Předchozí
1 z 3
Další

LIBERECKO

Sraz veteránů na Sychrově.Sraz veteránů na Sychrově.Zdroj: Deník/Jakub Volný

Od měděné formy k automobilu
Kdy: pátek 19. dubna v 17.00
Kde: Krajská vědecká knihovna, Liberec

Proč přijít: Křest knihy historika Jana Mohra vyprávějící příběh liberecké továrny Ch. Linser. Liberec se v průběhu 19. století rozvinul v bohaté průmyslové centrum v rámci celých Čech. Mezi významné strojírenské podniky se v tomto odvětví vypracovala i firma Christian Linser. V jejím čele stáli nejdříve otec Christian a následně syn Rudolf, kteří v Liberci postupně vybudovali od roku 1858 z malé dílny významnou továrnu, která vyráběla různé kotle a rozvodná zařízení pro textilní a potravinářský průmysl a také se zabývala i hasičskou technikou. Od roku 1896 převzal vedení firmy Christianův syn Rudolf, absolvent zdejší průmyslové školy, technicky vzdělaný mladý člověk, který se záhy zaměřil na otázky motorismu. Pod jeho vedením na počátku 20. století firma začala vyvíjet a vyrábět motocykly a na přelomu roku 1905 a 1906 vyšel z konstrukční dílny podniku první automobil - voituretta, ve své době první vůz se čtyřválcovým motorem v celém Rakousku-Uhersku. I když výroba motorových vozidel u Linserů skončila roku 1907, slévárenská větev závodu se vyvinula do podoby důležité slévárny pro motoristický průmysl nejen v Čechách, ale i v Rakousku a Německu. Prostor na konci Barvířské ulice s poslední budovou někdejší Linserovy továrny se stává v poslední době oblastí, ke které se soustředí pozornost liberecké veřejnosti v souvislosti s urbanistickým řešením tohoto prostoru, kde by se mohla vytvořit kreativní městská zóna. Křtěná kniha by měla k tomuto vývoji přispět fundovaným pohledem do minulosti.

Večer s Václavem Vydrou
Kdy: pátek 19. dubna v 19.00
Kde: Knihkupectví a antikvariát Fryč, Liberec

Proč přijít: Jeden z našich nejpopulárnějších filmových, seriálových a divadelních herců Václav Vydra bude dalším hostem večerů v knihkupectví Fryč. Rozhovor v moderaci Jiřího Vaníčka se bude točit nejen kolem práce v divadle a filmu, mnohé se dozvíte i ze zákulisí natáčení, pobavíte se též historkami z manželského života dvou vynikajících herců, Vydrovou ženou je Jana Boušková. Na své si samozřejmě přijdou také milovníci koní. Právě to je velká láska vtipného vypravěče Václava Vydry.

Instalace
Kdy: pátek 19. dubna v 19.00
Kde: kino, Hodkovice nad Mohelkou

Proč přijít: Veselohru Jakuba Fabela vám za dobrovolné vstupné do hodkovického kina přijede sehrát divadelní soubor Vojan z Hrádku nad Nisou.

connect it!
Kdy: pátek 19. a sobota 20. dubna
Kde: DK Beseda, kino, výstavní síň, Hrádek nad Nisou
Za kolik: 250 a 390 korun

Proč přijít: První ročník multižánrové akce pro mládež, který nabídne řadu kulturních a vzdělávacích aktivit jako divadlo, tanec, hudbu, koncert, slam poetry, filmovou projekci, workshopy a další. Program na celý víkend na jednotlivých místech konání najdete na www.hradek.eu.

Zpřístupnění středověké věže
Kdy: sobota 20. a neděle 21. dubna v 9.00
Kde: Státní zámek Lemberk
Za kolik: 80 korun

Proč přijít: Využijte mimořádné zpřístupnění středověké věže s vyhlídkou po okolí zámku Lemberk. Věž bude otevřena oba víkendové dny do 15 hodin.

