Za několik dní nebo týdnů se opět v temné noci pro svůj papír vrátí. Najde jej často polepený tlejícími listy, pod nánosem bahna, chomáčů trávy, někdy pod vrstvou sněhu a ledu. Dílo opět smotá a odnese do ateliéru. Stopy působení přírody, stopy času – tlení, se na papír otiskly a vytvořily zajímavé obrazce.

Tak tvoří své fotografie, záznamy, instalace, ostravský výtvarník Jiří Šigut. Jeho retrospektivní výstavu, nazvanou Světlo/ Light, otevřou ve čtvrtek 14. května pracovníci liberecké Galerie U Rytíře v suterénu radnice.

Vernisáž osobitého autora bude obohacená o jeho instalaci Moji nejbližší, a začne v 17.00 hodin. O hudební vystoupení se postará mladý muzikant Vojta Dědek, který v předsálí galerie vystavuje své snímky interiérů bourané Textilany.

Sám se na chvíli stane papírem

„Jsem fascinován možností fotopapíru pracovat v čase, absorbovat světlo, energii,“ vysvětluje v jednom z komentářů k výstavě Jiří Šigut. Jeho záznam plynutí času a energie ovšem nekončí tím, že si dílo odnese domů. Často se na místě svlékne do naha a na chvíli se položí tam, kde ležel před ním papír. Tak na chvíli splyne s přírodou a věčností bytí.

„Jiří Šigut před šesti lety u nás vystavoval své přírodní záznamy. Byla to tehdy jedna z klíčových výstav Malé výstavní síně, a patřila k těm nejúspěšnějším. Proto jsme se k jeho dílu po čase vrátili,“ podotkl dramaturg galerie Jaromír Typlt. „Autor přináší jiný pohled na fotografii. Zajímají jej změny, které se kolem nás dějí, snaží se o zachycení času,“ dodal.

Výstava Světlo je retrospektivní, tudíž si návštěvníci na ní mohou prohlédnout i tvorbu autora z osmdesátých let. Už tehdy hledal fotograf svou vlastní cestu.

Ovšem i tenkrát jej zajímal čas. Pověsil si na krk fotoaparát, když šel třeba nakupovat. Po celou dobu nákupu aparát sám snímal vše kolem, ale jen na jedno políčko filmu. Po vyvolání vznikla z překrytých desítek obrázků zvláštní abstrakce. Nebo šel na procházku se synem, a také podobně fotil dlouhou cestu autobusem. „Ani tehdy a ani dnes nemám na to, jakou podobu bude mít fotografie, žádný vliv. V přírodě se otisknou na papír spadlé lístečky, těsně předtím, než se promění v prach,“ zdůraznil autor.