Byl to skvělý nápad, pozvat do Ústí před koncem roku herce Jiřího Lábuse, aby přečetl pár ukázek z mile starosvětské knihy Anděl v kulichu.

Čas, kdy už měl být v ulicích města dávno sníh - ale zatím stále v Ústí i v jeho okolí chybí - tak zpříjemnil charakteristický přednes oblíbeného herce, čtení z půvabné knihy klasika německé dětské literatury Otfrieda Preusslera, autora Malé čarodějnice.

Povídky s tajemstvím

Císařským sálem nově zrekonstruovaného Muzea města Ústí se nesly nejen vánoční povídky s tajemstvím tak, jak se v autorově fantazii a ve vzpomínkách jeho blízkých odehrály před více než sto lety na Liberecku. A jak je poprvé do češtiny přeložili manželé Jana a Jan Kvapilovi z ústecké Univerzity J. E. Purkyně.

Čtení ideálně doplňoval zpěv Michala Pospíšila, místností s vysokým stropem se nesly nejen barokní písně v téměř autentickém provedení. Spokojeni byli návštěvníci, pořádající obecně prospěšná společnost Collegium Bohemicum, která předloni Anděla v kulichu vydala i sám Jiří Lábus. Ten ale již Anděla znal - loni ukázky z něj načetl pro Český rozhlas. Po ústeckém muzejním čtení herec uzobával z čerstvého vánočního cukroví a odpovídal Deníku na otázky.

Čtu je hrozně rád

Poslední dobou jste se podílel hned na několika smysluplných audioknihách, záznamech čteného textu populárních knížek na CD. Jsou dnes tyto nabídky relativně časté, nebo si herec nemůže moc vybírat a prostě načte to, co dostane?

Když za mnou přijdou s nápadem podílet se na nějaké audioknize, tak vždy zvážím, jestli by mi ten text seděl, jestli by mě bavil. Ale ještě se nikdy nestalo, že bych něco odmítl, že by mi to nebylo po vůli. Takže to opravdu byly texty, které mě bavily a které jsem dělal hrozně rád.

Můžete některé jmenovat?

(lehký úsměv) Teď dokonce musím říct, že na vánočním trhu jsou tři věci, na kterých jsem dělal. Jedna je Opičí král, čínský epos, kde dělám vypravěče, potom jsem natočil Pučálkovic Aminu s Jarkou Kretschmerovou - ona hraje paní Pučálkovou - já hraju všecky postavy i vypravěče toho příběhu. A třetí je Straka v říši entropie, což je knížka mladé autorky Baňkové, která za ni myslím dokonce dostala cenu Magnesia Litera.

Co můžete o této knížce říci? Je zajímavá, že?

Jsou to takové povídky, vlastně až pohádky, které vysvětlují čtenáři různé fyzikální zákony. Je to hrozně vtipné…

Načetl jste ji celou sám, jako téměř celou Vieweghovu letošní audioknihu Nápady laskavého čtenáře?

To ne, já tam čtu jednu povídku, která osvětluje Archimédův zákon. Potom tam ještě jednu povídku čte Bára Hrzánová s Libunkou Šafránkovou, jednu Arnošt Goldflam a další - pokud se nepletu - paní Libuše Švormová.

Straka je zábavná

Dá se říci, že je Straka v říši entropie vzácná kniha? Že takových je opravdu málo?

Ta knížka je hodně zábavná. A zároveň je to výborný nápad od té mladé autorky, že na základě fyzikálních zákonů vypracovala pohádkové, velice vtipné příběhy, kde se ty zákony osvětlí. Já jsme byl na fyziku hrozný jelito, a vůbec na přírodní vědy, takže kdyby tu knížku vydala před léty, kdy jsem studoval devítiletku, tak by mi to určitě moc pomohlo. Jenže to ještě dávno nebyla paní Baňková na světě…

Tak to je skvělé (smějeme se oba). A čím vás zaujal Anděl v kulichu? Knížka, kterou jsem si - asi kvůli těm sněhovým závějím v ní, „překřtil” na Anděla v kožichu. Pro mě je to takové příjemné starosvětské čtení…

I pro mě. Je to čtení ke krbu nebo k ohni, večer, když venku padá sníh… Já mám navíc k tomuto kraji, k Liberecku vztah, protože jsem působil sedm let v Liberci v divadle Ypsilonka. Takže ten kraj mám rád. Ty povídky v sobě mají hlubokou lidskost a zároveň jemný humor… Ta knížka má v sobě i určité napětí, je to zkrátka pohádkové čtení pro celou rodinu.