Setkání amerických automobilových veteránů
Kdy: sobota 20. dubna v 10.00
Kde: Státní zámek Sychrov
Za kolik: 100 korun

Proč přijít: Nenechte si ujít tradiční Soutěž elegance amerických historických vozidel v areálu zámecké zahrady státního zámku Sychrov. K účasti jsou zvána všechna historická vozidla amerického původu starší 30 let. Příjezd a evidence je spodní bránou zámecké zahrady, pomocná směrová značení budou umístěna u odbočky za vsí Husa. Ačkoliv oficiálně je evidence vozidel od 9 hodin, je možné přijet i dříve. Čeká vás bohatý, zajímavý program v krásném zámeckém prostředí a řada ocenění pro automobily v různých kategoriích.

Den Země v Zoo
Kdy: sobota 20. dubna
Kde: Zoologická zahrada Liberec

Proč přijít: Na celosvětové oslavy Dne Země nezapomínají ani v liberecké zoo. Na sobotu připravili pro své návštěvníky tradiční akci zaměřenou na podporu a propagaci ochrany přírody, takže kromě prohlídky pavilonů a výběhů zvířat vás čeká i zajímavý doprovodný program. Po celém areálu budou připravena interaktivní stanoviště, kde si budou moci malí i velcí návštěvníci vyluštit kvízy, rébusy a dozvědět se řadu zábavných i poučných informací nejen o zvířatech. Chybět nebudou ani oblíbené výtvarné dílny, kde se zabaví především děti.

Den Země s iQLandií
Kdy: sobota 20. dubna v 10.00
Kde: iQLandie, Liberec

Proč přijít: Na sobotu je pro vás připraven vědecký jarmark plný experimentů a tvořivých aktivit na téma přírodní zdroje, biodiverzita a udržitelnost. Navštivte laboratoře a několik stanovišť přímo v expozicích iQLANDIE a zamyslete se nad tím, jakou rozmanitost a přírodní bohatství naše planeta nabízí a jak se šetrně chovat k jejím zdrojům. Na jaké aktivity předně se můžete těšit? Nejpočetnější a nejrůznorodější skupinou živočichů na naší planetě je hmyz. V jedné z laboratoří prozkoumáte pomocí moderních mikroskopů různé zajímavosti a detaily z jejich anatomie a vyrobíte si také vlastní hotel pro hmyzí kamarády. Druhá laboratoř bude věnovaná rostlinné říši. Konkrétně mechům a jejich schopnosti zadržovat vodu v krajině, řasám, fotosyntéze a zkoumání zeleného rostlinného barviva – chlorofylu. Pomocí experimentů se suchým ledem si vysvětlíte vliv oxidu uhličitého na oteplování planety, prozkoumáte alternativní zdroje energie a budete se věnovat i čistotě vody a hospodaření s jejími zdroji. Pokud to počasí dovolí, budou k dispozici i astronomické dalekohledy a podíváte se na povrch slunce. Těšit se můžete i na novinku: Terralonu - obrovský nafukovací model Země.

Pohyb, rytmus, zvuk – výtvarná dílna
Kdy: sobota 20. dubna v 10.00
Kde: Oblastní galerie Liberec - Lázně, Liberec

Proč přijít: Přijďte probudit svou kreativitu a hravost na sobotní tvůrčí dílnu k právě probíhající výstavě Sound Shapes, významného představitele rakouského kinetického sochařství Josefa Baiera. Součástí programu bude tvůrčí dílna i prohlídka výstavy kde se zaposloucháme do zvuků hlavního akcentu výstavy kineticko-zvukové instalace Křivky sluchu a seznámíme se i s dalšími polohami autorovi tvorby. Na dílně si vyrobíte pohyblivý či zvukový objekt inspirovaný principy kinetického umění a samotnou tvorbou umělce.

Kastelánské prohlídky
Kdy: sobota 20. a neděle 21. dubna ve 14.00
Kde: Státní hrad Grabštejn
Za kolik: 320 korun

Proč přijít: Speciální kastelánská prohlídka je prodloužená prohlídka vedoucí interiéry (a někdy i exteriéry) hradu, která se zaměřuje na konkrétní historické období či významné osoby z dějin hradu. Dozvíte se při ní mnoho informací i ze zákulisí (např. jak se tvoří obsah prohlídkové trasy) a dostanete se i do míst, kam běžně návštěvníky na hradě nepouští (třeba do zaniklé spojovací chodby mezi východním a severním křídlem). Prohlídkou provází Věra Ozogánová, kastelánka hradu Grabštejn.

