Josef Honzík se věnuje výtvarné figurální fotografii. Liberecký fotograf tentokrát vystavuje ženské a mužské akty v Café Blond v centru města. Modelové a modelky jsou často ozdobení nevšedními šperky.

Snímky vznikaly v letech 1978 až 2012 a rozšířenou výstavu mohli Liberečané vidět v roce 2012 v radniční Galerii U Rytíře.

Šťastná setkání

„Výběr modelů a hlavně modelek byl většinou dílem náhody, výsledkem šťastného setkání s někým, kdo měl chuť se mnou trávit svůj volný čas. V mém „fotografickém" životě jsem měl štěstí na čtyři, možná pět „objektů", kterým vděčím za mojí fotografickou tvorbu. Za všechny bych jmenoval Lucii N. a Vlastu P., ty pro mě byly největší inspirací," popsal výběr modelů umělec v rozhovoru pro Deník.

Řada fotografií vznikla velmi úzkou spoluprací s výtvarníky, kteří se věnují jiným uměleckým oborům. Důležitou část fotografické tvorby Josefa Honzíka ovlivnila spolupráce se sochařem Vratislavem Karlem Novákem a možnost fotografovat jeho objekty a šperky. Nebyly to jen jeho vlastní práce, ale i tvorba jeho studentů.

„Rovněž focení výtvarných objektů Jana Nikedeye, předního českého designéra Ronyho Plesla, šperků Vladimíra Komňackého nebo výtvarnice Lídy Šikolové mě vždy inspirovaly k svébytné presentaci jejich děl," doplnil fotograf.

Klasická metoda

Fotografie vznikaly klasickou metodou pomocí vývojky a ustalovače. Všechny případné úpravy probíhaly jako tvůrčí záměr pod zvětšovákem nebo při tónování pozitivů, případně povrchové úpravě. Takto bylo vytvořeno asi 95 procent mých vystavených fotografií.

„Fotím fotoaparátem NIKON F2 se třemi standardními objektivy 35 mm, 50 mm a 135 mm,"dodal Josef Honzík. Výstava by měla končit zhruba za měsíc. Provozní kavárny ještě nemá stanovený termín.