Promítání filmů začne zítra a bude pokračovat i dva následující dny, začne vždy ve 20 hodin. „Půjde o projekce tří filmů, které odrážejí mentalitu a smýšlení obyvatel alpské země a reflektují dění a problémy, se kterými se potýká dnešní Evropa," řekla členka spolku Zachraňme kino Varšava Zuzana Koňasová. „Každý z nich obsahuje skryté poselství, jež nám může napomoci pochopit mnohá úskalí například fenoménu imigrantů nebo problematiky přijetí vlastních stárnoucích rodičů," dodává.

Čtvrteční večer bude ke shlédnutí film Loď je plná režiséra Markuse Imhoofa o uprchlících, kteří chtějí se chtějí za druhé světové války usídlit ve Švýcarsku. Film poběží v německém znění s českými titulky. V pátek se mohu diváci těšit na film Otcova zahrada láska mých rodičů o vztahu rodičů a režiséra filmu Petera Liechtiho, který je po delší době přijel navštívit. Film bude promítán v němčině s anglickými titulky. Posledním jsou sobotní Malé útěky režiséra Yvese Yersina. Film bude mít české titulky a popisuje příběh jednoho statku, kde panuje zvláštní hierarchie, která se ale brzo změní. Vstupné je 50 korun.

„Tři večery se švýcarskými filmy budou doprovázet vždy mluvené úvodníky. Zasadíme je do kontextu doby a zmíníme několik detailů z tvorby režisérů či hlavních postav. Rádi bychom po projekcích poskytli i prostor pro kratší debatu a reflexi diváků," uvedl Petr Hubáček ze Zachraňme kino Varšava. 

Oslavy přátelství se Sankt Gallenem budou pokračovat 15. října, kdy do Liberce zavítá herec a režisér Marcus Schäfer z Theater St. Gallen a představí svůj koncertně-literární večer a unikátní literárně-hudební projekt Kafka Band v čele s Jaroslavem Rudišem.

PROGRAM 

  • Čtvrtek 20. srpna: Loď je plná (Markus Imhoof) 
  • Pátek 21. srpna: Otcova zahrada láska mých rodičů (Peter Liechti ) 
  • Sobota 22. srpna: Malé útěky (Yves Yersin) 

(ble)