Ostašovské poutní slavnosti
Kdy: sobota 20. dubna 15.00
Kde: Kostel sv. Vojtěcha, Liberec

Proč přijít: Spolek přátel Ostašova vás zve na slavnosti u kostela sv. Vojtěcha. Od 15 hodin proběhne sváteční mše, následuje koncert smíšeného seniorského sboru Matylda a Tylda, poté se program přesouvá do parku u kostela, kde pokračujte volná zábava a jsou připraveny hry a soutěže pro děti.

Koncert "50"
Kdy: neděle 21. dubna v 17.00
Kde: Státní hrad Grabštejn

Proč přijít: Koncert u příležitosti životního jubilea písničkáře Michala Vaňka. Koncert pořádá rodina a přátelé Michala Vaňka jako oslavu jeho kulatých narozenin. Na koncert jsou zváni všichni Michalovi přátelé, příznivci, a nebo i kolemjdoucí, kteří chtějí strávit večer s příjemnou muzikou.

Imjoy & z ničeho nic
Kdy: sobota 20. dubna od 19,00
Kde: Naivní divadlo Liberec

Za kolik: 210 korun
Proč přijít: Divadelní spolek Imjoy uvádí celovečerním představení 100% volné improvizace. Z ničeho nic. A z ničeho všechno. No rules. No limits. Ta nejopravdovější improvizace, jakou jste kdy viděli. Diváci Večerů v Naivním už společně s hráči Imjoy cestovali vlakem, pátrali po seversky drsném vrahovi, sledovali vzestup mistra bojových umění či na místě vznikající shakespearovské drama. „Tentokrát o představení opravdu nevíme zhola nic,“ říká celovečerním improvizační free-formě členka souboru Veronika Tůmová. „Půjdeme na scénu vybaveni zvědavostí, láskou ke hře a vědomím, že diváci jsou s námi. A pak se začne něco dít,“ dodává. Imjoy jsou na Jablonecku a Liberecku ojedinělým souborem, po republice je podobných přes tři desítky. Hrají improvizační longformy, zápasy, dynamické improshow a nadšeně experimentují s novými formáty. Vystupují na festivalech, jako doprovodný program rádi podpoří spřátelené umělce všech žánrů nebo osvěží svatbu či jinou událost.

Zlatovláska
Kdy: neděle 21. dubna v 16.00
Kde: Knihkupectví a antikvariát Fryč, Liberec
Za kolik: 80 korun

Proč přijít: Klasická pohádka o Zlatovlásce, kterou získá hodný a statečný Jiřík. Cestou ke štěstí a princezně musí překonat mnoho překážek, se kterými mu pomohou zvířata, které Jiřík zachránil před jistou smrtí.

Jak si Cizopaska s Bacilkou už ani neškrtly
Kdy: neděle 21. dubna v 10.00
Kde: Kulturní centrum Vratislavice, Liberec
Za kolik: 60 korun

Proč přijít: Zábavně - vzdělávací autorský příběh, který je plný příkladů a poučení, jak pečovat o své tělo a zdraví, aby se vás už nikdy žádný bacil nezmocnil. Sourozenci Verunka a Vítek mají před sebou normální školní den. Ale už od rána na ně na každém rohu číhají dvě potvůrky: Cizopaska a Bacilka. Jak je možné, že Verunce se obě vyhýbají, ale Vítek to pokaždé schytá?

Elektrïck Mann a Vojtaano, Bunkr Music Club Liberec.Elektrïck Mann a Vojtaano, Bunkr Music Club Liberec, pátek 19. dubna od 20.00Zdroj: archiv

Xavier Baumaxa, Vokno Liberec.Xavier Baumaxa, Vokno Liberec.Zdroj: archiv

Běh Císařským údolím, Hrádek nad Nisou.Běh Císařským údolím, Hrádek nad Nisou.Zdroj: archiv

PokéTour, OC Nisa Liberec.PokéTour, OC Nisa Liberec.Zdroj: archiv

MUHU MTB Cup 2024, lyžařský areál Vesec, Liberec.MUHU MTB Cup 2024, lyžařský areál Vesec, Liberec.Zdroj: archiv

ČESKOLIPSKO

Hrad BezdězNa Bezdězu budou vystaveny vzácné dřevořezby z Křížové cesty a přístupný ochoz v královské kapli.Zdroj: Deník/Jaroslav Balvín

