Předchozí
1 z 3
Další

LIBERECKO

Dvaatřicátý ročník hudební ankety Žebřík v plzeňském Depu 2015 - Michal Hrůza.Michal Hrůza zahraje ve Vratislavicích.Zdroj: Deník/Zdeněk VAIZ

Hubička
Kdy: pátek 26. a neděle 28. dubna v 19.00
Kde: Divadlo F. X. Šaldy, Liberec
Za kolik: od 190 korun

Proč přijít: Společně s Prodanou nevěstou patří Hubička ke Smetanovým nejhranějším operám. Skladatel dílo komponoval v době, kdy už byl hluchý a prožíval tak nejdramatičtější okamžiky svého života. I přesto, nebo možná právě proto, se mu podařilo v díle otisknout poetiku českého venkova protknutou poutavými melodiemi. Lyrický obraz mladého vesnického páru Vendulky a Lukáše s nikterak složitým dějem odhalí, jak to dopadne, když se dva pohádají o hubičku. Libreto vytvořila Eliška Krásnohorská podle povídky Karoliny Světlé, která ji sepsala podle skutečného příběhu z malé vesničky v Podještědí.

Identita. Útěk z postsovětského prostoru
Kdy: pátek 26. dubna (do 28. července)
Kde: Oblastní galerie Liberec - Lázně, Liberec

Proč přijít: Společenská, ekonomická a kulturní transformace střední a východní Evropy na konci 20. století přiměla místní umělecké komunity k přehodnocení svých historických kořenů, paměti a částečnému znovuobjevení vlastní identity. Přestože se ale bývalé porobené národy snaží zbavit své „postsovětské“ nálepky prostřednictvím aktivního de-sovětizačního a globalizačního úsilí, kulturní a politické dědictví bývalých režimů je v jejich současném životě stále pronásleduje. Navzdory tomu, že se tyto národy pevně etablovaly jako nedílná součást evropského a transatlantického společenství, stále zpochybňují svou kulturní identitu a ptají se, která část jejich kultury je jejich vlastní a která jim byla vnucena cizími utlačovateli. Časté používání pojmu „identita“ v umění poukazuje na jeho význam pro současný kulturní a společenský kontext. Pobaltské státy nejsou výjimkou. Po rychlé reintegraci do západního společenství jsou stále vystaveny skrytému stínu sovětského dědictví. Výstava „Identita. Útěk z postsovětského prostoru“ se zabývá trvajícími snahami o vymanění se z tohoto stínu.

Michal Hrůza – Videotour 2024
Kdy: pátek 26. dubna ve 20.00
Kde: Kulturní centrum Vratislavice, Liberec
Za kolik: 490/550 korun

Proč přijít: Po úspěšném podzimním koncertě v pražském Lucena Music Baru se Michal a jeho kapela Hrůzy rozhodli vyrazit na jarní část turné napříč Čechy. Celé turné bude spojení audiovizuálního zážitku a to především díky skvělé muzice, ale také díky speciálním živým projekcím, které jsou vytvářeny na míru k jednotlivým písničkám. Jde tedy o propojení několika vjemů, které vás vtáhnou do skvělé atmosféry celého večera. Hodinu a půl nabitý program, kdy zazní staré známé hity, ale i nové singly.

Jana Koubová a Ondřej Kabrna
Kdy: pátek 26. dubna v 19.30
Kde: Café Jazzová Osvěžovna, Frýdlant
Za kolik: 150 korun

Proč přijít: Na koncert vás zvou - první dáma českého jazzu Jana Koubková, stále energická a milá zpěvačka, s pianistou a lektorem na Konzervatoři Jaroslava Ježka v Praze Ondřejem Kabrnou. Jejich spolupráce začala už v roce 2004 a hrají spolu stále ať už v jazzovém kvartetu, nebo v bluesovější a beatovější sestavě. A zrovna tak je baví hrát jen v duu a jejich repertoár je velmi rozmanitý. Zahrnuje skladby Georga Gershwina, Duka Ellingtona, Boba Dylana, J.S.Bacha, Boby McFerrina, Stinga, bossanovy A.C.Jobima, J.Ježka, ale i vlastní skladby a úpravy lidových písní. V tomto obsazení nejsou ničím vázáni a doslova si hrají a sami sebe umí překvapit osobitými improvizacemi.

