Světovou premiéru lovestory z dávného Reichenbergu si mohou diváci užít už tento pátek 20. října v libereckém Divadle F. X. Šaldy, druhá premiéra se uskuteční v neděli 22. října a další reprízy 25. října, 2. listopadu a 19. prosince.

„Stojíme na ramenou obrů. A bez skutečného vizionářství, nadšení, obětavosti a práce mnoha dávno zapomenutých osobností by v Liberci to nádherné divadlo vůbec nestálo. Bez snů totiž není skutečnost,“ řekl režisér Radovan Lipus, autor Šumných měst a kultovního libereckého muzikálu SIALská trojčata.

Ve hře zazní autorské skladby, které vytvořil liberecký patriot a kapelník Marek Ottl, a doprovodí ho živá hudba. Na scéně se objeví známé i zapomenuté hvězdy liberecké historie jako například poslední hrabě Clam-Gallas, herečka Marianne Austerlitz, která třicet let plnila hlediště dnešního Šaldova divadla a liberečtí měšťané ji milovali, či architekt Gustav Sachers, který postavil půlku města.

Dýňová neděle na libereckém náměstí.
FOTO, VIDEO: Na libereckém náměstí vyrostl dýňový trh. Přilétly i čarodějnice

„Staré domy často bereme jako samozřejmost, jako by tu byly odjakživa. Když si ale představíme, že v místě dnešního divadla bylo smetiště a že tu luxusní budovu v nejmodernějším stylu postavili ve městě, které ještě neexistovalo, vidíme to najednou jako zázrak. A za takovým zázrakem je vždycky příběh,“ zdůraznila spoluautorka hry a dramaturgyně činohry DFXŠ Lenka Chválová s tím, že láska v Liebeřeči hraje jako nejmocnější síla ze všech hlavní roli.

Gustava Klimta ztvární Václav Helšus, Ondřej Kolín pak zahraje jeho mladší alter ego v podobě 19letého studenta vídeňské akademie. Tomáš Váhala představí neodolatelného architekta Ferdinanda Fellnera a Martin Stránský jeho geniálního partnera Hermanna Helmera. Martin Polách oživí barona Liebiega a Markéta Tallerová herečku Marianne Austerlitz. Tajemnou Klimtovu múzu odhalí Eva Goldmannová a posledního hraběte Clam-Gallase ztělesní nový člen činohry Daniel Toman.