Dubnové farmářské trhy
Kdy: sobota 20. května v 8.00
Kde: náměstí Dr. E. Beneše, Česká Lípa
Za kolik: vstup zdarma

Proč přijít: Na dubnovém trhu najdete velký výběr sadby zeleniny, bylinek a květin i první zeleninu, malé řízkobraní a další dobroty od mistra řezníka, pečivo z řemeslné pekárny, sušené ovoce a oříšky, velký výběr klobás, sýry z farmy, velký výběr koření, bezlepkové dobroty od Damodary, mošty, marcipán a zdobené perníčky, bylinnou lékárnu, grilované ryby a marmelády, mošty a dobré víno, ale také vybraná řemesla – výrobky z látek, dřeva, proutí a dalších přírodních materiálů, šperky a další stánky. Chybět nebude ani hudební doprovod.

Výstava vzácných dřevořezeb
Kdy: pátek 19. dubna - neděle 21. dubna od 10.00 do 16.00
Kde: Státní hrad Bezděz

Proč přijít: V gotické kapli budou mimořádně k vidění tři vzácné dřevořezby z bezdězské křížové cesty, které se ztratily v druhé polovině 20. století a teprve před pár lety se vrátily zpět na hrad. Mimořádně budete moci také navštívit ochoz v královské kapli a prohlédnout si nové instalované vitráže v celé kapli.

Princezna se zlatou hvězdou
Kdy: sobota 20. března v 15.00
Kde: Jiráskovo divadlo Česká Lípa
Za kolik: 120 korun

Proč přijít: Klasická pohádka s písničkami na motivy Boženy Němcové. Děj nás zavede do království krále Dobroslava, jehož jediná dcera princezna Lada právě slaví osmnácté narozeniny. Ty zkazí návštěva obhroublého krále Kazisvěta, který vládne v sousední zemi a nutí Ladu, aby se stala jeho ženou. Lada musí před zlým Kazisvětem z otcovského království uprchnout a hledat štěstí daleko od domova. Při tom se jí zjeví zemřelá matka a dá jí radu, aby se přestrojila za chudé děvče v myším kožíšku. Když Lada v myším kožíšku doputuje do zámku sympatického prince Radovana, pracuje tam v zámecké kuchyni. Potají se vloudí na princův ples a prince okouzlí. Svou totožnost ale skrývá až do okamžiku, kdy Kazisvět na Radovana zaútočí a Radovan pochopí, že neznámá princezna do níž se zamiloval na plese je jeho vlastní kuchtička a svatbě už nic nebrání.

Expediční kamera
Kdy: sobota 20. dubna od 15.00
Kde: Kino Máj Doksy
Za kolik: 90 – 150 korun

Proč přijít: Celovečerní pásmo špičkových dokumentárních filmů. Festival, který se v kině Máj koná již potřinácté, bude moderovat a svými vlastními zážitky z cest jej doplní rodák z Doks, cestovatel Jan (Venca) Francke. Těšit se můžete mimo na snímek na snímek Lezci v hlavní roli s Adamem Ondrou. Ten je považován za jednoho z nejlepších lezců historie, který posouvá limity tohoto sportu již od dětského věku. Pepa Šindel kráčí v Adamových šlépějích. V roce 2022 vylezl cestu v obtížnosti 9a+, a to již v pouhých 15 letech. Nikdo jiný na světě takovou obtížnost v tak nízkém věku kromě těchto dvou nezvládl.

Anita Muscaria
Kdy: sobota 20. dubna ve 20.00
Kde: klub Píchlá nota Doksy

Proč přijít: Anita Muscaria je projekt pražské flétnistky a zpěvačky Anny Matlové, ve kterém spolupracuje s řadou španělských a latinskoamerických umělců. V tomto případě vystoupí s Guillermem Acostou z Córdoby v Argentině, který jí doprovodí na kontrabas a na kytaru. Oba umělce spojuje vášeň pro brazilskou a argentinskou hudbu, radost z hledání a objevování jejích tajů a hlubin v osobité hravé interpretaci, a také objevování hranic uměleckého prožitku. Vstup je jako vždy volný.

