Svým vystoupením učiní ansámbl Naivního definitivní tečku za svojí právě uplynulou sezonou, ale na druhou stranu - současně jím otevře na území města již tradiční zavedený festival „Letního setkání s divadlem před libereckou radnicí“.

Letní setkání pětkrát skrovnější

Tato letní divadelní přehlídka se v Liberci poprvé uskutečnila v roce 2002, jejím uspořádáním tehdy radnice reagovala na kritiku obyvatel i návštěvníků, že přes prázdniny chybějí ve stotisícovém městě podobné kulturní akce.

První rok bylo na programu osm představení, později šest či sedm. Na pódiu před libereckou radnicí navíc mohli návštěvníci vídat nejen herce místních divadel, ale také hosty z celé republiky. Festival se stal velmi oblíbeným a improvizované hlediště s 200 místy bylo většinou zaplněné do posledního místa, další lidé obvykle přihlíželi ze zahrádek restaurací na náměstí.

Na rozdíl od předcházejících let se však právě letošní rok budou muset Liberečané i návštěvníci o poznání uskrovnit a spokojit se jen s dvěma divadelními večery. Na druhé představení si navíc musí počkat až do konce prázdnin, kdy v sobotu 27. srpna bude náměstí patřit představení Posedlost baletem v podání sólistů a sboru baletu Divadla F. X. Šaldy.

Důvodem jsou úsporná opatření magistrátu. „Město nyní dalo na přehlídku 40.000 korun, v minulosti ji dotovalo částkou pětkrát vyšší,“ uvedla mluvčí úřadu Pavla Stránská. V důsledku toho tak tentokrát do Liberce nedorazí ani oblíbený pravidelný účastník akce Hoffmannovo divadlo z Uherského Hradiště.

Nebeský obr, co se živí člověčinou

Zítřejší večerní představení by si tak fanoušci tohoto pravidelného Letního setkání s divadlem neměli nechat ujít, protože další šance se jim naskytne skoro až za dva měsíce. Pohádka vypráví o mladém Jankovi, který tak dlouho chodí s hlavou v oblacích, až se v nich nakonec sám ocitne, a nechce se mu zpět dolů. Nahoře se totiž seznámí s krásnou „oblačnou“ dívkou Aster. Jenže to má malý háček – Aster slouží zlému nebeskému obrovi, který se živí zlatými vejci a především – člověčinou…

Hru napsala na motivy klasické anglické pohádky (Jack and the Beanstalk) Iva Peřinová. Na rozdíl od původní předlohy zvýraznila zápornou povahu obra, přidala poetickou funkci oblačné dívky Aster (která hrou na cello uspává každé ráno hvězdy, aby přes den nesvítily…) a hlavnímu hrdinovi Jankovi do vínku vložila mnohem více právě oné příslovečné “jankovitosti”. I díky tomu má příběh spád, údernost a humor. O ten se rovněž stará čtveřice herců, kteří z pohádkového hraní co chvíli vystupují a zcizujícím způsobem vtipně glosují průběh děje.

Poetická pohádka pro čtyři herce a spoustu loutek (od javajek přes manekýny, malé marionety až po maňásky) je psána částečně ve verších. Režie se ujala Michaela Homolová, která v Naivním divadle již dříve nastudovala například inscenace Líný Lars a žabka kouzelnice, Zlatovláska či Písmenková polívka. O výpravu se postaral (v NDL poprvé hostující) slovenský scénograf Roman Anderle. Hudbu složil Jiří Vyšohlíd, dvorní hudebník královéhradeckého Divadla DRAK.

Třebaže hra je určena především dětem a to i těm nejmenším, autoři přesto její začátek naplánovali na 21.00 hodinu, což by se mohlo jevit relativně pozdě. Jak však tvůrci z Naivního dodávají, jde o záměr, aby scénu bylo možné za soumraku působivě nasvítit jevištními reflektory. Už teď je tedy zřejmé, že jako zcela ideální si ho užijí zejména rodiče s dětmi.

Tak jak je na Letním setkání s divadlem již zvykem, i tentokrát se bude hrát zdarma a neuskuteční se pouze v případě špatného počasí či deště.