A navíc je v těch příbězích asi dost blízko k Pánubohu, ne?

Je. Je to samozřejmě duchovní, spirituální záležitost.

Prozraďte prosím - poznáváte některá z míst, o kterých v povídkách Anděla čtete?

Musím říct, že poznávám - ve všech jsem byl. V každé restauraci (smích) - a všude jsem se měl dobře.

Na dobrou noc

V rádiu šly pouze ukázky z Anděla, že? Proč? A byla v ústeckém muzeu šance přečíst více?

Ne, kdepak. Naopak - v rádiu byly skoro všechny, tuším sedm povídek. A myslím že skoro celé. Já to dělal loni v cyklu pořadů Stránky na dobrou noc, dnes v muzeu jsem přečetl jen dvě. To s ohledem na dětské publikum, které ale poslouchalo a myslím, že se bavilo.

Byl bych pro Anděla

Prozradil jste, že jste audioknihám nakloněn. Byl byste tedy pro, aby tyto povídky vyšly jako audiokniha? Já už od loňska „přemlouvám” Collegium Bohemicum, které vás dnes do Ústí pozvalo a předloni samo knihu Anděl v kulichu vydalo, aby ji takto zkusilo vydat…

Já bych byl určitě pro, ale asi by s ní musel přijít Radioservis, který audioknihy z toho, co se v Českém rozhlasu natočí, vydává. Asi až za rok, je to vánoční tematika a letos už jsou všechny audioknihy vydané. Ale povídky knížky Anděl v kulichu jsou uzavřené příběhy a myslím, že si určitě najdou vděčné posluchače.

Jak se vám tyto povídky čtou? V příbězích je řada rázovitých postaviček, svým hlasem „jejich ústy” stoupáte nebo klesáte podle potřeby, až legrace to je…

No mě to hodně baví. Když jsem třeba načetl na cédéčka celou první knihu Harryho Pottera, hrozně mě bavilo si k těm postavičkám ty hlasy vymýšlet. Některý text to neumožňuje, ale tenhle text umožňuje, že si můžete s těmi figurami vyhrát… Jsou krásně šťavnaté. V Harry Potterovi bylo asi padesát dva hlasů, tady bylo pár, ale tím , jak je to životné, tak se to hrozně dobře čte, povídá.

Figura před očima

Necháte čtenáře nahlédnout do své „postavičkové kuchyně”? Řeknete, jak se to dělá?

Když si to připravuji, mám před očima tu figuru, jak asi vypadá. Vžiji se do jejího psycho-fyzického jednání a tak to ze mě vždycky nějak vylítne… (smích) Vytvořím si nějakou její hlasovou charakteristiku, tak to pokaždé je.

Ta knížka je hodně laskavá. Byť jsou v ní i záporné postavy…

Je. A ony vždycky ty postavy nějak zmoudří, a pokaždé v sobě najdou něco, co je obhájí, což je hezké.

Máte i vy oblíbené audioknihy? Nemyslím ani úplně ty vlastní, které jste sám načetl. Soudím, že takové asi herec moc často neposlouchá… Máte i takovou, kterou byste rád doporučil?

Já jsem načetl i jednu, ve které jsme měl ale jen drobnou roli… Je to moc krásně udělaný Saroyanův Tracyho tygr. Lukáš Hlavica a všichni ostatní tam hrají krásně… A sám jsem si nakoupil audioknihy, které vydal právě Radioservis. Jsou to příběhy detektiva Maigreta, které režíroval Horčička a Maigreta hraje Rudolf Hrušínský. A to je tedy velký zážitek! (uznale) To je fantastické, doporučuji.

Průkaz zatím ne

Děkuji vám. A slyšel jste už někdy jako audioknihu Šabachovu novelu Občanský průkaz, kterou načetl herec ústeckého Činoherního studia Jaroslav Achab Haidler?

Ne, bohužel ne. Já se vám dokonce přiznám, ani ten film jsem ještě neviděl. A ani knížku jsem bohužel nečetl - tady mám absenci.

Ta audiokniha je pro mě zajímavá, má atmosféru, je šabachovsky drsná, otevřená i lidská. Ale film je trochu někde jinde…

Tak dobře, poslechnu si tu audioknihu. Děkuji za tip.