebo banány dostanou pěstitelé dostatečně zaplaceno, jejich děti mohou chodit do školy a pěstují šetrně k životnímu prostředí.

Trubadúr
Kdy: sobota 11. květen v 19.00
Kde: Divadlo F. X. Šaldy, Liberec
Za kolik: od 160 korun

Proč přijít: Opera Il trovatore, o trubadúrovi Manricovi, krásné Leonoře a cikánce Azuceně, v češtině také nazývána Trubadúr, patří společně s Rigolettem a La Traviatou k trojici oper, které přivedly italského skladatele Giuseppe Verdiho do silného, nesmazatelného povědomí dějin operního umění. Obecenstvo bylo po světové premiéře Trubadúra roku 1853 doslova uchváceno z Verdiho melodiky, z orchestrální barevnosti, z pěvecky dokonalých partů a z propracovaných, energických a emočně nabitých partů sborových - opera se tak stala jednou z nejžádanějších. I dnes je Verdiho Trubadúr stále jednou z nejčastěji uváděných oper, jak na českých, tak světových pódiích, stále se jí, po desítky let, dostává nadprůměrné pozornosti publika i péče uměleckých osobností.

Kovář
Kdy: neděle 12. května v 10.00
Kde: Severočeské muzeum, Liberec
Za kolik: 100 korun

Proč přijít: Přijďte se naučit vyrábět podkovičku do muzejní řemeslné dílny. Dílna je vhodná pro účastníky od 10 let nebo mladší děti s doprovodem. Výroba podkovičky bude probíhat uvnitř. Objednávání je možné do časových oken po 20 minutách pro dva lidi. Chcete-li se zúčastnit, rezervujte si prosím místo na info@muzeumlb.cz.

Pat a Mat jedou na dovolenou
Kdy: neděle 12. května v 10.00
Kde: kino, Frýdlant
Za kolik: 70 korun

Proč přijít: Představení nápaditě spojuje zdánlivě nespojitelné – animovaný loutkový film a hraný projev se živými herci – a vtipně rozvíjí anekdotickou zápletku o tom, jak se dva kutilové vydají na cesty, aby projeli světa kraj, a nakonec beztak zjistili, že doma je to nejlepší. Cestují vlakem, letí letadlem, zamíří do vesmíru, jedou lodí, ocitnou se na mořském dně, kde bojují s děsivým chapadlem, ale když se konečně dostanou do vysněného hotelového pokoje v přímořském letovisku, je jejich jediným zájmem přetvořit neosobní hotelový pokoj tak, aby se co nejvíc podobal jejich domovu.

Tomáš Spevák
Kdy: probíhá do 30. června
Kde: Galerie Prostor 228, Liberec

Proč přijít: Tomáš Spevák překrývá časově neslučitelné prvky přes sebe a spojuje je do jednoho konkrétního děje, který není časově ohraničený. Prolínání těchto nesourodých světů, záznam různých skutečností, záblesky zpřeházených vzpomínek autor skládá do zdánlivě chaotického celku. Abstraktní tvary, které nahrazují prostory a konkrétní části, dokreslují atmosféru příběhu a posouvají každodenní vidění do nové úrovně. Budovy zredukované na trosky, divoké rostliny, děti bez dozoru, kontrasty krajin a další vjemy vytvářejí výraznou dynamickou kompozici, která je podivně znepokojivá. K tomuto vyjádření pomáhá i zvolená technika malby. Autor v obrazech často používá malířský prvek, který narušuje pohled – rozostření, mozaiku, stékající barvu. Rychlý pohyb štětce s tekoucí přebytečnou barvou přidává realisticky působících obrazům pocit neurčitosti. Malba Tomáše Speváka je věcná, skrývající hlubší příběh plný emocí a představivosti.

