Jisté je jen to, že 15. prosince roku 1944 Miller spolu s ostatními pasažéry nasedl v Británii do malého letounu, aby se vydal přes kanál La Manche do Francie. A pak ho už nikdo nikdy nespatřil.

Přestože pravděpodobně život skladatele ukončila tragická letecká havárie, jeho hudba zůstává nesmrtelná. O tom se budou moci přesvědčit návštěvníci jednotlivých zastávek evropského turné The Best of Tour 2024, které podniká proslulý Glenn Miller Orchestra. Připomene chytlavé taneční melodie spolu s dalšími slavnými skladbami ze zlaté swingové éry.

Na každém z koncertů zazní zhruba 30 melodií včetně evergreenů, jako jsou In the Mood, String Of Pearls, Pennsylvania 6-5000, Moonlight Cocktail, Sentimental Journey nebo Rhapsody in Blue. „Na Millera myslím především jako na fantastického kapelníka, který vždy věděl, jak pobavit své publikum,“ řekl Wil Salden, který Glenn Miller Orchestra úspěšně řídí už od roku 1990 coby kapelník a režisér.

Jeden z koncertů se uskuteční i v pondělí 15. ledna v Domě kultury Liberec.

Zazní i méně známé swingové skladby, jako jsou například Far Away Places, Yes, My Darling Daughter a I’ll Be Seeing You. Orchestr si připravil i několik úžasných písní, které překvapí diváky.

„Od začátku našeho bandu, který vznikl zhruba před čtyřiceti lety, je na pódiu i zpěvačka. V lednu s námi bude na pódiu německá interpretka Eva Buchmann,“ dodal Salden s tím, že do České republiky se těšili. „Pamatujeme si na zdejší publikum jako na velmi nadšené, které – a to je velmi důležité – zná hudbu jak Glenna Millera, tak dalších slavných hudebníků a kapel ze swingové éry,“ dodal.

Glenn Miller (1. 3. 1904 – 15. 12. 1944) byl mimořádně nadaný kapelník a obezřetný byznysmen. Jeho band i všichni jeho členové těžili z jeho mimořádného hudebního a komerčního talentu. Orchestr byl organizován jako firma. Hudebníci byli pojištěni státem, fungovalo oddělení pro styk s veřejností a orchestr zaměstnával i jevištní techniky.

SOUTĚŽ PRO ČTENÁŘE DENÍKU:Tři z vás mohou vyhrát dva lístky na liberecký koncert. Stačí správně odpověď na soutěžní otázku, která zní: Ve kterém roce Glenn Miller založil původní orchestr? Své odpovědi posílejte do sobotního (13. ledna) poledne na email jiri.louda@denik.cz.

Sám Glenn Miller zářil v letech 1939–1943 na swingovém nebi jako kometa. Celosvětová popularita tělesa, které Miller založil a vedl, byla srovnatelná s pozdější slávou kapel jako Beatles nebo Rolling Stones. Miller byl v orchestru nejen zdatným trombonistou, ale i spolehlivým dodavatelem dodnes oblíbených hitů. A také výborným leaderem se smyslem pro eleganci, noblesu, efektní show i ekonomický úspěch svého dokonale šlapajícího „podniku“.

Do Československa Millerovy písně přivezli američtí vojáci na konci druhé světové války. Zejména v 50. letech 20. století u nás swing coby podvratnou hudbu přicházející ze Západu komunisté zakazovali.  Jeho vyznavači jej tak na veřejnosti uváděli například jako „hudbu utlačovaného amerického lidu“. Jazz v podobě swingu – muziky s jiskrou radosti a svobody – se stal i jedním z ústředních témat slavného románu Zbabělci Josefa Škvoreckého.

Mohlo by vás zajímat: Ulice poběží hned od Nového roku. Štáb natáčel scény pod Ještědem

Ukázka z Ulice, jak si policie podá Blanku a Evžena. | Video: TV Nova