Světová premiéra původního baletu Princezna Hyacinta se uskutečnila v roce 1911 v Národním divadle v Praze. Plakát k inscenaci vytvořil samotný Alfons Mucha. Jeho Princezna Hyacinta patří ke skutečným skvostům českého výtvarného umění. Její estetická krása, stejně jako taneční podoba díla, ukrývají mnoho tajemných symbolů a prvků.

Nová adaptace Princezny Hyacinty v podání souboru Divadla F. X. Šaldy v Liberci ponechává z původního libreta zásadní postavy příběhu a prostředí, kde se pohádka odehrává.

„Zvolili jsme ale daleko čistší a jednodušší dějovou linku. Balet nabízí vše, co má pohádka obsahovat, a to opravdovou lásku chuďase a princezny, nevhodné nápadníky, zlého čaroděje, snový obraz z jiného světa Království Hyacint a konec, kdy dobro a láska vítězí nad zlem. V původní verzi nešlo o láskyplný příběh kováře a princezny Hyacinty a děj byl velmi zamotaný. Proto jsme některé scény upravili pro lepší pochopení a plynulost děje,” informovala choreografka Marika Blahoutová. Liberecký balet se tak snaží s úctou k odkazu našich uměleckých předchůdců znovu rozzářit příběh ze zapomenutého pohádkového světa.

Historické skladby Oskara Nedbala doplní hudební kompozice soudobého skladatele Zbyňka Matějů. Tvůrci totiž nechtěli jen rekonstruovat původní dílo, proto oslovilo hudebního skladatele. „S jeho pomocí vznikla nová partitura. Některé části uslyšíte jen v podání klavíru a věřte mi, že je to nádherný zážitek, čistota a jednoduchost Nedbalovi moc sluší. Jiné části pak zahraje komorní orchestr složený z vynikajících hudebníků, kteří stejně tak zahrají i části, které nově zkomponoval Zbyněk Matějů,“ osvětlila Kateřina Hanáčková. Ručně malovanou pohádkovou scénu Princezny Hyacinty navrhla jedna z nejžádanějších českých scénografek, kreativní a inspirativní umělkyně Lucie Loosová. Kostýmy jsou dílem světově uznávaného výtvarníka Josefa Jelínka, který do inscenace vtiskl svůj jedinečný rukopis a nechal se při tom inspirovat secesí. Choreografie propojuje klasický, neoklasický a současný tanec. Kováře zatančí Máté Brünn, v alternaci Michal Kováč. V roli princezny Hyacinty uvidíte éterické tanečnice Johanu Březinovou a Nurii Cazolu Garcíu. Jaroslav Kolář zhmotňuje postavu čaroděje Aratrona.

Premiéry bude mít představení v pátek 31. března a v neděli 2. dubna od 19 hodin. Na oba večery jsou ještě k dispozici vstupenky.