Herci Divadla F. X. Šaldy zkouší na poslední premiéru této sezóny sofistikovanou komedii Bouřlivá plavba od dvou světoznámých autorů Toma Stopparda a Ference Molnára. Liberecké divadlo hru poprvé uvede v pátek 15. června od 19 hodin jako českou premiéru. Druhá premiéra se uskuteční hned následující den v sobotu 16. června také od 19 hodin.

Hra nemá jednu hlavní postavu

Inscenace se v originále jmenuje Rough Crossing a do češtiny ji přeložil Šimon Dominik. Režie se ujal Vojtěch Štěpánek, scénu vytvořil Milan David. V hlavních rolích se na jevišti představí Tomáš Impseil, Lenka Ouhrabková, Michal Maléř, Václav Helšus, Martin Polách a Jaromír Tlalka.

„Inscenace nemá vyloženě hlavní postavu, je tam více důležitých postav dva dramatici, kteří mají čtyři dny, aby dopsali hru a spisovatel, který má velmi zvláštní vadu řeči," uvedl režisér Vojtěch Štěpánek.

Dramatik a scénárista Tom Stoppard napsal hru volně podle komedie jiného autora, Ference Molnára, v roce 1985.

„Bouřlivá plavba je sofistikovaná komedie, která si na Molnárově látce pohrává s prolínáním fikce a reality. Co je realita a pravda a co pouhá představa a za jakých okolností se představa stane realitou a pravdou, to musí divák rozpoznat sám," řekl Martin Otava, ředitel libereckého divadla.

Dva dramatici a přecitlivělý skladatel

Autor problém prolínání reality a fikce otevře na zaoceánské lodi, na níž se z Evropy do New Yorku plaví za slávou dva autoři hudebních komedií a základní členové jejich hereckého ansámblu. Spolu s nimi cestuje i mladý, zamilovaný a děsivě přecitlivělý, leč geniální, skladatel.

„Diváci by na tuto hru měli přijít hlavně proto, aby se pobavili u kvalitního a inteligentního humoru. Je to typ anglického humoru, který je nabitý slovními hříčkami a situační komikou. Hra se bude líbit třeba fanouškům Montyho Pythona," dodal režisér.

Ještě před koncem sezóny uvede divadlo tuto komedii potřetí v úterý 19. června.

Tom Stoppard a Ferenc Molnár

BOUŘLIVÁ PLAVBA

sofistikovaná komedie

Divadlo F. X. Šaldy, Liberec

1. premiéra: pátek 15. června od 19 hodin

2. premiéra: sobota 16. června od 19 hodin

Repríza: úterý 19. června od 19 hodin

OBSAZENÍ HERCŮ A TVŮRCI

Autoři: Tom Stoppard, Ferenc Molnár

Překlad: Šimon Dominik

Režie: Vojtěch Štěpánek

Scéna: Milan David

Kostýmy: Tomáš Kypta

Dramaturgie: Martin Urban

Tuari, dramatik: Tomáš Impseil

Gal, dramatik: Jaromír Tlalka

Adam, skladatel: Michal Maléř

Nataša, herečka: Lenka Ouhrabková

René, herec: Martin Polách

Dvorníček, stevard: Václav Helšus