Alžběta Skálová se vrací do Liberce už podruhé. Poprvé mohli diváci objevit její téměř neznámou volnou tvorbu v rámci skupinové výstavy s názvem Krajina magická v únoru minulého roku.

Nyní nám tato autorka přiváží svoje ilustrace. Výtvarnice Alžběta Skálová je známá právě jako ilustrátorka knih pro děti. Oblíbené jsou její drobné akvarelové malby, perokresby či koláže.

Alžběta Skálová

JAK SE DO LESA VOLÁ …

výstava ilustrací

Kdy: do neděle 3. února

Kde: Oblastní galerie, Liberec

Sobotní výtvarná dílna pro děti s Alžbětou Skálovou: sobota 19. ledna od 10 hodin

Součástí výstavy je prodej knih ilustrovaných touto výtvarnicí.

Na výstavě si návštěvníci mohou prohlédnout výběr z jedenácti titulů!

Přestože je Alžběta Skálová mladá ilustrátorka, má za sebou už dlouhou řadu realizací. Za jejím úspěchem stojí samozřejmě talent a píle a také to, že má cit pro dotvoření vybraného textu něžnými, ale zároveň vtipnými obrázky," chválí mladou výtvarnici kurátorka výstavy Markéta Kroupová a dodává. „Její ilustrace navazují na nejlepší tradici české ilustrátorské školy, konkrétně na křehké lyrickoepické ilustrace Daisy Mrázkové například Haló, Jácíčku. A to je důvod, proč si nakladatelé žádají její ilustrace."

Mimo výběru ze starších titulů, jako jsou Poklad starého brouka, Nebe-peklo-ráj nebo právě známé autorské knihy Pampe a Šinka, jsou na výstavě zastoupené také úplné novinky jako ukázky z knih Rostlinopis nebo autorské „miniknihy" Cirkus Rašelié.

Kromě samoobslužného koutku je na výstavě nachystán doprovodný program pro kolektivy nejmenších dětí s lektorem, víkendová dílna, které se zúčastní sama autorka, a autogramiáda.

ALŽBĚTA SKÁLOVÁ

Alžběta Skálová je absolventkou pražské VŠUP, kde studovala nejprve v Ateliéru filmové a televizní grafiky u Jiřího Barty a poté u Juraje Horvátha v Ateliéru ilustrace a grafiky. Absolvovala stáže v Paříži a Baltimoru. Za ilustrace získala několik ocenění a nominací zejména v soutěžích Nejkrásnější kniha, Zlatá stuha a Magnesia Litera. Knihy s jejími ilustracemi vycházejí i ve Francii.

Výstavu také doplňuje prodej knih ilustrovaných Alžbětou Skálovou.

Alžběta Skálová nezapře vliv prostředí, ve kterém vyrůstala a které ji formovalo. Hrdě se hlásí k tomu, že patří do košaté rodiny známých českých výtvarníků rodu Skálů. „V tak inspirativním, tvůrčím a kulturním prostředí bylo pro ni naprosto přirozené kreslit, malovat či něco manuálně vytvářet. Je nasnadě, že Alžběta Skálová rozvíjí estetiku, ve které vyrůstala a která je jí nejbližší," řekla o autorčiných inspiračních zdrojích kurátorka výstavy.

Výstavu si návštěvníci mohou prohlédnout do neděle 3. února.