Liberec se opět přidává k dalším několika desítkám měst, ve kterých se koná filmový festival Jeden svět. Kino Varšava má na programu sedm projekcí dokumentárních filmů o lidských právech a s nimi spojených debat, a to v týdnu od 8. dubna. Kromě filmového programu a debat se mohou návštěvníci těšit na krátké filmy pro děti, umělecké instalace a výstavy a koncert Rozálie Havelkové.

První projekcí ve Varšavě bude celovečerní dokument s názvem Útěk z utopie o severokorejském pastoru Kimovi, který asistuje uprchlíkům při strastiplné cestě přes divokou řeku, nehostinné hory i vietnamský prales. Po projekci bude následovat debata s odbornicí na čínskou propagandu Veronikou Blablovou.

| Video: Youtube

Ještě před začátkem projekce chystají organizátoři vernisáž od 18 hodin v rámci zahájení festivalu. Výstava nabídne obrazy umělecké skupiny Procesisté, obrazy Žanety Elisové, fotografie Ondřeje Kačiho a obrazy Dagmar Buchtové a doplní ji svými básněmi Miroslava Fáčková. Součástí výstavy budou i dětské výtvory z tematického workshopu.

V programu pak diváci ještě najdou snímek Základna Hollywoodgate o muži z vedení radikálního hnutí v Afghánistánu, které se v zemi snaží nastolit vojenskou diktaturu, a vědomě balancuje na pomezí novinařiny a propagandy. Nebo film z malého městečka Marinka v Doněcké oblasti, odkud muselo kvůli intenzivnímu dělostřeleckému ostřelování odejít téměř všech jeho 10 000 obyvatel.

Z exotičtějšího kraje je pak dokument Venezuela: Země ztracených dětí, který odhaluje realitu země potýkající se s hlubokou sociální a ekonomickou krizí. Chybět nebudou ani dva severské filmy a humorná globální home esej, ve které režisérka Marta Kovářová spolu se svým otcem, vědcem Jiřím Svobodou objíždějí mezinárodní summity a snaží se si vzájemně porozumět.

Mohlo by vás zajímat: Máte nápad, jak vylepšit Liberec? Radnice přispěje lidem na návrhy 10 milionů

Sezóna na Lesním koupališti v Liberci odstartovala v pátek 10. června. | Video: Jiří Louda