Čtvrtý Fryyfest nabídne sedmnáct převážně rockových a metalových kapel a outdoorové aktivity. Kromě nadupané muziky, kterou budou kapely servírovat fanouškům ze dvou pódií celý den si mohou návštěvníci vyzkoušet třeba akrobatické kousky na laně nebo jedení moučného červa. Festival se opět koná v příjemném areálu přírodního koupaliště v Novém Městě pod Smrkem a startuje v sobotu 25. srpna v 10 hodin.

Nebrání se i jiným hudebním stylům

„Nejbližší je nám rocková a metalová hudba, proto se celý festival točí prakticky okolo této muziky. Nicméně na prvním ročníku vystoupila Lenka Dusilová se svým akustickým triem, což byla příjemná alternativa. Taktéž jsme měli tu čest přivítat Láďu Křížka unplugged a třeba i pop-rockové kapely," upřesnil jeden z pořadatelů Petr Michal.

Tři ze sedmnácti vystupujících kapel si vybralo samotné publikum. Ze 41 přihlášených skupin mohli návštěvníci Fryyfestu vybírat čtyři měsíce. Nakonec odhlasovali tyto kapely: In Touch (124 hlasů), Five Minutes Late (101 hlasů) a All Friends Dead (82 hlasů). Ze známějších skupin vystoupí Tublatanka, Pantokrator, Kurtizány z 25. avenue, Imodium, Merlin, Lety Mimo a další.

„Neděláme si iluze o internetovém hlasování, nešlo zcela omezit podvodné hlasy, i když limit byl jeden hlas na jednoho zaregistrovaného a tudíž na jednu e-mailovou adresu. Pokud bude hlasování i příště, chtěli bychom ho udělat lépe. Netipovali jsme žádné kapely, to nešlo odhadnout. Během hlasování se pořadí různě měnilo," řekl Petr Michal.

Chtějí zbourat předsudky o víře

Organizátoři festivalu jsou křesťané a členové Jednoty bratrské. Chtějí, aby se jejich víra projevila i v pořádání festivalu. Hlavně jim jde o zbourání předsudků o křesťanské víře.

„Myslím si, že dnešní konzumní společnost vnímá církev a víru jako něco zbytečného. Fryyfest by měl nabídnout odpočinutí, možnost zamyšlení nad lidskými hodnotami a vlastním životem. Celý festival děláme naprosto zdarma a ve volném čase. Také rozhodně není záminkou k nějaké „fanatické" snaze obrátit lidi na víru. To se nám osobně příčí, jelikož víra je věc každého člověka a jeho osobního rozhodnutí. Spíše si přejeme, aby víra byla vidět a vnímána jako bonus, a tak aby byl Fryyfest něco více než jen hudba nebo kterýkoliv jiný festival," vysvětlil pořadatel.

V roce 2010 se stal festival benefičním. Povodně nečekaně zasáhly naši republiku a většina kapel se tedy rozhodla snížit nebo zrušit své honoráře. I přes nepříznivé počasí a menší návštěvnost se vybralo 123 tisíc korun, které pořadatelé věnovali mikroregionu Frýdlantsko.

„Třetí ročník dopadl s mírnou ztrátou, takže tento čtvrtý ročník opět začínáme od nuly," dodal Petr Michal.

FRYYFEST 2012

festival metalových a rockových kapel

Kdy: sobota 25. srpna

Kde: areál přírodního koupaliště, Nové Město pod Smrkem

Kapely: Tublatanka, Pantokrator, Malchus, Kurtizány z 25. avenue, Imodium, Merlin, Lety Mimo, Hlahol, Silent Session, Run Away My Son, Team 4D, Rain, By Faith, Nahum, In Touch, Five Minutes Late a All Friends Dead