Jubilejní ročník jednodenního festivalu Hrádek Rock Summer nabídne tři stage, zahraniční i domácí interprety a příjemné prostředí areálu Kristýna v Hrádku nad Nisou. Akce začíná v sobotu 23. června v půl čtvrté odpoledne.

„Hlavně jsme rádi, že jsme se těch deseti let dožili. Bez podpory města by to ani nebylo v dnešní ekonomické situaci možné. Letos jsme trochu víc sáhli pro zajímavé kapely za hranice České republiky," řekl pořadatel Stanislav Dlouhý.

Kapely budou zhruba od 16 hodin střídavě hrát na malém a velkém pódiu. Písničkář Xavier Baumaxa pak v jednu ráno zapěje v pivním stanu. Festival v minulých letech navštěvuje pravidelně asi tisíc návštěvníků. Za svých deset let trvání si vedle jiných festivalů vybudoval jméno a tradici. „Hrádek Rock Summer naplňuje krédo Festival pro celou rodinu. Nikde žádné fronty, pohoda, klídek. Nemáme ambice konkurovat mamutím festivalům a proč taky? Nikoho z nás festival neživí a když skončí na nule, jsme spokojeni," vysvětlil hlavní organizátor.

Syrový Bronx i severská Metallica

Ze zahraničních interpretů se posluchači mohou těšit na americko-německého šoumena Lorda Bishopa a jeho tříčlenný band, kapelu Relicseed z Lotyšska, polský hardcore-punk Amanita Muscaria nebo německé Earthbend.

„Atraktivní jsou samozřejmě všechny kapely. Ne, teď vážně. Lord Bishop je zajímavý šoumen z New Yorku. I když už léta žije v Německu, ta syrovost a špinavost Bronxu je v jeho muzice hodně cítit. Lotyšští Relicseed. Naši „černí koníci" z Rigy. Neuvěřitelná energie. Severská „Metallica". To všechno mají Relicseed ve vínku. Pankix jsou trochu nedoceněná kapela z Prahy. A crossover, co vás odfoukne pěkně daleko to je Pěchota," představil své favority mezi vystupujícími Stanislav Dlouhý.

Pro rychlíky připravili organizátoři festivalu malou soutěž nebo spíše bonus. Prvních padesát návštěvníků obdrží cédéčko zdarma od Lorda Bishopa a crossoverové kapely Pěchota.

Na záchod až do Polska či Německa

Některé festivaly sází i na doprovodný program. Hrádecké rockové léto sází hlavně na muziku. „My na kudrlinky nedáme. Úderem čtvrté se hrábne do strun a protože se hraje střídavě na dvou scénách, není na „kravinky" čas. Ten, kdo chce „lovit" zážitky, může vzít děti a tři sta metrů od festivalu v autocampu Kristýna, se vyřádit. Také mě napadá jedna věc, kterou na žádném jiném festivalu v Česku nenajdete. Když je na toaletách fronta, můžete si odskočit do Polska nebo Německa. No řekněte. Kdo to má?," zavtipkoval pořadatel.

Festival vznikl v roce 2002 po komunálních volbách. Sdružení, které festival pořádá, se ujalo vlády nad městem. „Protože jsme v tu dobu byli relativně mladí a procento rockerů mezi námi bylo vysoké, rozhodli jsme se založit rockový festival. Od té doby to frčí. Začínali jsme na regionálních kapelách, ale časem jsme se rozkročili. Za ta léta se u nás vystřídali skoro všechny kapely ze špičky české scény. Loni jsme si řekli, že jsme se rozkročili moc, finanční spirála se roztočila a my jsme šlápli letos na brzdu. Možná se oklikou dostáváme zase na začátek a vůbec nám to nevadí," popsal historii a současnost Stanislav Dlouhý.

HRÁDEK ROCK SUMMER

festival

Kdy: sobota 23. června od 15.30

Kde: Areál Kristýna, Hrádek nad Nisou

LINE-UP HRÁDEK ROCK SUMMER 2012

Malá stage

16.00 DUSTY KATE

17.25 AMANITA MUSCARIA

19.00 NOU KOMENT

20.30 EARTHBEND

22.10 KOHOUT PLAŠÍ SMRT

00.00 RELICSEED

Velká stage

16.35 PANKIX

18.10 TĚLA

19.40 PĚCHOTA

21.10 LORD BISHOP ROCKS

23.00 KRUCIPÜSK

Pivní stan

01.00 XAVIER BAUMAXA