Mlčeti zlato
Kdy: neděle 21. dubna v 19.00
Kde: Jiráskovo divadlo Česká Lípa
Za kolik: 320 korun

Proč přijít: Gaspard a Clémence jsou ještě relativně mladí senioři s velmi slušným důchodem. Žijí v krásném bytě, a až na občasné drobné půtky, které jsou jen výrazem jejich temperamentu, je všechno, jak má být. Jejich syn Lucas se oženil s krásnou Manon a mají spolu malého syna Roberta, kterého rodiče čas od času hlídají. To vše až do dne, kdy před rodiči dojde mezi Lucasem a Manon k prudké hádce. Manon má totiž milence a odjíždí s ním na dovolenou. Když oba mladí odejdou, dojde mezi manželskými partnery k debatě na téma co s nimi dál. Má se Lucas rozvést? Gaspard je pro, Clémence proti. Netrvá to dlouho, názory se vyměňují stále rychleji, až dojde k jisté verbální nešikovnosti a na světlo vyplouvají dlouho pečlivě zasunutá tajemství.

Pověsti hradů spatřených
Kdy: probíhá do 28. října
Kde: Památník K. H. Máchy Doksy

Proč přijít: Karel Hynek Mácha, známý především jako autor epické básně "Máj", byl nejen vášnivým básníkem, ale také talentovaným kreslířem. Během svých cest po českém venkově si Mácha často vybíral za motiv starobylé hrady a zříceniny, které mu poskytovaly nevyčerpatelný zdroj inspirace. Staré pověsti a legendy spojené s těmito místy ho fascinovaly a staly se nedílnou součástí jeho tvůrčího procesu. Příroda byla pro mladého básníka inspirací i útočištěm. Mácha podnikl za svůj krátký život mnoho pěších výletů. Putoval sám nebo se svým přítelem Eduardem Hindlem, který ho v létě roku 1832 přivedl poprvé i do našich končin. Známé jsou jeho cesty do Krkonoš a dokonce i do daleké Itálie. Při svém putování zemí českou, zemí milovanou, navštívil a zaznamenal Mácha některé hrady i několikrát. Plány cest a seznam „hradů spatřených“ si zapisoval do Zápisníku, Černého sešitu, Hnědého sešitu. V jeho pozůstalosti se dochovalo 115 kreseb a akvarelů. Většina skic vznikala přímo na cestách, některé později Mácha doma koloroval. Vy si teď můžete přečíst známé i neznámé pověsti hradů, které na svých poutích navštívil Karel Hynek Mácha a které třeba už tenkrát vyslechl od místních lidí a mohly se stát inspirací pro jeho tvorbu.

Retro Party, KD Zákupy.Retro Party, KD Zákupy.Zdroj: archiv

Den Země ve Velkém Valtinově.Den Země ve Velkém Valtinově.Zdroj: archiv

Koncert věnovaný Bohuslavu Martinů, Vlastivědné muzeum a galerie Česká Lípa.Koncert věnovaný Bohuslavu Martinů, Vlastivědné muzeum a galerie Česká Lípa.Zdroj: archiv

Jarní zábava, Kunratice u Cvikova.Jarní zábava, Kunratice u Cvikova.Zdroj: archiv

Michal Nesvadba v České Lípě.Michal Nesvadba v České Lípě.Zdroj: archiv

Hasičská zábava, sál městského úřadu Žandov.Hasičská zábava, sál městského úřadu Žandov.Zdroj: archiv

Interaktivní výstava v Mimoni.Interaktivní výstava v Mimoni.Zdroj: archiv

Českolipské ozvěny Ekofilmy, pobočka ADRA Česká Lípa.Českolipské ozvěny Ekofilmy, pobočka ADRA Česká Lípa.Zdroj: archiv

JABLONECKO

Letní kulturní festival HRADY.CZ, 18. srpna 2023, Hradec nad Moravicí. Gaia Mesiah.Gaia Mesiah.Zdroj: Deník/Vladimír Pryček

Tradiční čínská medicína
Kdy: pátek 19. dubna v 18.00
Kde: sokolovna Bzí, Železný Brod
Za kolik: vstupné dobrovolné

Proč přijít: Jste srdečně zváni do bzovské sokolovny na přednášku o tradiční čínské medicíně. Pokud vás zajímá péče o zdraví a zdravý životní styl, pak je přednáška paní Lydie Elicerové o tradiční čínské medicíně přesně pro vás. Hlavním tématem bude detoxikace – jarní očista těla podle tradiční čínské medicíny. Dozvíte se, čím se tělo zanáší, jak mu to škodí a jak ho pročistit.

