Příběh vášnivé a svobodomyslné Carmen, jak jej ve stejnojmenné povídce popsal Prosper Mérimée, si hudební skladatel Georges Bizet v sedmdesátých letech 19. století sám vybral.

Také se výrazně podílel i na konečné podobě libreta, jež napsali Henri Meilhac a Ludovic Halévy. Premiéra sice úspěšná příliš nebyla, přesto se Carmen hraje na světových jevištích dodnes.

Předností opery je dramatický příběh

Tuto operu o tragickém střetu vášně a povinnosti uvedlo liberecké Divadlo F. X. Šaldy v premiéře na konci května. V sobotu 5. června mohou zhlédnout diváci v historické budově divadla od 19.00 hodin její reprízu.

„Bizetova Carmen je jednou z nejslavnějších oper všech dob. Skvělá hudba, nevšední příběh a výborné dramatické zpracování jsou předními znaky jejího úspěchu,“ uvedl před premiérou režisér libereckého představení Václav Věžník.

Naposledy hrálo liberecké divadlo operu Carmen před 11 lety. „Je to typická repertoárová opera, jde o klasiku, která by neměla v nabídce divadel chybět. Proto se vrátila i do Liberce,“ řekl dramaturg operního souboru Vojtěch Havlík. V hlavní roli Carmen se střídají Marlene Lichtenbergová a Jana Tetourová, Dona Josého zpívají Rafael Alvarez nebo Nikolaj Višňakov.

Carmen prý může za Bizetovu smrt

„V seznamu Bizetových děl najdeme na třicet oper, což je úctyhodné číslo na skladatele, který se dožil pouhých šestatřiceti let. Dlužno však podotknout, že pouze šest z nich se dá hrát, některé jsou totiž pouze skici, jiné zůstaly nedokončené, další se ztratily nebo snad zničily,“ upozornil dramaturg Vojtěch Havlík.

Z oněch šesti oper jich bylo za Bizetova života provedeno pět a ani jedna z nich neměla úspěch, který by jejímu autorovi zajistil mezinárodní slávu. Přesto zůstal Bizet velkým operním skladatelem a jeho Carmen jednou z nejslavnějších oper 19. století.

Carmen se dočkala premiéry po velmi dlouhém a intenzivním, téměř půlročním zkoušení. První diváci ji uviděli 3. března 1875 v pařížské Opéra-Comique. „Carmen byla tehdy přijata spíše chladně, rozhodně se ale nejednalo o totální neúspěch, který by měl dokonce za následek Bizetovu předčasnou smrt, jak se často uvádí,“ podotkl Vojtěch Havlík. „Opera dosáhla v roce své premiéry pětačtyřiceti repríz,“ doplnil.

Téhož roku 2. května podepsal Bizet kontrakt na uvedení Carmen ve Vídni, pro které se rozhodl zhudebnit původní mluvené dialogy jako recitativy. K tomu však už nedošlo – skladatel zemřel 3. června 1875, tři hodiny po 33. repríze své nejslavnější opery v Paříži. Recitativy nakonec upravil Bizetův přítel Ernest Guiraud.

Vídeňská premiéra 23. října 1875 přinesla ohromný úspěch a opera se v krátkém čase rozletěla po operních domech celého světa, a dodnes zůstává jednou z nejoblíbenějších oper vůbec.