Milorad Krstić: Jaký to báječný svět
Kdy: probíhá do 31. července
Kde: Oblastní galerie Liberec – Lázně, Liberec

Proč přijít: Slovinský rodák Milorad Krstić, usazený od roku 1989 v Budapešti, se vizuálnímu umění věnuje prostřednictvím malby, kresby, sochařství, fotografie, scénografie, dokumentárních a animovaných filmů. Zároveň je autorem obrázkových knih a komiksů pro děti. Za svůj první krátký animovaný film My Baby Left Me byl v roce 1995 oceněn Stříbrným medvědem na Berlínském filmovém festivalu. Jeho interaktivní animovaný film Das Anatomische Theater získal v roce 1999 cenu MIFA za nejlepší interaktivní projekt v Annecy. Další snímek, tentokrát celovečerní animovaný film Sběratel Ruben Brandt (2018) měl premiéru na festivalu v Locarnu a uveden byl i v rámci mezinárodní soutěže Anifilmu. A během let získal Milorad Krstić mnoho dalších mezinárodních ocenění. Na výstavě v grafickém kabinetu představí vybrané kresby, skici a další grafické práce.

Black Friday 3.0, Music Club Bunkr Liberec.Black Friday 3.0, Music Club Bunkr Liberec.Zdroj: archiv

O zlatou tlapku, Dlouhý Most.O zlatou tlapku, Dlouhý Most.Zdroj: archiv

Výstup na Ještěd.Výstup na Ještěd.Zdroj: archiv

Koňské závody, Hejnice.Koňské závody, Hejnice.Zdroj: archiv

Den otevřených dveří v útulku Azyl Pes v Krásném Lese.Den otevřených dveří v útulku Azyl Pes v Krásném Lese.Zdroj: archiv

Metalové legendy, koupaliště Hodkovice.Metalové legendy, koupaliště Hodkovice.Zdroj: archiv

Posezení pod památnou lípou, Proseč pod Ještědem.Posezení pod památnou lípou, Proseč pod Ještědem.Zdroj: archiv

Řemeslnické trhy, Mnichovo Hradiště.Řemeslnické trhy, Mnichovo Hradiště.Zdroj: archiv

ČESKOLIPSKO

Vítání ptačího zpěvu
Kdy: sobota 11. května v 7.00
Kde: Náměstí 5. května, Stráž pod Ralskem

Proč přijít: Česká společnost ornitologická a Základní škola a mateřská škola Stráž pod Ralskem zvou všechny zájemce na vycházku, která začne na náměstí u morového sloupu. Trasou v délce 5 kilometrů účastníky provede ornitolog Lukáš Kadava. Všem zúčastněným se doporučuje nenápadný terénní oděv a obuv, dalekohled je výhodou.

Rybářské závody
Kdy: sobota 11. května v 7.30
Kde: pláž Klůček, Doksy
Za kolik: 350 korun

Proč přijít: Jedna z mnoha krásných tradic zahájení sezony lovu ryb jsou rybářské závody na Máchově jezeře, které letos proběhnou druhý květnový víkend. Můžete se těšit na krásný den na březích pláže Klůček, občerstvení, hodnotné ceny a samozřejmě příjemnou atmosféru stejně naladěných lidí. Informace nejen o rybářských závodech, způsobu přihlášení na ně, ale o rybolovu na Máchově jezeře obecně, najdete na www.opsmachovojezero.cz. Počet účastníků rybářských závodů je omezen, proto s přihlášením neotálejte.

Bitva o hrad Bezděz
Kdy: sobota 11. května ve 13.00
Kde: Státní hrad Bezděz
Za kolik: 180 korun

Proč přijít: V roce 1398, dvacet let po smrti Karla IV., dal jeho syn Václav IV. Bezděz do zástavy svému bratranci a stoupenci - moravskému markraběti Prokopovi. Václavův bratr Zikmund za vnitropolitických rozbrojů v roce 1402 hrad oblehl, ale na jeho dobývání si netroufl. Prokopa vylákal lstí a jako zajatce odvezl do Bratislavy. Právě tuto událost se vám pokusí přiblížit hned několik skupin historického šermu v čele se skupinou Tartus. Čekají vás ukázky zbraní a zbroje, mučírna a trestní právo ve středověku a novověku, ukázky zbraní a střelba z dobových zbraní, středověká kuchyně, kovárna a chybět nebude ani historická hudba v podání českolipské skupiny Řemdih.

