„Inspekce školy dopadla nad naše očekávání,“ raduje se po návratu z prosincové cesty do Kamerunu předseda sdružení Martin Mikeš. Povedlo se totiž nejen školku opravit a dokoupit hračky.

„Za peníze, které jsme v červenci předali řediteli školky Ernestu Vunanovi, se podařilo rekonstruovat i další budovu, v níž se jednadevadesát žáků první až třetí třídy může učit nejen čtení a psaní, ale také matematice, angličtině a přírodopisu,“ dodal Martin Mikeš.

Šanci na vzdělání dostaly děti díky výtěžku benefice Na kopečku v Africe chtějí školní lavice, kterou uspořádalo občanské sdružení Kedjom-Keku v libereckých Lidových sadech loni v květnu.

Ernest Vunan, který se nyní stal ředitelem spojené mateřské a základní školy s poetickým názvem Mustard Seed (česky Hořčičné semínko), nešetří díky. „I tato návštěva posílila naši morálku a věříme, že ačkoli byly jistě vidět naše nedostatky, zůstanete nám snad nápomocni i v budoucnu,“ vyzdvihl českou pomoc Vunan. Spolupráce stavbou trojtřídky v Kedjom-Keku skutečně nekončí. „Teď chceme vystavět další školu, tentokrát pro děti farmářů a pastevců přímo v tamních horách,“ plánuje Mikeš a dodává, že děti horských farmářů mají přístup ke vzdělání ještě obtížnější. Psát a číst neumí téměř osmdesát procent z nich.

Podpora vzdělávání místních dětí je podle sdružení důležitou součástí plánu na záchranu posledních zbytků ojedinělého tropického mlžného lesa, který obklopuje právě farmy a pastviny v horách severozápadního Kamerunu. Deštný les zadržuje vlhkost a je tak pro místní nepostradatelnou zásobárnou pitné vody. Za posledních sto let však lidé vypálili a vykáceli přes tři čtvrtiny jeho původní rozlohy. „Pokud budou vymýceny i zbytky tohoto lesa, můžou zdejší obyvatelé začít trpět vážným nedostatkem vody,“ vysvětluje Mikeš, který se o severozápadní Kamerun začal zajímat jako student Přírodovědecké fakulty Karlovy univerzity.

Pomáháme zábavou

Za zvuku afrických bubnů a rytmu tance černého kontinentu trávili sobotní odpoledne 22. května návštěvníci benefiční akce s názvem Na kopečku v Africe chtějí nové lavice. Zahradní areál v Lidových sadech zaplnila nejen hudba, ale i divadlo, stánky s rukodělnými africkými výrobky nebo tradiční kuchyní. Možná, že málo kdo z přítomných si v té chvíli uvědomoval, že jeho účast skutečně pomůže. Lidé se bavili a užívali si květnovou slunečnou sobotu. Ti, co neodolali uhrančivé barevnosti a vzorům kamerunských látek, si sebou domů odnesli i svěží modely mladých módních návrhářek a návrhářů.

Pouhých dvacet tři tisíc korun možná změnilo život několika desítkám malých dětí a to není málo. Samozřejmě především díky schopnosti iniciátora projektu Martina Mikeše a jeho spolupracovníků dotáhnout celou věc do velkého finále.

„Myšlenka založit občanské sdružení, které se zaměří na vzdělávání místních obyvatel, vznikla při mém vědeckém pobytu v Kamerunu. Účastnil jsem se vědeckých programů, které studují vliv kácení lesa na ptačí populaci. Při rozhovorech s domorodci vznikl nápad založit organizaci, která by sledovala právě tento cíl. Sdružení Kedjom–Keku funguje od února loňského roku,“ řekl Martin Mikeš a dodal: „Základním problémem Afriky je nedostatečné vzdělání. Lidé zde vypalují tropický prales, aniž by si uvědomovali veškeré důsledky. Vzdělávací programy mají šanci tento přístup změnit.“