V noci ze soboty 1. září na neděli 2. září 2012 se můžou milovníci památek těšit na již třetí ročník Hradozámecké noci. Hrady, zámky, ale i další památky otevřou ve večerních a nočních hodinách své brány a ukáží se tak návštěvníkům nejenom v netradičním čase, ale i s pestrou kulturní nabídkou.

Cílem této akce je ukázat památku opět „trochu jinak", představit ji jako živé místo, kam má smysl se vracet. Centrem 3. ročníku Hradozámecké noci je hrad Kunětická hora, který byl vybrán v souvislosti s oslavami Pernštejnského roku. V Libereckém kraji se otevřou tři památky –  hrad a zámek Frýdlant, hrad Grabštejn a zámek Hrubý Rohozec.

Na Grabštejně ctí hrad i krajinu

Hradozámecká noc na Grabštejně se uskuteční jako pocta hradům a krajině. Potemnělým hradem v každou celou hodinu od 18.00 do 23.00 hodin všechny poutníky provede sv. Barbora Grabštejnská, patronka zdejší hradní kaple, jež je jednou z deseti tajemstvím zahalených postav, které pomáhají otevírat 13. komnaty na vybraných 10 hradech, zámcích a i v klášteře.

„Kromě sv. Barbory na hradě ožijí a svými komnatami vás provedou také krásní, veselí, dobří i strašidelní pomocníci sv. Barbory – hraběnka Josefína, významný hudební skladatel Ludwig van Beethoven, Bílá paní a její protiklad paní Černá či hradní pán Jiří Mehl ze Střelic, dá-li hradní čas, tak i tajemný netvor z hlubin hradního podzemí a další strašidla," doplňuje dál Jaroslava Neumannová ze správy hradu Grabštejn.

Na hradě můžete také navštívit Letní uměleckou pouť, pořádanou uskupením mladých umělců ze Slovenska, Moravy a Čech a Finska. Letní umělecká pouť doputovala na Grabštejn ze své dlouhé cesty po vlastech českých, kdy se zastavila např. na  Točníku, Velharticích či na Švihově. Děti i dospělí uvidí řemeslnou a uměleckou tvorbu kovářů a kovářek, šperkařek a šperkařů i řezbářů a řezbářek. Spatří také tvorbu ozdobných a užitkových předmětů z kovu, látky, kůže, hlíny, skla a dřeva. Dále bude k mání malba a kresba a umělecká vystoupení jako například zpěvy rozličné, hra na fujary, píšťalky, drumle, kytary, strunné nástroje a harmoniku.

Valdštejn ve Frýdlantě a Ti druzí

Netradiční prohlídky přichystali také ve Frýdlantě a na hrubém Rohozci. Na frýdlantském zámku se můžu návštěvníci těšit na setkání s Albrechtem z Valdštejna a jeho dvorem nebo pečení a ochutnávku koláčů ze zámecké kuchyně. Program začne  ve 20.00 hodin a potrvá do 22.30 hodin.

Na Hrubém Rohozci nachystali program s trochu tajemným názvem „Ti druzí". Jde o prohlídky zámku zaměřené na služebnictvo a na to, co se na zámku dělo poté, když šlechta („Ti první") odešla spát. V rámci nočních prohlídek návštěvníci uvidí i nejnovější zámecké prostory pro služebnictvo – lokajny s kuchyňkou, skladiště kufrů a pokojík lokaje. Prohlídky se uskuteční každou půlhodinu v časech od 20.00 do 23.00 hodin. Navíc večer plánují na Hrubém Rohozci promítání filmu Vrah skrývá tvář, který se tady natáčel.

„Na noční program není potřeba dopředu rezervovat místa. Dostane se na každého, zvlášť třeba na Grabštejně, kde je program volnější a nabízí víc možností. Na hrubém Rohozci jsou prohlídky často a pokud bude například jedna naplněná, můžou zatím zájemci počkat v kavárně, která bude otevřená," doplnila Lucie Spálenská z Národního památkového ústavu Liberec.

HRAD A ZÁMEK
FRÝDLANT
Čas: 20.00-22.30 hodin
Setkání s Albrechtem z Valdštejna a jeho dvorem.

HRAD GRABŠTEJN
Čas: 18.00-23.00 hodin
Pocta hradům a krajině.

ZÁMEK
HRUBÝ ROHOZEC
Čas: 20.00-23.00 hodin
„Ti druzí" – prohlídky zaměřené na služebnictvo a na to, co se na zámku dělo poté, když šlechta („Ti první") odešla spát.