K oslavám Mezinárodního dne památek se již tradičně připojuje Národní památkový ústav, územní odborné pracoviště v Liberci a hrady a zámky v jeho správě.

V Liberecké kraji je navíc několik historických objektů, které u příležitosti mezinárodního dne památek nabízejí speciální bonusy. Na státním hradu Bezděz si návštěvníci budou moci v neděli 18. dubna mimořádně vystoupat i na ochoz hradní kaple ze 13. století. Tamní gotická kaple je jednou z nejhodnotnějších ukázek raně gotických kaplí na českém území. Původně byla poněkud nezvykle zasvěcena archandělu Michaelovi.

V souboru 17. dubna nabízí Státní zámek Sychrov, kromě svých klasických prohlídkový okruhů, od 18.00 hodin v zámecké galerii koncert nazvaný „Pocta baroku“. Účinkuje Vivaldi orchestra Praha. Pro návštěvníky je připraveno fascinující vizuální představení ze skladeb významných barokních autorů s předními instrumentálními sólisty a zpěvačkou Markétou Mátlovou v barokních kostýmech benátského karnevalu. Během večera zazní díla J. S. Bacha, G. F. Händela a A. Vivaldiho.

Na Státním zámku Zákupy se u příležitosti dne památek výjimečně otevře i tak zvaný rytinkový salonek, který doplní jedinečné interiéry císařských salonů z poloviny 19. století.

Vivaldi orchestra Praga se svým uměleckým šéfem Václavem Návratem je komorní orchestr, který se zabývá autentickou interpretací barokní hudby na dobové nástroje.

Členové souboru hrají na původní nástroje nebo jejich kopie. Speciální nástroje dodávají zvuku orchestru neopakovatelný nádech dravosti a syrovosti a vyvolávají iluze dokonalé výrazové bohatosti barokního stylu.