„Mám naši knihovnu rád," popsal stručně a osobně jeden ze čtenářů v dotazníku Krajskou vědeckou knihovnu. Liberečané ji mají rádi. Nejvíce na ní oceňují příjemné prostředí a atmosféru, ochotný personál, kulturní a vzdělávací vyžití, internet a online rezervace a prodlužování vypůjčení knih.Dojem jim mírně kazí špatný stav WC, bezdomovci, kteří je sice neobtěžují, ale mnohdy smrdí nebo chrápou.

Čtyři NEJ roku 2012

NEJVYŠŠÍ POČET NÁVŠTĚVNÍKŮ ZA DEN:1. října 2012 navštívilo naši knihovnu 1 797

lidí jednalo se o ty návštěvníky, kteří si vypůjčili nebo vrátili knihu, požádali o rezervaci nebo prodloužení apod., tj. prošli evidencí našeho knihovnického systému. V tomto čísle nejsou zahrnuti např. návštěvníci akcí, kavárny, internetu apod. Ve skutečnosti toto číslo určitě překročilo počet 2 000.

NEJVÍCE VÝPŮJČEK

Nejvíce výpůjček za rok 2012 realizovala mladá žena, která si za celý rok 2012 domů vypůjčila 747 dokumentů.

NEJDRAŽŠÍ KNIHA

Nejdražším tištěným exemplářem zakoupeným v roce 2012 byla kniha od Michala Cihláře a Rudy Prekopa Andy Warhol a Československo. Zakoupili jsme ji za 2 490 Kč

NEJHUMORNĚJŠÍ ODPOVĚĎ

V Knihovně pro děti a mládež probíhala beseda Historie českých příjmení. Jedna z otázek v tajence byla: Ten, jenž byl vyhnán z ráje, se jmenoval…? Žáci usilovně přemýšleli, knihovnice se jim snažila napovědět: „Kdo patřil k Evě? Eva a..??? Eva a..???"… po dlouhém přemýšlení odpověď zněla „Eva a Vašek".

„Kvůli problémovým jedincům jsme najali ochranku. V létě chceme vymalovat, udělat drobné opravy a zaměříme se i na častější úklid," slíbila nápravu ředitelka Blanka Konvalinková.

Negativně také řada čtenářů hodnotí nedostatek nových knih a špatnou orientaci ve volném výběru a nesoulad mezi stavem v katalogu a na regále.

Právě na zlepšení orientace čtenáře se chce knihovna zaměřit. „Chceme návštěvníkům usnadnit hledání, chystáme šipky, výraznější nápisy, elektronickou aplikaci a orientační tabule," upřesnila ředitelka.

Snížené dotace

Knižní stánek letos dostal nižší dotace. V letošním roce přišla o milion korun. Přesto se jí podařilo oproti loňsku přitáhnout více čtenářů. I dětských. Do fondu přibylo více knih a klienti si jich i více půjčili.

VYHODNOCENÍ ČTENÁŘSKÉ ANKETY

PRO

budova a její vybavení

hezké prostředí a atmosféra

rozsah služeb

příjemný a ochotný personál

množství knih ve volném výběru

kvalitní přednášky

kulturní a vzdělávací akce,

internet

vzdálený přístup do konta čtenáře (online rezervace, prodlužování)

PROTI

nedostatek nových knih, málo exemplářů žádaných titulů

špatná orientace ve volném výběru

nesoulad mezi katalogem a stavem na regále

bezdomovci v prostorách knihovny

špatný stav WC

nedostatečný úklid

malý sortiment v kavárně

nedostatek cizojazyčné literatury

Nedostatek financí se dotkne provozu poboček. Vedení knihovny zvažovala zrušení pobočky v Machníně, ale místní spolek se za svou knihovnu postavil, a tak zatím zůstává. „Možná hrozí i omezení sobotní otvírací doby v hlavní budově," upozornila Konvalinková.

Čtenářův Zlej sen

Letos v březnu knihovna spustila nový přehlednější web. Chce také ozvláštnit školní exkurze, proto natočila krátký snímek, který by měl školáky pobavit a knihovnu jim přiblížit.

„Film by měl knihovnu představit jako instituci, která není zkostnatělá a která se snaží alespoň trošku přiblížit mladým lidem. S těmi také komunikujeme přes web a Facebook," uvedla Blanka Konvalinková.

Nejžádanější knihy roku 2012

NEJPŮJČOVANĚJŠÍ TITULY - BELETRIE

Lakomec/ Moliere 217 vypůjčení

Farma zvířat/ George Orwell 117 vypůjčení

Muži, kteří nenávidí ženy/ Stieg Larsson 111 vypůjčení

Dívka, která si hrála s ohněm/ Stieg Larsson 107 vypůjčení

Mafie v Praze/ Michal Viewegh 104 vypůjčení

NEJPŮJČOVANĚJŠÍ TITULY - ODBORNÁ LITERATURA

Jiří Kraft, Pavla Bednářová, Aleš Kocourek:Ekonomie I85 vypůjčení

Obecná didaktika/ Jarmila Skalková 66 vypůjčení

Školní didaktika/ Zdeněk Kalhous, Otto Obst 66 vypůjčení

Sociologie/ Anthony Giddens 65 vypůjčení

Úvod do komfortu textilií/ Luboš Hes, Petr Sluka 64 vypůjčení

NEJŽÁDANĚJŠÍ TITULY PODLE POČTU REZERVACÍ (zamluvenek)

Muži, kteří nenávidí ženy/ Stieg Larsson 108 zamluvenek

Dívka, která kopla do vosího hnízda/ Stieg Larsson 96 zamluvenek

Deník malého poseroutky/ Jeff Kinney 81 zamluvenek

Dívka, která si hrála s ohněm/ Stieg Larsson 77 zamluvenek

Odkaz dračích jezdců/ Christopher Paolini 77 zamluvenek

Snímek se jmenuje Zlej sen a je to čtenářský horor. Mladý muž se vydal do knihovny, aby si zapůjčil titul Černá díra.

V knihovně ale usíná a zdá se mu ošklivý sen o tom, jak se mu zaměstnanci knihovny, technika i další okolnosti snaží jeho záměr překazit. Naštěstí se nakonec probouzí a knihu si bez problémů půjčí. V humorném filmu si zahráli i někteří zaměstnanci knihovny. Čtenáři si ho mohou pustit na webu i Facebooku knihovny nebo na Youtube. Knihovna ho také bude pouštět školákům při exkurzích.

Nejen půjčovna

„Chceme být knihovnou, kterou lidé nevnímají pouze jako půjčovnu knih, ale jako centrum, kde získají informace, studují, setkají se s přáteli, jdou do kavárny, na internet. To, co nám lidé odpovídali, nás utvrdilo v tom, že nás tak vnímají, a jsme velmi rádi," pochvalovala si zástupkyně ředitelky.

V blízké době se čtenáři mohou těšit na placení kartou, více akcí pro handicapované a seniory.

Zajímavé, hlavně pro mladší čtenáře, by mohlo být čtrnáctidenní zapůjčení čtečky knih, na kterém si mohou vyzkoušet alternativní možnost čtení knih.