Gaia Mesiah
Kdy: pátek 19. dubna ve 20.00
Kde: Klub Na Rampě, Jablonec nad Nisou
Za kolik: 490 korun

Proč přijít: Nespoutaná a nadupaná koncertní show včele s charismatickou frontwoman Markou Rybin. Česko-australská crossoverová kapela Gaia Mesiah, vyrazila na jaře surfovat na třetí vlně klubových koncertních show k poslednímu albu Vlnobytí. Turné s názvem Elements se ponese ve znamení vodního živlu a také živých verzí dosud nehraných písní z alba. Jako host vystoupí Eva Vargo super group - nový hudební projekt ostřílených muzikantů, který má potenciál zahýbat vodami české hudební scény. Trojici zakládajících členů (Eva Vargo, Josh Stewart (Gaia Mesiah), Vojta Douda) doplňuje kytarista a Vojtův dlouholetý kolega z kapely Krucipüsk - Jarmut Gabriel.

Zahájení vrchařské sezony
Kdy: sobota 20. dubna od 13.00 do 17.00
Kde: Automoto Museum Lučany nad Nisou
Za kolik: vstup zdarma

Proč přijít: Setkání se závodníky a jejich vozy na ploše před museem. Děti pozor!! Někteří závodníci přislíbili možnost usednutí za volant závodních aut a poslechu nastartovaného motoru. V případě nepřízně počasí se akce přesouvá do vnitřních prostor.

Michal k snídani
Kdy: sobota 20. dubna v 15.00
Kde: Eurocentrum, Jablonec nad Nisou
Za kolik: 270 - 320 korun

Proč přijít: Na zábavné odpoledne do Eurocentra vás a vaše děti zve Michal Nesvadba. Těšit se můžete na jeho barevné samolepicí pásky a plno vytvořených snídaňových dobrot. Michal, který je dětem dobře známý z pořadu České televize Kouzelná školka, tentokráte plně rozvine hru s barevnými samolepicími páskami. Bez ostychu vytočí metry a metry pásek, ze kterých vyrobí jednoduché tvary až po plastické, imitující reálné předměty, v tomto případě, vše dobré, na co máme chuť. Michal se také zamyslí nad tím, co se stane, když nesníte z talíře poslední sousto, ve kterém je ukrytá síla. Po vystoupení bude následovat společné focení a podepisování.

Příběhy malé Lupitiny González
Kdy: sobota 20. března ve 20.00
Kde: kostel sv. Anny, Jablonec nad Nisou
Za kolik: 100 korun

Proč přijít: Veselá loutková výprava do Mexika za tamní barevnou oslavou Dušiček, která vám připomene, že smrti se není třeba bát, protože je to přirozená součást našeho života. Mexická oslava Dušiček je barevná, veselá a smrtečky i smrťáci se s radostí schází a společně vyprávějí své příběhy. Nahlédněte do rodiny malé Lupitiny González, kde právě začíná Día de los Muertos – mexický sváteční Den mrtvých. Bude se tančit, bude se zpívat a bude se vyprávět. I zde, v Zemi mrtvých, se všichni rádi od srdce zasmějí. Toto inspirativní představení studentů DAMU získalo řadu ocenění od odborných porot i diváků.

Zabijačka na Bramberku.Zabijačka na Bramberku.Zdroj: archiv

Svatojiříkovské koupání v Bílé Desné. Sraz před kinem Alfa, Desná.Svatojiříkovské koupání v Bílé Desné. Sraz před kinem Alfa, Desná.Zdroj: archiv

Severočeské oblastní kolo Porty, Klub Na Rampě Jablonec nad Nisou.Severočeské oblastní kolo Porty, Klub Na Rampě Jablonec nad Nisou.Zdroj: archiv

Přehlídka dětského divadla v Jablonci nad Nisou.Přehlídka dětského divadla v Jablonci nad Nisou.Zdroj: archiv

Koncert v Železném Brodě.Koncert v Železném Brodě.Zdroj: archiv