Výstava, nazvaná Objevy/ Mistrovská díla 19. století z Augsburgu, představuje další společný projekt Oblastní galerie v Liberci a Kunstsammlungen und Museen Augsburg. Oleje zapůjčilo muzeum z německého Augsburgu. Návštěvníci mají tedy možnost vidět nyní v liberecké galerii díla, která se jen těžko ještě někdy pod Ještěd vrátí.

„Výstava navazuje na obdobně koncipovanou výstavu Sehen ist alles / Meisterwerke des 19. Jahrhunderts aus Liberec, která představila v Augsburgu v roce 2007 mistrovská díla německého malířství 19. století ze sbírek naší galerie. Nyní jsou na oplátku u nás k vidění vybraná díla ze sbírek Kunstsammlungen und Museen Augsburg, která ukazují vývoj německého malířství v průběhu 19. století,“ uvedl ředitel Oblastní galerie Jan Randáček.

Výstavu doprovodí další akce

K výstavě vydala Oblastní galerie výpravný katalog. K tomu se milovníci starého výtvarného umění také mohou těšit na bohatý doprovodný program. Nejprve mohou zájemci přijít na komentovanou prohlídku výstavy Objevy. Ta se uskuteční ve středu 13. května od 16.30 hodin.

Návštěvníky provede celou kolekcí několika desítek děl v přízemí galerie kurátor Jan Červinka. Lidé se tak budou moci dozvědět o vystavených olejomalbách další zajímavé informace, které se v katalogu třeba nedočtou.

Sejdou se výtvarníci z obou měst

Další doprovodnou akcí k výstavě se stane na konci května tvůrčí setkání výtvarníků z Augsburgu a Liberce. Setkání bude trvat několik dní a vyvrcholí 30. května v 17.00 hodin společnou vernisáží. Stane se, stejně jako výstava Objevy, součástí česko – německých kulturních dnů Dialog.

Výstava německých mistrů 19. století Objevy bude v Oblastní galerii k vidění až do 20. září tohoto roku. Návštěvníci si ovšem mohou nyní prohlédnout v Oblastní galerii ještě druhou aktuální výstavu, jež měla vernisáž ve stejný den jako kolekce Objevy. Je to soubor nejnovějších grafik výtvarníka Mikoláše Axmanna. Sám autor pojmenoval svou kolekci slovem Barevník, což je technický výraz tiskařů a grafiků, označující plochu, na kterou se nanáší při tisku barva. Kolekci grafik Mikoláše Axmanna najdou lidé v prvním patře galerie.