Zámecká slavnost
Kdy: sobota 11. května ve 13.30
Kde: Zámecký park, Mimoň

Proč přijít: Po roce je tu opět mimoňská květnová zámecká slavnost spojená stejně jako v minulých letech se setkáním historických a retro kočárků, které mají v Mimoni své muzeum. Celý program v parku začne ve 13.30, kdy se se svými vystoupeními představí děti z mimoňských základních škol a školek. Ve 14.30 budou vyhlášeni vítězové nejhezčích retro kočárků a v 15.30 si přijdou na své děti – čeká je divadelní představení Lumpina. Od 17 hodin přijde na řadu hudba – vystoupí postupně David Pet, Yvetta Blanarovičová a Bohuš Matuš.

Lucie Knoblochová a Jazzbakers
Kdy: sobota 11. května ve 20.00
Kde: klub Píchlá nota, Doksy

Proč přijít: Po delším čase se do dokského klubu vrací českolipsko - novoborská formace Jazzbakers. Pod vedením pianisty Jirky Homoly ozdobí tento kvartet půvabná Lucie Knoblochová, původem také s České Lípy. Zazní jazzové standardy, ale i české swingové evergreeny, které znáte od Vlasty Průchové, Evy Olmerové, Inky Zemánkové a dalších. Přijďte podpořit českolipskou jazzovou scénu a strávit v dokském klubu další z nezapomenutelných večerů. Vstup je jako vždy volný.

S veterány Českolipskem
Kdy: neděle 12. května v 8.00
Kde: start a cíl v Kravařích

Proč přijít: Na již 19. ročník soutěže historických vozidel vás zve českolipský VVC z. s. Závod povede krásnou krajinou a malebnými obcemi i vesničkami Českolipska. Přesný plán trasy najdete na www.kravarecl.cz.

Vojenské cvičení a sraz vojenské techniky, Dubá (VPP Lopušák).Vojenské cvičení a sraz vojenské techniky, Dubá (VPP Lopušák).Zdroj: archiv

Benefiční koncert na opravu kostela, Krompach.Benefiční koncert na opravu kostela, Krompach.Zdroj: archiv

Blešák v průjezdu, Moskevská ulice Česká Lípa.Blešák v průjezdu, Moskevská ulice Česká Lípa.Zdroj: archiv

Rybářské závody, rybník Metud Stráž pod Ralskem.Rybářské závody, rybník Metud Stráž pod Ralskem.Zdroj: archiv

Pohádkový les, Vrchbělá (Bělá pod Bezdězem).Pohádkový les, Vrchbělá (Bělá pod Bezdězem).Zdroj: archiv

JABLONECKO

Holubice: Dcera a matka roku
Kdy: pátek 10. května ve 19.00
Kde: Eurocentrum, Jablonec nad Nisou
Za kolik: 420 korun

Proč přijít: Jste srdečně zváni do Eurocentra na jedinečnou talk show, která vás nechá nahlédnout do života známé herečky Evy Holubové, kterou není třeba příliš představovat, znáte ji z populárních filmů, seriálů i divadelních prken, a její dcery Karolíny. Těšte se na vtipné příhody, kariérní vzestupy i osobní přešlapy namíchané v jeden konverzační koktejl. Můžete se zasmát od srdce, je-li libo i slzu uronit a určitě se můžete zamyslet nad životem a jeho nečekanými zatáčkami.

Vymazáno z archivu & The broken dam
Kdy: pátek 10. května ve 20.00
Kde: Klub Na Rampě, Jablonec nad Nisou
Za kolik: 200 korun

Proč přijít: Čeká vás koncert regionálních kapel v hudebních stylech melodic-metal a hard rock. Vymazáno z archivu je metalová kapela původem z Liberce. Hrají výhradně vlastní tvorbu s českými texty. Na menších i větších scénách se pohybují již osmým rokem. Sestavu tvoří kytary, basa, bicí, zpěv a elektrické violoncello. The Broken Dam je tanvaldsko - jablonecká kapela hrající od roku 2007. Od té doby se v kapele vystřídalo nemalé množství muzikantů. Kapela hraje převážně převzaté songy z hardrockové scény 70-90 let, ale v repertoáru má i vlastní tvorbu.

