Kulturní redaktorka Hana Langrová.Zdroj: archivDovolím si říct, že Marta Kubišová je pro mě největší českou zpěvačkou, záměrně jsem použila superlativ největší. Nehodnotím totiž pouze zpěv, ale i vystupování, charisma a život, které ke každé osobnosti neodmyslitelně patří.

Tato zpěvačka byla tehdejším politickým systémem i médii bojkotována a zastíněna svými kolegyněmi.

Legenda Pražského jara a Sametové revoluce si zaslouží úctu a uznání minimálně z těchto sedmi důvodů:

1. Vlastní nezaměnitelný hlas. Ne nadarmo se dokument o ní jmenuje Magický hlas rebelky.

2. Zaujala charakterní občanský postoj, který ji stál kariéru.

3. Nesnaží se být slavná za každou cenu.

4. Píseň Modlitba pro Martu způsobuje většině posluchačů husí kůži.

5. Tatáž píseň se stala národním symbolem a písní Sametové revoluce.

6. Pravidelně vystupovala na festivalu Trutnov Open Air a vždy tam vytvořila nezaměnitelnou atmosféru.

7. Celý život miluje a pomáhá zvířatům.

8. Umí ukončit kariéru včas a důstojně.

REPORT: Poslední recitál Marty Kubišové dojímal

Kdo navštívil Poslední recitál Marty Kubišové, odcházel jistě dojatý a plný nostalgické nálady. Zaplněné hlediště Sedmihorského léta sledovalo víc jak hodinové vystoupení jedné z největších zpěvaček české pop music a na tvářích fanoušků bylo vidět dojetí.

Styl písniček, které si paní Marta vybírá, sice nepřekračuje hranice toho, co běžně nazýváme pop music, ale většina jejích písní má výrazně nakročeno k šansonu, zejména svým emotivním poselstvím. Velkou část jejího repertoáru tvoří závažné skladby, ale dojde i na veselejší strunu.

ČÍM SE ROZLOUČÍ?

Tentokrát to ovšem bylo jiné vystoupení. Hlediště čekalo, které písně přijdou na řadu. Slyšelo tuto ikonu s nezaměnitelným hlasem zpívat naposledy.

MARTA KUBIŠOVÁ: Poslední recitál na Sedmihorském létě.Zdroj: Jitka MaděrováZpěvačka začala skladbou Někde musí být ráj, kterou se zapsala do srdcí všech milovníků zvířat. Živě s ní nevystupovala velmi dlouho. Tato melodie se stala znělkou pořadu Chcete mě, ve kterém Marta Kubišová společně se Zdeňkem Srstkou nabízí opuštěná zvířata z útulků.

Pokračovala dalším velkým hitem Cesta, se kterým v roce 1968 odstartovala svou kariéru, která bohužel netrvala moc dlouho. Při této písni rovněž děkovala fanouškům, že na ni za těch 20 let nezapomněli.

Dalším milým překvapením byla velmi patetická a silná skladba Mamá, ve které sice chyběly vokály v podání dětského sboru, který zpěvačku doprovází na nahrávce, ale naživo to byl také velký zážitek.

Dále zazněly písně: Ring-o-ding, cover verze Natural Woman od Arethy Franklin nebo písně z muzikálu Touha jménem Einodis, ve kterém hraje Kubišová hlavní roli společně s Anetou Langerovou na Letní scéně Divadla Ungelt.

Mezi posledními zazněla cover verze jednoho z největších hitů od Beatles Hey Jude a samozřejmě skladba Sametové revoluce Modlitba pro Martu, která zpěvačce sedí naprosto perfektně a měla s ní vystoupení zakončit. Nakonec se rozhodla zopakovat Hey Jude, což byla škoda, protože mnoho písní nezaznělo.

Zpěvačku výtečně doprovázela tentokrát celá kapela: Bady Zbořil bicí, František Kop saxofony, Pavel Štolba klávesy a Martin Lehký baskytara.

Zpěvačka se do povědomí Čechů zapsala jako ochránkyně zvířat a dáma s charakterem, která v roce 1968 vyjádřila svůj nesouhlas s politickým systémem, i když ji to stálo kariéru. Vyniká ještě jednou vlastností. Působí neskutečně vlídně a pokorně. Své fanoušky prostě umí dojmout.

Je umění z pódia odejít v největší slávě a kariéru zbytečně neprotahovat. Marta Kubišová také v loňském roce v den svých narozenin prodělala infarkt. O to větší respekt si zaslouží.