Čarodějnický víkend v iQparku
Kdy: sobota 27. a neděle 28. dubna v 11.00
Kde: iQpark, Liberec

Proč přijít: Připravte se na zážitek plný magie a tajemství, který oživí dětské fantazie a nabídne zábavu pro celou rodinu. Otevřeny budou kouzelné brány technologické dílny iQFABLAB a také laboratoř v iQPARKU. Užijte si magií nabitý čarodějnický víkend. Co potřebuje každý správný kouzelník nebo čarodějka? Hůlku! Správnou délku upravíte pilkou, ozdobíte drátky a vlnou tak, aby plnila své bájné poslání. Kdo ještě nezkrotil kulový blesk, ten si v kouzelné laboratoři vyrobí koště, které vystřelí skoro stejně rychle. A v koutku plném lektvarů vám navíc prozradí organizátoři kouzelnické recepty. Co takhle vyzkoušet neviditelný inkoust na tajnou zprávu? Přijít můžete i v kouzelnickém převleku. Dorazte a zažijte kouzla na vlastní kůži.

Jojkofest
Kdy: sobota 27. dubna
Kde: Rekreačně – sportovní areál Vesec, Liberec
Za kolik: 450/600 korun

Proč přijít: Návštěvníci se mohou těšit na bohatý hudební, sportovní a doprovodný program pro rodiny s dětmi. Po celý den se budou na pódiu střídat oblíbené dětské hudební skupiny, jejichž vystoupení potěší nejen děti, v interaktivních zónách bude připravena řada aktivit, které vás přenesou do světa her, zábavy a poznání. Podrobný program naleznete na www.jojkofestival.eu.

Jarní cyklojízda Libercem a Libereckem
Kdy: sobota 27. dubna v 10.00
Kde: nám. Dr. E. Beneše, Liberec

Proč přijít: Cyklojízda odstartuje klasicky od Liberecké radnice malým okruhem, poté pokračuje k Bílým kamenům a pokud počasí dovolí, budete mít možnost opékat buřty. Odpojit se můžete dle chuti. Chcete-li, nazdobte svá kola, či přijeďte ve veselých maskách. Základní okruh je krátký a zvládnou ho jak vaše ratolesti, tak prarodiče. Čím více vás bude, tím větší má akce dosah a vliv. Ukažte, že stojíte o infrastrukturu pro bezmotorovou dopravu. Letos jsou krajské volby a tak přijeďte voleným zástupcům vystavit účet a seznámit je s požadavky na vylepšení infrastruktury.

Setkání turistů na Výhledech
Kdy: sobota 27. dubna v 8.00
Kde: start náměstí 1. Máje, Chrastava

Proč přijít: Klub českých turistů a Osadní výbor ve Vítkově vás srdečně zvou na 43. Setkání turistů na Výhledech. Startuje z náměstí 1. máje od 8 do 8.30. Po výšlapu na Výhledy na vás čeká občerstvení, táborák, turistické známky a pro děti je připravena akce - Poznávání ptactva.

Evropský festival Trojzemí
Kdy: sobota 27. dubna v 11.00
Kde: bod Trojzemí, Hrádek nad Nisou

Proč přijít: Města Hrádek nad Nisou, Žitava a Bogatynia společně s institucemi EU a partnery z Německa, Polska a České republiky zvou na slavnost Evropy na bodu Trojzemí u Hrádku nad Nisou. Akce se koná u příležitosti výročí 20 let od vstupu České republiky, Polska a dalších osmi zemí do Evropské Unie 1. května 2004. Ve 12 hodin slavnostně zahájí tuto slavnost starostové tří partnerských měst Žitava, Bogatynia a Hrádek nad Nisou. Vedle pestrého programu na pódiu, který je složen z vystoupení ze všech tří zemí, budou moci návštěvníci během dne diskutovat o svých otázkách týkajících se Evropy přímo s politiky. K dispozici bude mnoho stánků, které budou poskytovat informace o evropských tématech, přeshraniční spolupráci a zejména o nadcházejících volbách do Evropského parlamentu, které se uskuteční 9. června. Pro rodiny s dětmi budou připraveny různé aktivity a program doplní regionální kulinářské speciality. O pohodovou cestu okolo Trojzemí se postarají vláčky na kolech – Evropský expres. Večer již tradičně vzplanou ohně na všech třech stranách Trojzemí.

