1. liberecký festival poezie odstartuje ve 13 hodin a nabídne dvacet sedm účinkujících. Představí se na něm Oto Klempíř z funkově-rockové skupiny J.A.R., vítězové české literární ceny Magnesia Litera Milan Ohnisko a Pavel Novotný či dva autoři na tuto cenu nominovaní, a to Kateřina Bolechová a Štěpán Kučera. Dále svou tvorbu ukážou například Tobiáš Jirous, Miroslav Stuchlý, Josef Straka, Jana Máchalová, Martin Trdla, Irena Eliášová či Michaela von Pacher.

Organizátory a zakladateli festivalu je duo Veselá Trdla. Ten první ročník uspořádalo v libereckém klubu Ateliér před dvěma lety. „Na začátku jsme chtěli, aby se o Liberci mluvilo také jinak, než jen s nadsázkou o městě sportovců a inženýrů. Aby se o pátém největším městě republiky vědělo též, že tu existuje i něco jiného než Ještěd, zoologická zahrada, hokejový a fotbalový tým či zábavní centrum Babylon. Básnické přehlídky se totiž konají i v daleko menších obcích. To se nám doufám podařilo,“ podotkl spolupořadatel festivalu a básník Martin Trdla s tím, že chtějí prostřednictvím festivalu oživovat i neprávem opomíjená místa. Proto si vybrali pro místo konání festivalu park, který se nachází nedaleko Valdštejnských domků. „Ačkoliv leží v širším centru města, je jaksi opomíjen. A to je škoda. Ten kout má velký potenciál,“ dodal.

close Duo Veselá Trdla. info Zdroj: Petr Havel zoom_in Duo Veselá Trdla.

Nebude chybět ani hudební program. Zahraje například cenou Anděl ověnčený Jakub Čermák neboli Cermaque, dále projekt ZVLN, písničkáři Lukáš Trněný, Pavel Šulc a Karel Pazdera. K vidění bude také několik fotografických výstav a výtvarných instalací, a to z rukou Jiřího Prince, Anny Šímy Kopkové, Jana 1334 a Petra Havla.

Druhá spolupořadatelka festivalu Olga Veselá upozornila, že na přehlídce bude o účinkující i návštěvníky dobře postaráno. „Vedle nápojů a občerstvení, které zajistí místní vinný bar Světoběžník, děčínská čajovna Ve vlnách a klub Argonaut, bychom rádi vypíchli také stánek, kde si zájemci mohou zakoupit nejen knihy či CD vystupujících, ale také speciální merch ručně dělaný přímo pro festival. K mání budou třeba originální záložky do knih, zápisníky nebo trička,“ upřesnila Veselá.

O look moderátorů se postará světoznámá šperkařka Anna Škarda se značkou Carbickova Halo Crowns. Ta spolupracovala s takovými jmény, jako je Beyoncé či Khloé Kardashian.

Podle organizátorů není akce určená jen pro milovníky a vyznavače veršů. Měl by přijít každý a zjistit, že poezie není nic jako návštěva zubaře, že se jí nemusíme bát. „Lidé se poezie trochu bojí a neprávem. Když pak vidí a slyší několik básníků vedle sebe, mnohdy zjistí, že každý se ke světu vyjadřuje jinak a mnohdy si mezi nimi najde toho, s jehož hlasem souzní a je mu sympatický,“ doplnil Martin Trdla.