Vizuální struktury v každodenním pohybu lidí na nějakém veřejně přístupném místě, například v metru, v tramvaji nebo na Katastrálním úřadě v Liberci, zachytil ve svých grafikách liberecký výtvarník Jan Měřička.

Prohlédnout si jeho nový výtvarný styl si mohou lidé v Galerii U Rytíře na výstavě Výhybna až do 9. ledna. „Hledal jsem znaky, které vycházejí z konkrétní skutečnosti, základní vizuální struktury, které si sami vytváříme tím, že existujeme,“ prozradil výtvarník.

Výstava předvádí Měřičkovu tvorbu za poslední 3 roky, některá jeho díla už byla vystavena v pražské Galerii VŠUP nebo v Budyšíně. Autor tvoří grafiky tak, že si nejprve pořídil velké množství fotografií pohybu lidí na jednom místě. Pak snímky překryje a obtáhne kontury pohybu, čímž vznikají obrazce, jež prozrazují, v jakých trasách se bezejmenní hrdinové ulice nejčastěji pohybují, jak se na daném místě chovají.

„Od poslední výstavy Jana Měřičky v Liberci uplynulo nejméně 5 let. Za tu dobu se jeho výtvarný výraz velice proměnil. Lidé budou mít pocit, že přišli na výstavu úplně jiného autora,“ podotkl dramaturg galerie Jaromír Typlt. „Z abstraktní polohy přešel k čitelné figurální tvorbě,“ dodal.