Dvacetiny už Těla oslavily. Tentokrát je čeká ještě velkolepější událost ve větším stylu. Další dvacítku, tentokrát od vydání prvního alba s názvem Co to je?, si slavnostně připomenou v liberecké Home Credit areně v pátek 22. května od 19.30. Kapela také představí nový videoklip k písni Ten čas z desky Namále, která vyšla v roce 2013. Jako hosté se na pódiu objeví i Big'O'Band Marka Ottla a bývalí členové Těl. Více pověděl v rozhovoru frontman, zpěvák a skladatel Luboš Beránek.

Dvacet let od vydání první desky slavíte opravdu velkolepě, předpokládám, že jste nikdy větší koncert neměli. Arena má opravdu velkou kapacitu.

Samostatný koncert ne. Pod širým nebem jsme možná měli více lidí. Třeba na fesťáku. Báli jsme se, jestli jsme si nevzali velké sousto. S nápadem přišel Kalendář Liberecka a arena, tak jsme si řekli, že tohle jsme ještě nedělali a měli bychom to zkusit. Děj se vůle páně. Prodej průběžně kontrolujeme a jsme klidnější. Sami tam nakonec nebudeme…

Váš největší host bude Big'O'Band Marka Ottla. Jaké další hosty jste pozvali? Jelikož oslavujete vydání první desky, určitě budou přítomni i členové z dob minulých.

Náš zvuk byl skoro po dvacet let spojený s houslemi, než jsme si před třemi lety vzali žestě, takže na koncertě zahrají naši dva bývalí houslisté v pár věcech a také zakládající člen a kytarista Láďa Třmínek. Slušelo se pozvat i hostující zpěvačku Ivetu Kotrmanovou, dnes už Kalátovou, která na této desce hostovala ve dvou věcech. Shodou okolností s námi jako host zpívala i její neteř Lucka Kotrmanová, takže mužské složení oživí tyto dvě dámy.

Takže vám vyhovuje mít stoprocentně pánský band.

Nějakou dobu jsme měli Lucku, ale pak nám došlo, že jí víc sluší jazz, který dělá s jinou kapelou…

Zdroj: Youtube

Pár týdnů zpět jste natáčeli videoklip k písni Ten čas, který bude mít premiéru právě na oslavách dvacetin v Home Credit areně.

V areně budeme mít velkou projekci. Večer také doprovodí svými fotografiemi náš kamarád Míra Chmela. Před nástupem Big'O'Bandu pustíme videoklip.

Nové video jste určitě natáčeli v Liberci, prozraďte o něm více.

Je to poměrně minimalistické video. Žádné akční scény. Je to podobně poklidné jako píseň Ten čas.

Váš největší hit je Hej Báro! Není určitě žádným tajemstvím, že je o vaší dceři, která si zahrála i ve videoklipu. Chodí vaše dcera na koncerty?

Vzácně, už má svůj život a koníčky. Je jí 25 let. Občas musí zavítat, protože jsem po pětadvaceti letech od Hej Báro napsal volné pokračování B. B. Queen a v této písni se mnou ona zpívá. Takže, když si to nerozmyslí, tak zazpívá i v areně.

Zdroj: Youtube

Ten se z části natáčel v Divadle F. X. Šaldy. Když srovnáte vznik videa dnes a před lety, je to velký rozdíl? Časově je to asi jednodušší, ale zase je víc možností.

Hrozně záleží na scénáři. Všechny tři polohy tohoto videoklipu jsem vymýšlel já a myslím, že jsem to překombinoval školka, ateliér a divadlo. Potřebovali jsme různá povolení a přesuny. V tomhle současném případě to tak dramatické nebylo. Zase na druhou stranu nám pomáhal štáb nejmenované zaniklé televize. Bylo to poloamatérské. Rozdíl moc zásadní nevidím. Možné v té technice. Vše se stříhá jinak a postprodukce je výrazně rychlejší. Náš kameraman Martin Čepela ji měl hotovou za jednu noc. Klip režíroval Lukáš Škoda.

Od roku 2012 máte novou sestavu, která se poměrně ustálila a určitě osvědčila. Koncertů vám přibývá. Přestože teď máte více dechů, od smyčců jste úplně neupustili.

Chtěl jsem, aby deska Namále z roku 2013 alespoň trochu navazovala na minulost, tak jsem pozval svého největšího spolubojovníka houslistu Petra Grose, který taky zpívá a hraje na kytaru. Hostoval ve dvou věcech.

Chystáte s novou partou další nahrávku?

Chystáme. Rádi bychom, ale je to dost závislé na mně. Jsem autor na baterky. Jak stárnu, tak mám autocenzuru, méně času a spoustu výmluv…

Vypadá to tak…

Ale bavili jsme se o tom, že bychom ještě jednu desku mohli udělat. Doufám, že se v mé lebce ještě něco urodí. Musíme mít co natáčet a já jsem výhradní autor, takže to na mě závisí.

Kdyby třeba někdo z mladších členů přišel s novou písničkou, byl byste ochotný diskutovat o zařazení do repertoáru?

