Výstavu o spisovatelce a pacifistce, narozené v Praze, otevře knihovna 6. ledna 2009 a návštěvníci si ji budou moci prohlédnout až do konce měsíce. Kolekci připravila knihovna spolu s Rakouským kulturním fórem v Praze.

Baronka Bertha Sophia Felicita Freifrau von Suttner, rozená hraběnka Kinská (1843 – 1914), se narodila na Staroměstském náměstí v paláci Kinských, kde prožila i část svého dětství. Jejím otcem byl rakouský polní maršál hrabě František Josef Kinsky.

Pracovala jako vychovatelka v rodině Suttnerových, zamilovala se do inženýra Arthura Suttnera. Rodina Suttnerových však vztahu nepřála, proto odešla Berta do Paříže, kde pracovala jako sekretářka v kanceláři Alfreda Nobela. Krátce se vrátila do Vídně, aby se tajně provdala za Arthura Suttnera. Bertha von Suttner se stala jedním z čelných představitelů pacifistického hnutí. Napsala román Die Waffen nieder! (Odzbrojte!). Založila Rakouskou mírovou společnost.

V roce 1905 se stala první ženou, jíž byla udělena Nobelova Cena za mír. Bertha von Suttner je zobrazena na rakouské minci v hodnotě 2 euro. Její portrét se nacházel i na starší rakouské tisícišilinkové bankovce.