„Projekce začala včera snímkem Sacro GRA z Mezinárodního filmového festivalu v Benátkách. Filmový festival potrvá až do neděle a nabídne každý den jeden snímek," zve milovníky filmu produkční jabloneckých kin Nadja Hetešová.

Další snímky představí vítěze Zlatého medvěda z Mezinárodního festivalu (dále MFF) v Berlíně, Zlaté palmy z MFF v Cannes a snímek, který získal Zlatý glóbus, Evropskou filmovou cenu pro nejlepší film a nominaci na Oskara.

„Vidět najednou vítěze nejlepších světových festivalů nabízí unikátní možnost zachytit trend evropské kinematografie. „Felliniovsky" monumentální Velká nádhera, anticky tragická východoevropská Pozice dítěte, sonda do mikrosvěta banality římské dálnice Sacro GRA a lidsky přesná a proto smutná intimita Života Adèle jsou tím nejlepším, co Evropa za rok natočila. Festival vítězů je profilovým festivalem Film Europe a nejlepších českých kin. Lucerna je v této skupině na prvních místech," uvádí prezident Film Europe Media Company Ivan Hronec.

Pozice dítěte

Film opanoval loňské udílení cen na Mezinárodním filmovém festivalu v Berlíně. Rumunské drama režiséra Petera Netzera o přehnaném vztahu matky k synovi láká do kin jak ženské, tak i mužské publikum. Kromě mistrně vykreslených mezilidských vztahů, které jsou všem velmi blízké, snímek také poukazuje na nelehkou životní situaci v Rumunsku a slabiny tohoto státního aparátu.

Život Adèle

Dalším festivalem, na který se po Berlíně diváci těší, je Festival v Cannes. Ten se v letošním roce nesl v duchu kontroverze a hlasitých debat. Tříhodinové lesbické drama režiséra Abdellatifa Kechiche, Život Adèle, jedny pobuřovalo a druhé okouzlovalo. Naturalistické a detailní intimní scény spojené s výjimečnými hereckými výkony Léy Seydoux a Adèle Exarchopoulos vynesly snímku Zlatou palmu nejen pro nejlepší film, ale poprvé v historii festivalu také cenu pro obě hlavní herečky. Dále pak film získal cenu Lumière v kategoriích nejlepší film, režie, herečka a začínající herečka a nominaci na Zlatý glóbus v kategorii nejlepší cizojazyčný film.

Velká nádhera

Pomyslný čtyřlístek doplňuje film, který sice nevyhrál ocenění na mezinárodním filmovém festivalu, ale i tak splňuje atributy „vítěze". Velká nádhera Paola Sorrentina se představila divákům v soutěži festivalu v Cannes, poté okouzlila diváky na MFF Karlovy Vary a naposledy na přehlídce italského filmu MittelCinemaFest pořádané Italským kulturním institutem v Praze. Své kvality a přednosti pak Velká nádhera zúročila při udílení Evropských filmových cen, kde vyhrála kategorie nejlepší film, režie, herec a střih. Ve svém vítězném tažení pak pokračovala při udílení Zlatých glóbů, kde ovládla kategorii Nejlepší cizojazyčný film. Ve stejné kategorii je pak nominována na Oscara.

FESTIVAL VÍTĚZŮ
Kino Junior, Jablonec nad Nisou
14. února ŽIVOT ADÈLE
15. února VELKÁ NÁDHERA
16. února POZICE DÍTĚTE
Vždy od 20 hodin