Neexistuje. (Smích) David Kučera také píše písničky, ale ty se nehodí. Je to jiný žánr. Kulantně jsem mu vysvětlil, že ne. Asi to nebylo tak kulantní, protože už nikdy nepřišel. Myslím, že už se mnou rok nemluví. Žertuju…

V devadesátých letech jste hodně hráli na výstavišti v Jablonci, nynější Eurocentrum. Nedávno tam na vás po návratu přišlo více než 800 fandů. Kde jste hráli raději?

„Rádi bychom v nové sestavě nahráli ještě jednu desku, ale je to dost závislé na mně. Jsem autor na baterky. Jak stárnu, tak mám autocenzuru, méně času a spoustu výmluv."Luboš Beránek, Těla

Jsme sice liberecký patrioti, ale zase tak to nehltáme. Přišla zajímavá nabídka z Eurocentra, tak jsme zvážili pro a proti a pokřtili jsme tam v listopadu 2013 naši poslední desku Namále. V Liberci podobný sál s tak dobrými podmínkami není, tak jsme si řekli, že se proboha jezdí do Jablonce tramvají, tak to fanoušci zvládnou.

Desku Namále vám křtil Michal Malátný z Chinasek. Jste poměrně dobří kamarádi, že?

No jéžiš. To už je taková tradice. Křtil už nám dvě desky. Jednu nemohl, tak jsme zase pozvali Michala Dvořáka z Lucie. S Michalem Malátným jsme zamlada hodně zlobili, známe se přes dvacet let. Měli jsme hodně společných hraní se Starými hadry. Pak i s Chinaskami. Takže jsme spolu hráli poměrně často. Oni nakonec vylítli a my jsme zůstali tady.

Jak jste se s Michalem Malátným seznámili? Na prvním ročníku Benátské noci?

Seznámili jsme se v Liberci v přírodním divadle v Lidových sadech na jednom společném hraní. To se ještě jmenovali Starý hadry. Tam jsme je zlanařili k účinkování na první Benátské noci, bratři Mikezovi nás pověřili, ať někoho seženem. Nějak jsme si padli do oka a obě kapely pak nějaký čas intenzivně spolupracovaly a to i individuálně mimo pódium

Vy jste snad ani nechtěli prorazit mimo Liberec nebo jak to vidíte dnes s odstupem?

Řekl bych, že to bylo tím, že nás zastupovalo několik manažerů, kteří nebyli dostatečně vybavení pro tuto práci. Nikomu se nepodařilo nás prosadit u nějaké větší firmy. My sami jsme na to neměli. Byli jsme trošku rozlítaní. Nebyli jsme schopni dělat systematickou manažerskou práci.

Tu třeba Chinaski měli v podobě Pavla Grohmana, dej mu Pánbůh věčnou slávu. Ten se toho ujal a hodně kluky tepal. Má obrovskou zásluhu, proto tak vyjeli nahoru. Přestali zlobit a začali dělat na tom, aby se o nich vědělo. Byli jsme lajdáci. Stačilo nám, že si zahrajeme…

Zaspali jsme tu dobu v 90. letech, kdy jsme mohli trochu vylítnout. Ale nevadí…

Teď jste opět poměrně vylétli. Asi je to i novým obsazením…

Určitě je tam rozdíl. Pár let před tím o nás nebylo moc slyšet.Teď ty tři roky je to fajn. Nová parta skupině dodá nový zvuk trubka, saxofon… i novou energii.

Co říkáte na libereckou kulturu, myslím hlavně hudební část? Nedávno tu zavřel klub, nový se jinde otevřel. Kde rádi hrajete?

Moc toho tady není. Sál v Lidových sadech je známý špatnou akustikou. Taky jsme tu křtili desky a hráli více koncertů. Z klubů je tu rokáč dnes Bunkr. Nevím, jestli je to prostor zrovna pro nás. Už jsme tam hráli dvakrát.

Zase až tak na tom nezáleží. To křtění Namále nešlo udělat jinde než v Eurocentru, měli jsme tam hosty, Michala Malátného, moderátora… Liďáky jsme vyloučili kvůli zvuku. Jsou tu fajn malé kluby. Viadukt se sice zavřel, ale otevřela se Zebra, tak třeba tam si jednou zahrajeme. Po koncertě v areně tam budeme mít afterparty, třeba se tam k ránu na něčem domluvíme.

Jakou posloucháte hudbu. Ovlivňuje vás jako skladatele?

Určitě. Ale vyloženě mě neovlivňují. Muziku moc neposlouchám. Trošku si to zakazuji, aby mě to právě autorsky neovlivňovalo. Vždycky mi něco uvízne v hlavě, pak člověk složí jedinečnou píseň na světě a zjistí, že jsou to poskládané čtyři pět, staré písně.

Mám velkou slabost pro Stinga. Neskonale miluju Beatles, ať to zní, jak to zní. Je toho hrozně moc. Taky mám rád Luise Armstronga. V Čechách Lenku Dusilovou, Buty, Dana Bártu, Zuzanu Navarovou nebo kapelu Neřež. Moc mě baví i Dežo Ursiny…

TĚLA

dvacet let od prvního vydání desky Co to je?

hosté:

Big'O'Band Marka Ottla

bývalí členové Těl

Kdy: pátek 22. května, od 19.30

Kde: Home Credit arena, Liberec

Vstupné: 290 Kč