Férová snídaně v trávě
Kdy: sobota 11. května v 9.30
Kde: zahrada na Bělišti, Železný Brod

Proč přijít: Opět po roce se muzeum v Bělišti rádi přidávají k této skvělé aktivitě. Letos se bude piknikovat na podporu pěstitelů kávy, kakaa nebo banánů. Přijďte i vy posnídat na piknikové dece. Těšit se můžete na rituální kakao, místní kávu, marmelády z vlastních zdrojů, chléb či rohlíky upečené doma.

Valdštejn dětem
Kdy: sobota 11. května v 10.00
Kde: Hrad Valdštejn

Proč přijít: Po celý den až do 16 hodin vás a především vaše děti čeká pestrý program. V předhradí to bude ukázka dobové střelnice, flašinetář, prodej řemeslných a regionálních výrobků a mnoho dalšího. Na hradě pak bude připravena výtvarná dílna pro děti, loutkové divadlo, lidová hudba a koncerty v kapli. Podrobný program naleznete na webových stránkách hradu: www.hrad-valdstejn.cz.

Štístko a Poupěnka – Pojď si hrát
Kdy: sobota 11. května v 10.00
Kde: Eurocentrum, Jablonec nad Nisou
Za kolik: 380 korun

Proč přijít: Vezměte své děti do fantastického světa pohádek a písniček ve zbrusu novém představení Štístka a Poupěnky – Pojď si hrát. V představení plném písniček, zpívání, tancování a dovádění, které je vhodné pro děti již od 2 let se setkáte s panem Doremi, Honzíkem a samozřejmě i se Štístkem a Poupěnkou. Všechny příběhy, které si děti vyslechnou nebo si v nich i zahrají, v sobě nesou nejen pobavení, ale také poučení a provádí zábavně děti běžnými denními úkoly, které děti obvykle moc nebaví.

JSB a hosté
Kdy: sobota 11. května ve 20.00
Kde: sokolovna, Železný Brod
Za kolik: 150/200 korun

Proč přijít: Koncert kapel JSB, D.V.A., Krásná práce a Honzy Bartoše – Revival Michala Davida. Akce se koná při příležitosti posledního vystoupení a ukončení činnosti legendární skupiny JSB.

Popelka
Kdy: neděle 12. dubna v 15.00
Kde: Městské divadlo, Jablonec nad Nisou
Za kolik: 150 korun

Proč přijít: Balet Popelka je klasikou, kterou doprovází krásná hudba Sergeje Prokofjeva. Příběh o bohatém princi a chudé dívce je snadno srozumitelný a vhodný i pro nejmenší diváky. Nechybí mu vtip ani drama. Umocňují ho pohádkové kostýmy Jany Mollayové a skvělé taneční i herecké výkony mladých umělců Baletní školy při Divadle F. X. Šaldy Liberec. Nejmenší publikum dostává po delší době příležitost vnímat pohádku především skrze pohyb a hudbu.

Velká desenská pouť, Desná.Velká desenská pouť, Desná.Zdroj: archiv

Pohádková les, Jablonecké Paseky.Pohádková les, Jablonecké Paseky.Zdroj: archiv

Cesta lesem pohádek, Všeň (Semilsko).Cesta lesem pohádek, Všeň (Semilsko).Zdroj: archiv

Sympozium Desná 2024.Sympozium Desná 2024.Zdroj: archiv

Májová slavnost v Uličce řemesel, Turnov.Májová slavnost v Uličce řemesel, Turnov.Zdroj: archiv

Pohádkový les, Sportovní areál Srnčí Důl (Jablonec nad Nisou).Pohádkový les, Sportovní areál Srnčí Důl (Jablonec nad Nisou).Zdroj: archiv