Výměnná schůzka majitelů modelů dopravních prostředků
Kdy: neděle 28. dubna v 10.00
Kde: Technické muzeum, Liberec

Proč přijít: Dveře pavilonu I (Automuzeum) se otevřou všem nadšencům, kteří by si přáli vyměnit své modely s dopravní tématikou. Máte-li autíčka, motorky, autobusy, vláčky, letadélka, traktory, či jiné modely, můžete přijít na tuto akci nabídnout i poptat. Toto setkání sběratelů se bude konat pravidelně vždy poslední neděli v měsíci. Věříme, že se tyto schůzky stanou milou tradicí všech obdivovatelů modelů. Pokud tedy jsou dopravní modely vaším koníčkem, či vám jen zbyly na půdě, přijďte a přineste je s sebou, jistě uděláte někomu radost.

Tři pohádky o kmotru Zajíci
Kdy: neděle 28. dubna v 16.00
Kde: Knihkupectví a antikvariát Fryč, Liberec
Za kolik: 80 korun

Proč přijít: Na začátku představení vás čeká trocha čarování a z malé knihy je velká a hlavním hrdinou je kmotr Zajíc, který se snaží obelstít lidi a zvířátka. Nakonec ale zvítězí hlavně sám nad sebou. V průběhu představení se děti zapojí do hry v roli zvířátek a pomohou tak staré želvě přivést kmotra Zajíce k rozumu.

Den s Centrem Kašpar, Liberec.Den s Centrem Kašpar, Liberec.Zdroj: archiv

Monkey Boom Hall, Dům kultury Liberec.Monkey Boom Hall, Dům kultury Liberec.Zdroj: archiv

Vladimir 518 a Mike T, Klub Warehouse Liberec.Vladimir 518 a Mike T, Klub Warehouse Liberec.Zdroj: archiv

VšehoTrhy, Liberec.VšehoTrhy, Liberec.Zdroj: archiv

Pálení čarodějnice na Liberecké výšině.Pálení čarodějnice na Liberecké výšině.Zdroj: archiv

Čáry na Ferďáku, Liberec - Ferdinandov.Čáry na Ferďáku, Liberec - Ferdinandov.Zdroj: archiv

Vratislavický běhoun, koupaliště Sluníčko.Vratislavický běhoun, koupaliště Sluníčko.Zdroj: archiv

ČESKOLIPSKO

Třetí Strážský dogtrek, pochod se psím parťákem, si ve Stráži užily desítky lidí. Akce vynesla bezmála 17 tisíc korun pro Útulek Dogsy.Strážský dogtrek, pochod se psím parťákem, se koná v sobotu 27. dubna. Zdroj: Miloslava Kroužková

Pohádkový karneval
Kdy: pátek 26. dubna ve 13.00
Kde: Městská knihovna, Doksy

Proč přijít: Jste zváni do městské knihovny přímo na dokském zámku, kde se bude konat po celé odpoledne až do 17 hodin dětský karneval, který bude speciální tím, že jako vstupné slouží maska pohádkové postavy, do které budou děti oblečeny. Na děti čekají soutěže o ceny, spousta zábavy nebo pohádkové disco, kde se děti pořádně vyřádí při oblíbených dětských hitech. Vyhodnocena bude nakonec také ta nejlepší pohádková maska, tak si příjemné pohádkové odpoledne určené dětem od tří do deseti let a pro jejich rodiče nenechte ujít.

6. Strážský Dogtrek
Kdy: sobota 27. dubna v 8.00
Kde: hotel Uran, stráž pod Ralskem
Za kolik: 350 korun

Proč přijít: Přijďte si ve Stráži užít den plný zábavy se svým psím kamarádem. Čekají vás připravené hned dvě trasy – sportovní pro náročnější psy i jejich pány, která měří 20 kilometrů a více pohodová rodinná, která měří 7 kilometrů a je ideální také pro děti. Kromě dobrého občerstvení pro lidi i psy vás čeká několik soutěží pro psí šampiony i jejich pány. Organizátoři pro vás také připravili přehlídku pejsků z útulku, kteří čekají na svou adopci či osvojení. Tak si přijďte zasportovat, vyvenčit sebe i psího kamaráda i udělat správnou věc.

