Nabízí totiž řadu kulturních i rodinných akcí včetně samostatných koncertů zajímavých hudebních souborů. O tom, zda se právě akci Grabštejnské čarodějnice vyplatí dát přednost před ostatními „inkvizitory“, jsem si povídal s organizátory akce Štěpánkou Kašparovou a producentem Jiřím Vydrou:

Vychází vaše akce z nějaké tradice spjaté přímo s Grabštejnem, nebo naopak jejím prostřednictvím chcete tuto tradici symbolicky vytvořit do budoucna v podobě pravidelně se opakující akce?
Štěpa: Hrad Grabštejn svou polohou přímo vyzývá ke sletu čarodějnic, nemyslíte? Ano, dá se říci, že jsme navázali na jiný velký kulturní počin, který na hradě Grabštejně pořádáme, a to sice na festival alternativní, etnické hudby a divadla Worldfest, jehož první ročník jsme uspořádali již v roce 2003. Povzbuzeni zájmem diváků jsme v roce 2005 poprvé oslavili Svatojakubskou noc v podobném duchu resp. podobnou hudbou, ovšem kromě hudby nechybí divadlo pro děti a navíc připravujeme čarodějné dílny, taneční čarotance atd. Máme samozřejmě i buřty na oheň, občerstvení…

Grabštejn prochází dlouhodobou rekonstrukcí. Jak se vám při pořádání vašeho projektu spolupracovalo s vedením hradu?
Štěpa: Za ty roky spolupráce jsme našli, myslím, společnou řeč, zvláště v době postupných stavebních úpravách hradu, se muselo hodně improvizovat, vymýšlet, jak co udělat, aby všichni byli spokojení. Kastelán nám vychází vstříc, ví už nyní, že mu vždy vracíme hrad v pořádku zpět, uklizen, umyt, vyklizen, nedobyt a nevyhořen…

Pro koho je akce určena – rodiny s dětmi, mladé alternativce, recesisty, nebo fanoušky keltské či folkové hudby či všechny bez rozdílu věku?
Štěpa: Ano, třeba i pro ty, co jste vyjmenoval, nicméně hlavně pro příznivce dobré hudby, rodiny s dětmi a pro ty, kteří nechtějí sedět jen doma, ale užít si něco navíc. Možná bych nedoporučila podpatky, koště stačí (smích).

Na jakém základě byly vybírány hudební soubory? Měli jste o některé z nich cílený zájem třeba už dříve? A čím si myslíte, že přitáhnou publikum případně umocní atmosféru?
Jiří: Jako dramaturg našich akcí se snažím soustředit nejen na známá a osvědčená jména, ale především na zajímavé objevy či nezprofanované umělce české nezávislé scény.

Jaké vystoupení by si pak diváci či návštěvníci neměli nechat ujít a proč?
Jiří: Například kapela SWAYAMBU, která je z nedalekého Nového Boru a přesto, že hraje velmi zajímavou kombinaci folkové, alternativní a etnické hudby, moc lidí její tvorbu nezná. Pak určitě skupinu UNREEL vycházející z kořenů irské hudby a okořeněnou energickým a osobitým způsobem hry houslistky Jitky Malczyk, a také hudební formaci ZDARR. Ta hraje pro změnu kombinaci klezmerové a folkové hudby, a diváci se s ní mohli seznámit už na našich akcích Grabštejn World fest 2010 a Svátek hudby 2010.
Originální bude i závěrečné vystoupení bizardního hudebního tria 12:PIET s osobitým stylem „hrob pop“, což by se s nadsázkou dalo popsat jako akustický metal-folklor.

Co je vlastně ústředním tématem Grabštejnských čarodějnic?
Jiří: Grabštejnské čarodějnice se už od začátku pokoušejí, díky tematicky laděným programům, vdechnout tomuto svátku tajemnou atmosféru. Zároveň ale vytvořit příjemnou rodinnou náladu v prostorách krásného hradu. Každý rok se snažíme pro návštěvníky přichystat zajímavý program složený z kreativních dílen, pohádek pro malé i velké, z koncertů zaměřených na alternativní a Word music. A pochopitelně nemůže chybět ani čarodějný oheň, který je ale kvůli bezpečnosti vycházející z místa konání menší..

Součástí akce bude také řada rukodělných, ve vašem případě tzv. čarodílen. Co konkrétně si v nich malí i velcí budou moci vytvořit a z jakých materiálů?
Jiří: Ano, na návštěvníky Grabštejnských čarodějnic čeká hned několik čarodějnických dílen, které jsme přichystali s týmem občanského sdružení Divozemí. Pod vedením lektorů si třeba budou moci složit a ozdobit papírové „čarogami“. V „tiskařské dílně“ zase potisknout vlastnoručně vyrobeným razítkem kouzelné pytlíčky. Dílna s názvem Dřevohrátky jim umožní vyrobit si postavičky, dárečky či jiné předměty z dřevěných odřezků. Ze dřeva si též budou moci vytvořit vlastní loutku v „loutkářské dílně“. U Kartářky si každý může nechat vyložit svoji budoucnost či rovnou si v „linorytové dílně“ vyrýt a vytisknout svou vlastní kartu osudu. Nebude chybět ani tradiční pečení „perníčků Baby Jagy“. A svůj vzhled pak budete moci podle vlastního vkusu proměnit v Čarosalónu.