Vyprodané stadiony nejsou jeho parketa. Přesto ale Jana Spáleného zdobí pověst jednoho z nejlepších muzikantů domácí populární scény. Jak jeho posluchači, tak rovným dílem hudebníci a odborná kritika si při jeho tvorbě většinou jen zálibně pomlaskávají.

Jan Spálený je totiž muž, který je ztělesněním českého blues. A to si sebou měrou vrchovatou přiváží i na svůj dnešní koncert, který se od 21.00 hodin uskuteční v Klubu Na Rampě v Jablonci nad Nisou. Dorazí sem i se svou neméně léty a hudebními zkušenostmi prověřenou kapelou ASPM neboli s nadhledem pojaté Amatérské Seskupení Profesionálních Muzikantů.

Nezaměnitelná hudební tvář

„Vynikající muzika: klavír, trubka, kornet, vibrafon, basa, tuba, bicí. A neméně vynikající texty,“ říká dramaturgyně Klubu Na Rampě Milena Bauerová. ASPM na čele se svým lídrem se virtuózně pohybují na pomezí žánrů blues, jazz, gumbo či folk a jejich vzájemným dotýkáním si vytváří vlastní nezaměnitelnou hudbu.

Její vznik se datuje do roku 1984 a u jejího zrodu stála trojice renomovaných muzikantů: Jan Spálený, Petr Kalandra a František Havlíček. Spálený byl převážným autorem hudební složky repertoáru, ačkoliv kapela hrála také coververze zahraničních hitů. Texty pro toto folkbluesové trio psalo několik význačných básníků té doby, Petr Kopta, Zdeněk Rytíř nebo Pavel Vrba.

Na uvolněné cestě s nejlepšími hity

Roku 1993 se trio rozešlo a Jan Spálený si vystavěl nové ASPM. Jeho základem byl on jako zpěvák a klavírista, jeho syn, tubista Filip Spálený, trumpetista Michal Gera a vibrafonista Radek Krampl. ASPM dnes oproti původnímu triu hraje více jazzovější podobu blues a vydalo pět studiových alb, z nichž dvě získala hudební ceny Anděl.
Nedávno vyšlo Spálenému výběrové album, kde jsou zachyceny jeho nejlepší skladby za posledních patnáct let.

A domácí hudební kritika netajila svoje nadšení. V tomto případě vyzdvihla zejména zralou syntézu zpěvákova bluesového zaujetí v kombinaci s vytříbenou instrumentací kapely.

Současně byl většinovými názory odborníků potvrzen dojem, který tento hudebník již dlouhá léta vyzařuje na míle daleko – požitek z blues, do něhož se Spálený dokáže položit s naprostou uvolněností zcela prostou tendencí některých svých kolegů, kteří místo toho, aby si s tímto původně zámořským žánrem porozuměli, mají potřebu ho někdy až akademickým muzicírováním ovládnout.

ASPM se totiž hudebním zaměřením sami neomezují ani nevyhraňují – s jistotou dokážou překračovat i swingové či funkové polohy a v jejích písních se neztrácí ani stopy šansonu. Muzikantská zručnost pak nabývá využitím dechových nástrojů či vibrafonu. A jakoby jen tak pro radost neboli podmanivě si dokážou střihnout i coververze hudebních velikánů Toma Waitse či Randyho Newmana.

Občas mám prostě takové nutkání

Od května do konce srpna si Jan Spálený naplánoval hudební turné. Koncertní činnost ostatní patří k jeho nejoblíbenějším, protože je tak žánrově i hudebně, ale v neposlední řadě také lidsky svým posluchačům nejblíže. V tomto případě však netradičně vystupuje v komornější sestavě. Sám k tomu dodává: „Nemám důvod, ani potřebu na půdorysu ASPM cokoliv měnit. Cítím však nutkání zahrát si - vedle ASPM - některé písničky jenom v triu, komorně, navázat na folkbluesové začátky raných osmdesátých let.“

Vstupné na jablonecký koncert Jana Spáleného činí 150 korun, studenti mohou využít slevu – zaplatí o dvacetikorunu méně. Více informací o klubu a jeho programu se lze dozvědět na webu www.klubnarampe.cz.