Brnišťský půlmaraton
Kdy: sobota 27. dubna od 10 hodin
Kde: areál Lesní zátiší, Brniště

Proč přijít: 9. ročník závodů v přespolním běhu Brnišťský půlmaraton má start a cíl v přírodním areálu Lesní zátiší na okraji obce Brniště. Trasa v běhu na 21,1 km a 10,55 km povede opět vesnicí Brniště, Stezkou hastrmanů, okolo rybníků, lesem, po obecních, polních a lesních cestách. Dále se uskuteční závody všech kategorií od předškolních dětí až po dorost a juniory, závod štafet na 4 x 5,275 km a veřejný běh na 3,3 km. Více na webu brnistsky-pulmaraton.webnode.cz.

Čarodějnice na pohádkovém zámku
Kdy: sobota 27. dubna v 16.00
Kde: Zámek Horní Libchava

Proč přijít: Brány zámku se v čarodějnický den otevřou v 16 hodin, kdy bude možné navštívit dětskou hernu, dílnu a vyrobit si malou čarodějnici na spálení. Od začátku akce si také budete moci opéct na ohni buřty, které spolu s dalším občerstvením a točenými nápoji zakoupíte v areálu. Od 16.30 budou probíhat pohádkové prohlídky zámku a v 18.15 se můžete těšit na hlavní pohádku. Po jejím skončení kolem 19. hodiny pak společně zapálíte vatru s čarodějnicí a k poslechu vám zahraje děčínská kapela Countrybus. Ve 20 hodin vystoupí tanečnice s hadem a po setmění (okolo 21. hodiny) vypukne velkolepá ohňová show. Všichni účastníci jsou pochopitelně vítání v kostýmech s košťaty.

Lucky Jam
Kdy: sobota 27. dubna ve 20.00
Kde: klub Píchlá nota, Doksy

Proč přijít: V triu Lucky Jam, které v současné době tvoří renomovaný kytarista Zdeněk Crissa Fišer, známý například z Jazz Q Martina Kratochvíla, vynikající pianista Luděk Havel, který doprovázel například Martu Kubišovou, Hanu Hegerovou a další, vystoupí Lucie Kukulová, výrazná a šaramantní zpěvačka, lektorka, divadelnice a principálka. Po loňském velmi úspěšném koncertu věnovaném Haně Hegerové, to tentokrát bude trocha jazzu, blues a šansonu. Je opravdu nač se těšit, vstup je jako vždy volný, tak si nenechte jedinečný hudební zážitek ujít.

Maxipes Fík, KD U Jezera Stráž pod Ralskem.Maxipes Fík, KD U Jezera Stráž pod Ralskem.Zdroj: archiv

Burza v Dubé.Burza v Dubé.Zdroj: archiv

Přednáška kastelána hradu Bezděz, klubovna Vlastivědného muzea a galerie Česká Lípa.Přednáška kastelána hradu Bezděz, klubovna Vlastivědného muzea a galerie Česká Lípa.Zdroj: archiv

Arnošt Frauenberg v Radvanci.Arnošt Frauenberg v Radvanci.Zdroj: archiv

Setkání s exotickými zvířaty, Farma Hvoz Krompach.Setkání s exotickými zvířaty, Farma Hvoz Krompach.Zdroj: archiv

JABLONECKO

Traktoriáda. Vyskeř 2022.Traktoriáda. Vyskeř 2022.Zdroj: Radka Baloghová

Lyžařský bál
Kdy: pátek 26. dubna v 19.00
Kde: Eurocentrum, Jablonec nad Nisou
Za kolik: 290 a 390 korun

Proč přijít: Přišel čas obnovit tradiční lyžařský bál v Jablonci nad Nisou, který vždy spojoval všechny milovníky lyžování, ať už profesionály či hobby lyžaře, a to napříč všemi věkovými kategoriemi. Proto, ať už jste lyžaři, nebo prostě jenom sportovci tělem i duší, srdečně jste na ples zváni. A co vás čeká? Bohatá tombola, lyžařský závod, který se zvládne i bez sněhu, ale i oblíbená tradiční pivní štafeta smíšených týmů. Prostě krásná kulturní společenská akce na zakončení lyžařské sezóny, která letos z pohledu počasí nebyla nejšťastnější.

