„Je to neuvěřitelný kus práce a bude to jistě zajímavá podívaná, protože jak účinkující, tak i autoři jsou neuvěřitelně talentovaní,“ pochválil při generálce obávaný muzikálový arbitr Eduard Klezla.

Za malý zázrak považuje to, že muzikál nevzniká v osvědčeném autorském a hereckém týmu a nestojí za ním žádní matadoři. Je zhmotněným snem posluchačů jablonecké ZUŠ, kteří rok na svěžím dílku tvrdě pracují.

„O muzikálu jsem začal přemýšlet hned po svém nástupu do funkce před třemi lety. Nejen proto, že je mi tento žánr blízký, protože jsem obor muzikálový zpěv studoval na konzervatoři, ale hlavně tím, že se v něm dají spojit všechny obory, které vyučujeme. Zpěv, herectví i tanec,“ říká o počátcích muzikálu ředitel jablonecké ZUŠ Vít Rakušan, pasovaný do role producenta.

West Side Story v radnici

Už od začátku bylo jasné, že děj muzikálu by měl být zasazen do města, v němž vzniká, tedy do Jablonce. „Oslovili jsme formou soutěže jablonecké děti, aby vymýšlely námět. Bohužel to byla slepá cesta. Ukázalo se, že většina námětů byla příliš inspirována počítačovými hrami,“ vzpomíná na nelehké začátky Rakušan.

I druhý typ se ukázal jako výstřel do tmy. „Liberecký autor Otto Hejnic nám nabídl k přepracování svůj muzikál Chytit kometu, který s Alešem Cibulkou nastudovalo příbramské divadlo. Ani to nebyla cesta. Přepracovat příběh mladých lidí z osmdesátých let bylo trochu krkolomné,“ připomíná Rakušan další pokus. Teprve do třetice se podařilo pověstné bingo. „Jsem velký fanda Krátkého úderného divadla Liberec, napadlo mě oslovit jeho autory, a to byl ten okamžik, popisuje bod zlomu Rakušan.

Martin Kadlec napsal příběh i hudbu, režie se ujal Miroslav Holubec. „V té době jsem pracoval v jabloneckých kinech a napadlo nás zasadit děj muzikálu právě do tohoto prostředí,“ říká za tvůrce.

Fanda co vypadá jak Harry Potter

Mezitím co si povídáme, probíhá světelná zkouška. Herci a zpěváci jsou připraveni, všude panuje předpremiérová nervozita. Po jevišti přechází pekelně soustředěný Aleš Tvrdík, představitel malého Fandy.

Vypadá jako profík a také tak mluví. Má vynikající dikci a trochu připomíná dětskou verzi Harryho Pottera. Okamžitě si získává moje sympatie. V ZUŠce chodí na zobcovou flétnu, jako klarinetista účinkuje v Dechové harmonii, zpívá ve sboru a moderuje školní akce. Má našlápnuto. Stejně jako představitel „dospělého“ Františka, student jabloneckého Gymnázia Dr. Randy Štěpán Růžička. V ZUŠce studuje zpěv a kytaru. Roli alternuje s Filipem Huškem. „Teď si netrumfnu říct, jestli bych do toho šel znovu. Je to hrozně náročné,“ říká, než vběhne na jeviště.

„Zkouška bude mít malé zpoždění, sejdeme se v 10.36,“ ozývá se z mikroportu. Žádná hra na divadlo. Přestože jde o čisté amatéry, zkouška probíhá vrcholně profesionálně. Můžu to tvrdit, pár jsem jich tu zažila. „Není to žádné školní představení. Na všechny role probíhal tvrdý konkurs. Přihlásilo se sedmdesát adeptů,“ zdůrazňuje Rakušan. Nervozita v zákulisí se přebíjí vtípky. Jen malý Fanda – Aleš se dál koncentruje na svůj výstup. „Profesionální přístup je myslím úplně to zásadní, co jim účast v muzikálu nabízí. Učí se tu zodpovědnosti, vědí, že když na zkoušku nepřijde jeden, stojí celé představení,“ říká autor svěží hudby Martin Kadlec, jinak frontman liberecké kapely Jarret.

Ale to už se z režie ozývá další pokyn, v sále se ztlumí světla a opona jeden nahoru. Po filmových titulcích, které nenechají nikoho na pochybách, že se děj odehrává v kině, se na scéně objeví uvaděčka. „Co ty jsi zač?“ svítí baterkou hlavnímu protagonistovi do obličeje. „Máš vůbec lístek? Ano prosím,“ šeptne Fanda. „Proboha, ale ten je třináct let starý. Ze mě si srandu nikdo dělat nebude,“ nabírá obrátky mladá uvaděčka a kluka, který třináct let prožil v přítmí kina a v péči její laskavé předchůdkyně, vyhodí do skutečného světa. „Všechno už bylo napsáno. Je v tom trošku motiv Jakuba z Aškenázyho Jak jsem se ztratil, objevují se tam i prvky rivality mezi dvěma partičkami z West Side Story, tentokrát zasazené mezi pseudosoupeření Jablonce a Liberce,“ přibližují autoři.

„Hlavním motivem je ale fikce. Jak by asi probíhal život kluka, který se z filmové reality ocitne ve skutečném životě,“ přibližuje za tvůrce Vít Rakušan. Pointu ale dva dny před premiérou neprozradí. Jen to, že tu ve zkratce zazní úryvky z muzikálů Divotvorný hrnce, Pomáda či Jesus Christ Superstar. „Diváci mohou soutěžit, co poznají,“ odlehčuje situaci autor hudby. Na scéně se objeví filmové plátno a před ním taneční sbor. Z pozadí zní živá kapela. Nevšední příběh filmového fanouška se rozbíhá. Za ní první gagy. „Co si jen počnu? Ale vždyť umíš německy, francouzsky, a díky festivalu nezávislého filmu i litevsky.“

Celý tým dřel. Už zítra půjde s kůží na trh před vyprodané hlediště. „Čekají nás dvě premiéry a pak představení pro školy. Jsme zvědavi, jak se muzikál bude divákům líbit. Pokud by byl zájem, snad bychom jej mohli uvést znovu na jaře, ale jak říkám, záleží na publiku,“ říká producent a duchovní otec muzikálu Vít Rakušan. Jablonecké publikum je zhýčkané produkcí pražských divadel. Generálka nicméně naznačila, že vysoké nasazení všech zúčastněných se projeví ve svěžím, vtipném zajímavém a výtečně odehraném představení.