„Je to snad poprvé, co balet spolupracuje s činohrou a já doufám, že to není naposledy,“ říká Alena Pešková, šéfová baletu Divadla F. X. Šaldy v Liberci a mimo jiné i spoluautorka libreta Posedlost baletem. Dva herci činoherního souboru, Tomáš Dianiška a Jakub Albrecht, představují baletní diletanty, kteří místy hru vtipně narušují, ale hlavně divákům nenásilnou a místy velice vtipnou formou přibližují balet a i ostatní tance.

„Představení Posedlost baletem je pro všechny věkové kategorie snad od 5 let až do doby, kdy je divák schopný přijít do divadla. Je to hravé, zábavné a vtipné,“ doporučuje neobvyklou inscenaci sám ředitel divadla Martin Otava. Když diváci přicházeli do sálu, měli pocit, že už hra začala. Na pódiu se rozcvičovali tanečníci, baletky a tanečnice.

Baletní trénink narušil diletant

V sále panovala příjemná nálada a představení začalo jako by nic. Baletní trénink narušil rozevlátý kravaťák Tomáš Dianiška se sluchátky na uších. Prozpěvoval si Michaela Jacksona.

Přišel do baletní školy, aby se naučil tančit a vyhrál sázku. Ale to už se na pódiu objevuje druhý baletní diletant Jakub Albrecht hrající si z počátku na baletního mistra. Vysvětluje svému kolegovi, že tanec vznikl už v Africe v domorodých kmenech, a tak se děj přirozeně přesouvá k historii tance a baletu.

Vzali to opravdu od úplného „pravěku“. Začali domorodým tancem, pokračovali slovanským lidovým přes Labutí jezero, tango až po hip hop a současné moderní taneční techniky. Dvojice herců Dianiška a Albrecht je známá výběrem aktuálních témat a vždy přijdou s něčím originálním.

Superstar, Harapes a sportovní utkání

Ani tentokrát nezklamali. Vždy uvedli nějaké taneční číslo a po svém ho představili publiku, s kterým neustále spolupracovali. Učili ho tleskat, vyjádřit nespokojenost a pomáhat tanečníkům s rytmem.

Mezi jejich nejvtipnější vsuvky patřila parodie na československou Superstar a reklama na baletní školu Háry Pese. Velmi povedenou scénou bylo také komentování slovanského lidového tance detva jako sportovního utkání „Bacha a je to tělo na tělo jako v basketu… Výborná práce nohou, pozor, aby z toho nebyl ofsajd, vážení,“ zapáleně popisují Tomáš Dianiška a Jakub Albrecht.

„Do představení jsem se úplně zakoukala, protože taky chodím do baletu a moc se mi líbilo Labutí jezero. Byly tam moc krásné kostýmy. Celé je to moc vtipné. Hlavně ti dva pánové,“ směje se nejmladší divačka, šestiletá Laura Levko.

Elektrická tužka a Evolution of Liberec

Vtipnou vsuvkou také byla elektrická tužka obří rekvizita, kterou diletanti zvýrazňovali jednotlivé části těla baletky.

Vrcholem a závěrem celé hry bylo taneční vystoupení Jakuba Albrechta, Tomáše Dianišky a celého baletního souboru. Pokusili se napodobit nejslavnější taneční video Evolution of Dance, které na YouTube zhlédlo už skoro 182 milionů diváků. „Nejprve jsme si mysleli, že je toto netradiční představení vhodné hlavně pro mládež, studenty a žáky. Ukázalo se ale, že svou hravostí pobaví a rozesměje všechny generace,“ dodává Otava.

POSEDLOST BALETEM

Ballet(ob)session

Malé divadlo Liberec

další reprízy:
pro veřejnost:

sobota 21. ledna od 19 hodin

rezervace:
na telefonu 485 101 523 nebo přímo na webu divadla u každé hry www.saldovodivadlo.cz

pro školy:
čtvrtek 26. ledna od 10 hodin

Lístky pro školy můžete objednávat na telefonním čísle: 728 380 968