2. koncert Tanvaldského hudebního jara 2024
Kdy: pátek 26. dubna v 19.00
Kde: Kino Jas Járy Cimrmana, Tanvald
Za kolik: 50 a 150 korun

Proč přijít: Již druhý koncert v rámci 68. ročníku Tanvaldského hudebního jara, na kterém se představí Dvořákovo klavírní kvarteto. Na programu jsou skladby pánů Mahlera, Suka či Dvořáka.

Traktoriáda Vyskeř 
Kdy: sobota 27. dubna od 7.45
Kde: Vyskeř (letiště)

Proč přijít: Automoto klub Vyskeř pořádá v sobotu na účelové ploše letiště Vyskeř 17. ročník Traktoriády. Je vypsána celkem pro tyto kategorie: M1 – malotraktor 4×2, M2 – malotraktor 4×4, T3 – tovární traktory do roku 1970, T4 – tovární traktory od roku 1971 a Ž1 – ženy. Přejímky strojů začínají v 7.45, od 8.00 se jede jízda zručnosti ‒ slalom a v 11.00 startuje hlavní závod – dvě jízdy souměrnosti. Závod šlapacích traktůrků pro děti do 9 let se koná od 10.00 do 12.00. K vidění bude i současná zemědělská a zahradní technika, v doprovodném programu bude předvedena práce s motorovou pilou při dřevosochání. Probíhat budou i fotolety s NISA AIR v třímístném vrtulníku. Pro veřejnost bude od 10.00 do 14.00 hodin otevřena kaple sv. Anny. Další informace automotoklubvysker.cz.

Slavnosti sv. Patrika
Kdy: sobota 27. dubna ve 20.00
Kde: Eurocentrum, Jablonec nad Nisou
Za kolik: 290 korun

Proč přijít: Tradiční taneční večer v irském stylu, který se koná k příležitosti svátku oblíbeného irského světce bude mimo jiné doplněný o vystoupení dvou tanečních skupin. Letošní ročník bude věnován gaelskému svátku Beltain. Uvidíte nejnovější choreografie tanečních skupin Irské sestry a Divokej Ir, zúčastníte se tradiční výuky irských tanců a poslechnete si hudební skupinu Alastair, jejíž členové jsou jak Češi, tak Britové. Restaurace v době akce návštěvníkům kromě jiného nabídne i hutnou irskou polévku Irish stew a stylové donuty.

Princezna ze mlejna
Kdy: neděle 28. března v 15.00
Kde: Městské divadlo, Jablonec nad Nisou
Za kolik: 150 korun

Proč přijít: Muzikálová pohádka vznikla původně pro Českou televizi, ale stala se natolik oblíbenou, že má i své divadelní zpracování. Přináší dětem poučení, že lásku nejde koupit ani nejkrásnějšími dary světa. A to, že laskavé chování jednoho k druhému se vždy v dobrém několikanásobně vrátí. Příběh mládence Jindřicha, krásné mlynářovy dcery Elišky, čerta, vodníka a dalších bytostí se odehrává v jihočeské vísce nedaleko Bavorova.

Trackspotting, Klub Na Rampě Jablonec nad Nisou.Trackspotting, Klub Na Rampě Jablonec nad Nisou.Zdroj: archiv

Sportovní den na Frýdštejně.Sportovní den na Frýdštejně.Zdroj: archiv

Jarní koncert v kostele sv. Michaela archanděla Rokytnice nad Jizerou.Jarní koncert v kostele sv. Michaela archanděla Rokytnice nad Jizerou.Zdroj: archiv

Historické motoráčky na Zubačce.Historické motoráčky na Zubačce.Zdroj: archiv

Divadelní představení v KD Sklář Desná.Divadelní představení v KD Sklář Desná.Zdroj: archiv

Dálkový pochod Krajem českých sklářů, Alšovice (Pěnčín).Dálkový pochod Krajem českých sklářů, Alšovice (Pěnčín).Zdroj: archiv

Český ráj dětem, Turnov.Český ráj dětem, Turnov.Zdroj: archiv

Pouť v Jenišovicích.Pouť v Jenišovicích.Zdroj: archiv

Lunapark na Tajvanu, Jablonec nad Nisou.Lunapark na Tajvanu, Jablonec nad Nisou.Zdroj: archiv

Traktoriády, Vyskeř.Traktoriády, Vyskeř.Zdroj: archiv

Pasecké čarodějnice, Jablonecké Paseky.Pasecké čarodějnice, Jablonecké Paseky.Zdroj: archiv