Mateřinka, mezinárodní festival profesionálních loutkových divadel pro děti předškolního věku, je jedinou přehlídkou tohoto druhu ve střední Evropě. Představení se budou hrát nejen v Naivním divadle, které je hlavním pořadatelem přehlídky, ale také na dalších místech města. Festival zde potrvá až do neděle 28. června.

První festivalový den otevře v 9.00 hodin ve Studiu Naivního divadla dětský workshop stínového divadla z Íránu. Průvod komediantů vyjde coby živá pozvánka na festival do ulic v 15.00 hodin od Naivního divadla.

„Celkem se přehlídky zúčastní patnáct souborů. Rok od roku u nás hostíme více zahraničních divadel, letos to budou divadla z Belgie, Slovenska, Německa, Íránu či Japonska,“ uvedl k Mateřince ředitel Naivního divadla Stanislav Doubrava.

Zahraniční divadla budou hrát bez překladu do češtiny, neboť ten není potřeba. „Každé malé dítě, když přijde do lesa, tak nepotřebuje řeč, sahá na kámen, stromy, hlínu, les si osahává. Podobně budou s nejmenšími diváky mluvit zahraniční divadla, tedy beze slov,“ zdůraznil ředitel Stanislav Doubrava.

Například belgické divadlo De Spiegel je unikátní tím, že hraje výhradně pro děti do tří let. Herci pracují s živou hudbou a se zvukovými a světelnými podněty.

Kromě stínového divadla přivezou Íránci do Liberce ukázku svého tradičního divadla Mubarak, což je obdoba českého Kašpárka. Slováci předvedou své divadlo na sněhu, na přehlídce nebude chybět ani poslední vítěz Mateřinky pražské divadlo Minor.

„Mateřinka má ve světě zvuk, hlásí se nám víc divadel, než kolik se jich do programu festivalu vejde. My se snažíme vybrat ty nejlepší z českých i zahraničních špiček,“ podotkl dramaturg Naivního divadla, mluvčí Mateřinky, Vítek Peřina.

Vedle Naivního divadla si děti užijí představení také třeba ve zdejší zoologické zahradě, v Malém divadle, Základní umělecké škole nebo v Divadle F. X. Šaldy.

Přehlídku obohatí také bohatý doprovodný program, koncerty, výstavy nebo drobné divadelní etudy v klubu Naivního divadla. „Poprvé se naším mediálním partnerem stala Česká televize, proto budou v televizi běžet i upoutávky na jednotlivé festivalové dny,“ upozornil ředitel Doubrava.

Celá Mateřinka spolkne 1,3 až 1,5 milionů korun. Vedle města Liberce a Naivního divadla na ni letos bohatou měrou přispěla i firma Denso, která zaplatila 280 tisíc korun za letenky pro japonské divadlo. Japonci se objeví na Mateřince vůbec poprvé.