Tyto verše jako by byly věnovány Lermontovovu mladšímu současníkovi Antonu Grigorieviči Rubinsteinovi, jehož skladatelské dílo upadlo nejen v Rusku časem v zapomenutí a musí být v současnosti znovu objevováno.

V souvislosti s chystanou premiérou Rubinsteinovy opery Démon v Divadle F. X. Šaldy v Liberci, která se uskuteční 4. března, připravila sólistka opery Věra Poláchová – Kavanová spolu s kolegy takový prolog ke znovuobjevení významného ruského skladatele. Bude to už o týden dříve setkání s neprávem opomíjenou Rubinsteinovou hudbou. Organizátoři hudebního večera vybrali árie z jeho oper, písně, romance i salónní hudbu.

„Bude to premiéra koncertu, který chceme hrát pro školy po dobu, dokud se bude v našem divadle uvádět opera Démon. Rádi bychom s Rubinsteinovým životem a dílem seznamovali žáky škol jinak, než je běžné,“ uvedla Věra Poláchová – Kavanová.

Premiéra malého romantického koncertu se uskuteční 25. února od 17.00 hodin v Malém divadle v Liberci. Spolu se sopranistkou Věrou Poláchovou – Kavanovou zahraje na flétnu Irina Biriucova a na klavír Maxim Biriucov.

(ak)