Nápoj lásky řídí za dirigentským pultem František Babický. Komickou operu nastudovala režisérka Jana Pletichová – Andělová. V inscenaci vystoupí známí umělci operního souboru, například Gabriela Kopperová, Anatolij Orel, Pavel Klečka, Rafael Alvarez, Yukiko Šrejmová Kinjo nebo Pavel Vančura. Role jsou alternovány.

Největší úspěch měl s operami buffo

Gaetano Donizetti patří mezi vrcholné tvůrce italské opery první poloviny 19. století. Slavná trojice Rossini-Donizetti-Bellini představuje vedle pověstné italské hudebnosti belcantový interpretační styl, a s ním úspěchy na světových operních scénách. Donizetti napsal za život více než 70 vážných oper, úspěšný byl také v oboru buffy. A právě jako skladatel komických oper získal snad největší úspěch.

Nápoj lásky na libreto Felice Romaniho byl inspirován italským goldoniovským divadlem a jeho rozvernými prvky. Jádro zápletky se rozvíjí kolem kouzelného nápoje, který je ve skutečnosti výtečným vínem. Za nejživější komediální prvek bývá v této opeře považován doktor Dulcamara, který je vlastně slavnou figurkou z commedie dell´arte. Je to oblíbený kecal mastičkář lidového publika, jemuž se ústa nezastaví, neboť prodává vše, ví vše, umí vše a jeho elixír účinkuje skvěle.

Nápoj lásky obsahuje také řadu krásných melodických míst a lyrických scén. Je jednou z nejzdařilejších buffo oper vůbec. Duet Nemorina a Dulcamary, prvního milovníka a venkovského dryáčníka z prvního jednání, skvěle doprovázeného orchestrem, velká koloraturní árie mladé selky Adiny, světoznámá romance Nemorinova Una furtiva lacrima, stejně jako vděčné ansámbly a sborové scény (příjezd mastičkáře Dulcamary) dodávají opeře půvab i v moderní době.